הפלגים הפלסטיניים סיכמו על הקמת ממשלת אחדות שתשמש באופן זמני עד הבחירות הכוללות בתחילת 2015 • אבו מאזן לעיתונאים ישראליים: מוכן להיפגש עם נתניהו בכל עת ובכל מקום

בעוד השיחות לשלום עם ישראל בתיווך אמריקני מתנודדות על סף התמוטטות, הפלסטינים השיקו מחדש את המאמצים ליישוב הסכסוך העמוק והיריבות בין ההנהגות בגדה המערבית וברצועת עזה.

סגן מנהיג חמאס מוסא אבו מרזוק נפגש עם משלחת של אש"ף בראשות עזאם אל אחמד, בכיר במפלגת הפתח, ליצור הבנות שישמשו בסיס לפיוס בין הפלגים.

רשת אל ג'זירה מדווחת כי בתום פגישה שנערכה ברצועת עזה בין נציגי פתח לנציגי ארגון הטרור חמאס סוכם כי תוקם ממשלת אחדות של שני הארגונים בתוך חמישה שבועות מהיום. שני הארגונים סיכמו בעבר כמה פעמים על הקמת ממשלה שכזו אך הדבר לא יצא עד כה אל הפועל. עוד דובר על קיום בחירות חדשות בעזה ובגדה, בינואר 2015.

עצרת תמיכה בשיחות הפיוס מול משרדי חמאס
PALESTINIAN-POLITICS-GAZA-HAMAS-PLO-DEMO

מוסא אבו מרזוק (משמאל) עם ראש משלחת אש"ף
PALESTINIAN-ISRAEL-CONFLICT-GAZA-HAMAS-FATAH

רה"מ נתניהו התייחס להתפתחויות ואמר: "במקום שאבו מאזן יתקדם לשלום עם ישראל, הוא מתקדם לשלום עם חמאס. עליו לבחור, האם הוא רוצה פיוס עם חמאס או שלום עם ישראל? אפשר להשיג רק אחד מהם, לא את שניהם. אני מקווה שיבחר בשלום, עד כה הוא לא עשה כך".

"אנו מנסים להשיק מחדש את המו"מ עם הפלסטינים. בכל פעם שאנו מגיעים לנקודה זאת, אבו מאזן מערים תנאים נוספים, ביודעו שישראל לא יכולה לקבל אותם". ראש הממשלה אמר את הדברים בפגישתו עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ.

קרא עוד:

[postim]

השיחות עם ישראל

בתוך כך, יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר אמש בשיחה עם כתבים ישראליים ברמאללה כי יסכים להאריך את המשא ומתן עם ישראל בשלושה חודשים בהם ידונו על גבולות הקבע העתידיים, וזאת בתנאי שישראל תפסיק את הבניה מעבר לקו הירוק. אבו מאזן חזר על דרישתו לקיים את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים מכיון והפלסטינים עיכבו עד כה את פנייתם לגופים בינלאומיים.

אבו מאזן הוסיף כי אם ישראל תמשיך במדיניותה כלפי הרשות הפלסטינית, שלדבריו אין לה סמכויות ואין לה זכויות, יהיה עליה לקבל את הרָשות לידיה. הוא שב והביע נכונות להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו בכל עת ובכל מקום. אבו מאזן אמר את הדברים בשיחה עם עיתונאים ישראליים ברמאללה.

גורמים מדיניים בירושלים תקפו את דבריו של יו"ר הרשות ואת טענותיו, לדבריהם "ההליכה לאו"ם של הרשות הפלסטינית היא קריעה של הסכמי אוסלו. אם הם קרעו את הסכמי אוסלו לגזרים אזי ההסכמים לא קיימים עוד"

השר אורי אריאל אמר כי "לא יעלה על הדעת שגוף מחוץ למדינת ישראל יכתיב לנו מדיניות של שחרור מחבלים. אסור לנו להסכים שתהיה כזאת פגיעה בריבונות. זהו מדרון חלקלק להתרסקות".

צילומים: AFP