על רקע חילוקי דעות בין השרים בדבר סמכויות משרדי הביטחון והגנת העורף בשעת חרום, התפטר מתפקידו דן רונן, מנכ"ל המשרד להגנת העורף • רונן קובל על התנהגות בלתי הולמת של משרד הביטחון כלפי המשרד להגנת העורף וכלפי עובדי המשרד

מנכ"ל המשרד להגנת העורף, הניצב לשעבר דן רונן, הודיע במכתב לעובדי המשרד כי התפטר מתפקידו. כפי שהסביר במכתבו, התפטרותו נובעת מהשיתוק בפעילות המשרד עקב המחלוקת בין המשרד להגנת העורף למשרד הבטחון.

במכתבו כותב המנכ"ל: "לצערי, המשרד הוקם בשנת 2011 על כרעי תרנגולת ובאופן לא מקצועי, בהתבסס על תשתיות משרד הביטחון, מכאן שתשתית ויכולת תפעולית עצמאית לא ניתנו כלל למשרד".

על פי דבריו, שתי עניינים הביאו להתפטרותו: "הראשון – אי מימוש ההחלטה בעניין 'הסדרת הסמכויות' בין משרד הביטחון למשרד להגנת העורף, דבר בעייתי בשאלת מימוש האחריות של כל משרד ומכאן שאין אחריות בלי סמכות". "שנית, התנהגות בלתי הולמת של משרד הביטחון כלפי המשרד להגנת העורף וכלפי עובדי המשרד (אשר כולם עובדי משרד הביטחון) וכן אי מימוש החלטת ממשלה למתן תשתית לוגיסטית למשרד להגנת העורף".

כזכור, האחריות על הגנת העורף מתגלגלת בין שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והשר להגנת העורף גלעד ארדן חלוקים ביניהם בנושא האחריות על הגנת העורף. השר יעלון הצהיר לפני שלושה חודשים כי "המשרד להגנת העורף הוא בזבוז כספי ציבור" ולדעתו יש לסגור את המשרד ולהשיב את האחריות על הנושא לידי משרד הביטחון, הצבא ופיקוד העורף.

את הדברים החריפים אמר שר הבטחון בעקבות תלונתו של השר ארדן שטען כי משרד הביטחון עיכב העברה תקציבית בגובה 220 מיליון שקלים לידי משרדו.

קרא עוד:

[postim]

בעבר התבטא רונן נגד המשרד ובטור דעה שפרסם כתב כי המשרד להגנת העורף הוקם משיקולים פוליטיים והוא מיותר ויש לבטלו.

כאמור, היום הודיע המנכ"ל לעובדי משרדו על כך שמכתב ההתפטרות שהגיש התקבל ע"י השר, ועזיבתו הפכה לרשמית.

נושא הסדרת הסמכויות בין המשרדים נמצא במחלוקת כבר זמן רב. מבקר המדינה, יוסף שפירא אף חיבר על כך דו"ח מיוחד לפני תשעה חודשים, לטענת המבקר, סמכויות המשרד להגנת העורף כפי שהוגדרו על ידי הממשלה סותרות את חוק יסוד הצבא, ועלולות ליצור מצב בו שר הביטחון והשר להגנת העורף יטילו על צה"ל משימות סותרות.

"מצב זה" כותב המבקר שפירא "עלול לגרום לאי-בהירות בעניין חלוקת תחומי האחריות בין שר הביטחון, השר לביטחון הפנים והשר להגנת העורף, וכן בין כל הגופים המטפלים בעורף בחירום הכפופים להם, ובכך למנוע מיצוי מיטבי של היכולות של כל הגופים המופקדים על הטיפול בעורף, אשר חלקם כפופים לשרים אלו."

מכתב דן רונן