וועדת השרים אישרה: חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלות

אושר הפרק הראשון בחוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות • ועדת משרד הרווחה תשלים את אסדרת מתן שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות

הוועדה היא וועדה בין-משרדית לאסדרה בחוק (רגולציה) של מתן שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלות ובהם אנשים עם מוגבלות פיסית, נכים, עיוורים, חירשים ועוד, למתן שירותי שיקום, תעסוקה, פנאי, דיור בקהילה וכיו"ב.

שר הרווחה מאיר כהן: "אחרי 66 שנים, הגיע העת שהמדינה תסדיר את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ותעגן אותם בחקיקה. עד כה שירותי הרווחה לאנשים עם מוגבלות לא הוסדרו ותוקצבו באופן מלא. זאת מהפכה חשובה למאות אלפי אזרחים החיים בישראל".

קרא עוד:

[postim]

שר הרווחה מאיר כהן ממנה בימים אלו את מנכ"ל משרד המשפטים היוצא , הד"ר גיא רוטקופף, לעמוד בראש הוועדה, אשר ישבו בה נציגי משרדי הממשלה הבאים: רווחה, אוצר, כלכלה, חינוך, בריאות, ביטוח לאומי, משפטים והשלטון המקומי.

בשבועות הקרובים יפורסם "קול קורא" אשר יאפשר לציבור לשלוח ניירות עמדה ולבקש להופיע בפני הוועדה.

הקמת הוועדה בימים אלה מתקיימת במקביל לקידום תזכיר חוק ממשלתי מטעם משרד הרווחה וביוזמת השר אשר מסדירה את שירותי הרווחה לכלל אוכלוסיית הנכים, כאשר פרק א' נותן מענה לילדים ואנשים עם אוטיזם.

החוק הזה מצטרף לחקיקה קיימת המסדירה זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות שכלית, על מנת להגיע בסופו של יום לחוק אחד סדור הכולל בתוכו את כלל המענים לאוכלוסיות השונות בהתאם לצרכיהם ורמת תפקודם.

חוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הפרק הראשון בחוק שירותי רווחה לאנשים עם מוגבלויות שמקדם בימים אלה משרד הרווחה.

הפרק הראשון, שאושר כאמור היום, מסדיר לראשונה בחקיקה את זכויותיהם של אנשים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה בשנה שעברה על הקמת ועדה לבחינת צרכיהם. בעתיד התחייב שר הרווחה מאיר כהן להמשיך ולהרחיב את החוק עד שייתן מענה מקיף והולם לצרכיו של כל אדם עם מוגבלות בישראל.

לחוק יותר משלושים סעיפים שונים, אולם כדאי להזכיר את סעיף 9 – המגדיר את הזכות לסל שירותי רווחה.

סעיף זה קובע את זכאותו של כל אדם על הרצף האוטיסטי לשירותים המתאימים לצרכיו מתוך סל שירותי הרווחה של דרגת החומרה שלו. סלי שירותי הרווחה של דרגות החומרה השונות יורכבו מתוך סוגי שירותי הרווחה המופיעים בתוספת לחוק.

לצורך יישום פרק א' של הצעת החוק ההערכות התקציביות הדרושות הינם 9.5 תקנים. כמו כן, נדרש תקציב בסך של כ- 252 מלש"ח לשנה הראשונה ליישום החוק (כאשר בבסיס התקציב עומד סכום של 229 מלש"ח כיום, דהיינו סכום של 481 מלש"ח בסה"כ ליישום השנה הראשונה של החוק) סכום אשר יגדל ב-20% מדי שנה בשל גידול האוכלוסייה אשר תכנס לתוך החוק (שנה שנייה סכום של כ- 573 מלש"ח, שנה שלישית סכום של כ- 683 מלש"ח וכן הלאה).

ח"כ קארין אלהרר, יו"ר השדולה לשילוב ילדים עם מוגבלויות במערכת החינוך בירכה ואמרה כי "מדובר במהלך היסטורי אשר ממשלות רבות נמנעו מלבצע והותירו את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות בישראל תלויות בתקציב וברצונו הטוב של השר המכהן". עוד הוסיפה ח"כ אלהרר כי "יש להמשיך לפעול ולוודא כי אכן כלל האוכלוסיות הרלוונטיות יקבלו בעתיד מענה מיטבי וראוי במסגרת החוק".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן