הימין: חתימת ההסכם מהווה סיום המשא ומתן, השמאל: להיערך להמשך המשא ומתן עם ממשלת האחדות • בכיר בממשל האמריקני: "הסיוע הכספי לפלסטינים ישקל מחדש אם הסכם האחדות ימומש

הקבינט המדיני בטחוני התכנס היום לדיון מיוחד בעקבות הסכם הפיוס הפנים פלסטיני שמשמעותו אפשרות הקמת ממשלת אחדות משותפת לפתח וחמאס בשבועות הקרובים.

במערכת הפוליטית אמרו ביממה האחרונה גורמים בקואליציה ובהם שרים וחברי כנסת מהימין כי חתימת ההסכם מהווה את סיום המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים וקראו לראש הממשלה לנתק את היחסים עם הרשות, וזאת בניגוד לגורמים באופוזיציה שקראו לממשלה לקבל את ההסכם ולהיערך להמשך המשא ומתן עם ממשלת האחדות הפלסטינית.

ארצות הברית הביעה אי-שביעות רצון מהחיבור בין פתח לחמאס ובכיר בממשל האמריקני אף טען כי הסיוע הכספי לפלסטינים ישקל מחדש אם הסכם האחדות בין פתח לחמאס ימומש בעתיד הקרוב.

הממשל בוושינגטון הבהיר כי על כל הנהגה פלסטינית עתידית להימנע מלנקוט באלימות כלפי ישראל ולכבד את הסכמי העבר. גורמים בוושינגטון אמרו כי הממשל ישקול מחדש את המשך הסיוע לרשות הפלסטינית בהתאם לחוקה האמריקאית השוללת תמיכה בארגוני טרור ובקשורים אליהם.

קרא עוד:

[postim]

השר אביגדור ליברמן אמר לפני ישיבת הקבינט כי "חמאס עוסק בטרור קלאסי, ואבו מאזן עוסק בטרור מדיני" שר החוץ, הביע את דעתו המתנגדת להמשך המו"מ "אי-אפשר לעשות שלום גם עם ישראל וגם עם החמאס, ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל. חתימה על הסכם לממשלת אחדות של הפת״ח והחמאס היא חתימה על סיומו של המו״מ בין ישראל לרשות הפלסטינית"

השר גלעד ארדן התייחס לטענות השמאל על נחיצות המשך השיחות ואמר כי כחבר קבינט הוא נחשף לאיומים ולמאמצים הבלתי פוסקים של תנועת החמאס לפגוע בחיילים שלנו ובאזרחים שלנו. "הם הגרועים שבאויבינו. מחבלי החמאס אינם חלק ממשפחת האדם. מטרתם אינה הסדר, או מדינה. מטרתם המוצהרת היא לשים קץ למפעל הציוני. ואיתם אבו מאזן חתם על פיוס"

"גם קודם היה צריך להתנגד לשחרור הרוצחים ובהם ערביי ישראל, ואכן התנגדתי, אבל כעת, אחרי שאבו מאזן חשף כי הוא ״עראפאת בלי מדים״, ראוי לחדד את המסר שוב: לא נסכים לשום מחיר עבור שיחות סרק עם אבו מאזן. אלה לא שיחות שלום. זהו ניסיון סחיטה."