דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי: "ארה"ב השקיעה מיליוני דולרים במאמץ הזה, ויהיו לזה השלכות קשות על היחסים שלנו, כולל על הסיוע" • דיווחים ברש"פ על שיחות איחוד עם חמאס. רה"מ בתגובה: שיחליטו - הם רוצים פירוק או רוצים איחוד?!

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי אמרה אמש, כי "נעשו מאמצים עצומים לבנות מוסדות עבור הרשות, על ידי הפלסטינים עצמם ועל ידי הקהילה הבינלאומית, וזה לא אינטרס של הציבור הפלסטיני שכל זה ילך לאיבוד"

התגובה החריגה מוושינגטון הגיעה לאחר שהנשיא הפלסטיני, אבו מאזן הודיע בתחילת השבוע כי אם ייכשלו השיחות, הוא יורה על ביטול הרש"פ והשבת השטחים לאחריות ישראלית.

להערכת פרשנים פוליטיים מהלך חד צדדי כזה עשוי לחשוף את הישובים היהודים ביהודה ושומרון לתביעות בינלאומיות מחמירות ובנוסף, להעצים את הסכסוך הפנים פלשתיני ולהביא לעליה מחודשת בכוחם של חמאס וארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה בשל התנגדותם האלימה לישראל.

הדוברת, סאקי אמרה כי גם בפן הכלכלי יהיו לכך השלכות "ארה"ב השקיעה מיליוני דולרים במאמץ הזה, ויהיו לזה השלכות קשות על היחסים שלנו, כולל על הסיוע"

קרא עוד:

[postim]

המערכת הפוליטית בישראל חלוקה לקצוותיה בהתייחסות לאיום הפלסטיני. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט אמר: “אם הוא רוצה ללכת, אנחנו לא נעצור בעדו”.

“אבו מאזן מעודד טרור נגד ישראל כראש הרשות הפלשתינית, ואז מאיים שיתפטר מתפקידו” אמר בנט, “על זה נאמר, ‘עם איומים כאלה מי צריך איחולים’, עם ישראל לא מנהלים משא ומתן תחת לחץ ואקדח צמוד לרקה”.

לעומתו, יו"ר מרצ, ח"כ גלאון הגיבה להודעה בהיסטריה קלה: "אם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יממש את איומו ו"יניח את המפתחות", האוכלוסייה האזרחית בשטחים תשוב פעם נוספת לשליטתה של ישראל".

איחוד או פירוק?!

בתוך כך, סוכנות הידיעות "מען" מדווחת כי משלחת של בכירים ברש"פ יצאה לרצועת עזה לדיונים עם בכירי חמאס על איחוד מתוכנן, החמאס אישר את הדברים ואף הודיע כי ישחרר כעשרה אסירים בטחוניים כמחווה לאבו מאזן.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו הגיב: "הרשות הפלסטינית שאתמול דיברה על פירוק, מדברת היום על איחוד עם חמאס. אז שיחליטו – הם רוצים פירוק או רוצים איחוד?! תמה ראש הממשלה. "כשהם ירצו בשלום – שיודיעו לנו".