למרות ההבטחות על ביטול מרכזי הממ"חים הייעודיים למגזר החרדי, צה"ל נערך לפתות את בחורי הישיבות • אזרחים עובדי צה"ל בעלי השכלה גבוהה יוצבו בלשכות הגיוס בתל השומר ובירושלים מהקיץ הקרוב ויראיינו את המועמדים בשיטות מיוחדות: "הם יפעלו מתוך היכרות עם עולם המושגים שלהם"

סוגיית הממ"ח (מרכז מיון חרדי) שישמש "בקו"ם חרדי" עוררה סערה בקרב הציבור התורני, גדולי ישראל יצאו בהכרזות חדות נגד החלטת הצבא להקים מרכז ל"שטיפת מוח ציונית" לבחורים המתייצבים לצו ראשון.

על פי התוכנית המקורית היו הבחורים אמורים לצפות בסרטוני הסברה ותדמית שיופקו במיוחד עבור בני הנוער החרדי תלמידי הישיבות.

לאחר שנוכחו בהתנגדות העזה, נערכה סדרת פגישות בין בכירים בצה"ל ועסקני הציבור החרדי, במסגרת ההבנות השקטות בין הצדדים סוכם כי כל עוד לא יפעלו הממ"חים יתירו הרבנים את התייצבותם של בחורי הישיבות לצו ראשון.

מאחורי הקלעים המשיך צה"ל לבנות חלופות לשכנוע הצעירים החרדים להתגייס, מתכונת הממ"ח שונתה ועודנה: קצינים מיוחדים שיעברו הכשרה יערכו ראיון אישי עם המלש"בים החרדים ובמהלכו ינסו לשכנעם ולהשפיע עליהם להתגייס לצה"ל.

התוכנית המוגמרת נחשפת היום: החל מהחודש הבא, יוצבו בלשכות הגיוס מראיינים ייעודיים שישוחחו עם המלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) המשתייכים למגזר החרדי.

שני אע"צים (אזרחים עובדי צה"ל), בוגרי תואר במדעי ההתנהגות ובעלי קירבה אישית למגזר החרדי, יוצבו בלשכת גיוס תל השומר ולשכת הגיוס ירושלים, שם ישוחחו עם הצעירים בשפה המותאמת לעולמם במסגרת הריאיון המתבצע לבנים בצו הראשון.

"פיתחנו את הראיון המיוחד בכדי שיחליף את הראיון האישי, ויהיה מותאם להוויה של בוגר ישיבה, שהוא מלש"ב בעל עולם מושגים אחר משל נער חילוני בן גילו", סיפרה לאתר צה"ל רע"ן פיתוח מערכות מיון בממד"ה (מחלקת מדעי התנהגות), סא"ל פישר.

שני המראיינים החדשים עברו הכשרה מיוחדת שנבנתה עבורם, ואף סייעו בבניית כלים ומדרגים תואמים לאוכלוסייה הייחודית. "הראיון הזה נועד לבדוק את ההסתגלות הצפויה לשירות הצבאי", הסבירה סא"ל פישר.

זהו העיקרון העומד גם מאחורי הראיון האישי אותו עובר כל גבר בהגיעו לצו הראשון – בדיקת פוטנציאל ההסתגלות לשירות, והתאמתו למסלול קרבי כתוצאה מכך. ההבדל בין הראיונות טמון רובו ככולו בדרך ניהולו.

קרא עוד:

[postim]

"המראיין יפעל מתוך היכרות עם עולם המושגים שלהם", ציינה רע"ן פיתוח מערכות מיון. "לדוגמה, בעולם הישיבות החרדי כל דבר שאינו תורה נחשב ביטול תורה. זה משתנה מחצר לחצר, אך ישנן חצרות בהן אסור גם לעסוק בספורט", פירטה סא"ל פישר.

עוד התייחסה רע"ן פיתוח מערכות מיון בממד"ה לנטיית בחורי הישיבה להעדיף את דעת הרבנים. "לא בהכרח יש להם דעה עצמאית, במובן שהרצון האישי הוא משני להנחיות והתוויות הרב. אם אשאל נער כזה מה דעתו בנושא מסוים, תשובתו תהיה 'דעת הרב'", הסבירה. לכן עלה הצורך להתאים את אופן הריאיון, את המראיין ואת תוכן השיחה.

לאחר תקופת החגים הקרובה יחלו האזרחים את עבודתם בלשכות הגיוס – אחת היא הגדולה ביותר בארץ והשנייה קולטת רבים מבני המגזר החרדי. "זה ראיון מיוחד עם אוכלוסייה מיוחדת. לכן נדרשים לנו אנשים מסוימים שנבחרו בקפידה", סיכמה סא"ל פישר.