הממשלה אישרה את המלצות הוועדה הציבורית לבחינת רכישת מטוס לנשיא המדינה ולראש הממשלה ולבניית משרד ראש הממשלה ומעון רשמי לראש הממשלה • המטוס צפוי לעלות עד עשרים מליון דולר, והבניין כמעט מאתיים מליון דולרים

בישיבה השבועית ביום ראשון, תמך הקבינט בהמלצותיה של ועדה ציבורית לרכישת מטוס רשמי לראשי המדינה, ובניית משרד ראה"מ בשילוב מעונו הרשמי, בירושלים.

המטוס צפוי לעלות עד עשרים מליון דולר, והבניין כמעט מאתיים מליון דולרים.

המצב כיום הוא שלשכת ראש הממשלה צריכה לשכור מטוס לנסיעות המדיניות לחו"ל. מצב זה גורם לתוהו בסדר היום המדיני והיחסים הבינלאומיים כאשר שיקולי פרקטיקה קטנים יכולים שישפיעו על מהלכים רחבים. בחודש דצמבר האחרון , נמנע נתניהו מלהשתתף בהלוויתו של נלסון מנדלה בדרום אפריקה בשל העלות הגבוהה של נסיעה, שהוערכה ב -2 מיליון דולרים.

פרוייקט אלמוג

שמו של פרוייקט קרית הממשלה המשודרג הוא 'פרויקט אלמוג' חלקו הראשון של המיזם בדמות הקמת מרכזי שליטה תת קרקעיים לכל מערכות המדינה, כבר בוצע, והוא קיים בחללי ענק תחת קריית הממשלה. מה שנותר כעת הוא להשלים את חלקו השני, שיקשר את מרכזי הפיקוד עם בנייני הממשל שמעל הקרקע.

הפרוייקט המגלומני תוכנן במשך 14 שנים, ואושר ע"י אהוד אולמרט לפני כ-5 שנים. על רקע המשבר הכלכלי של 2008.

המיזם זכה להתנגדות רחבה ביותר, עקב עלותו הגבוהה. שרי הממשלה שהשתתפו באישור התכנית חזרו בהם מהסכמתם, וטענו ברבים כי אין זה ראוי בתקופה של מיתון להוציא סכומים גרנדיונזיים לבניית הפרוייקט היוקרתי והיומרני.

קרא עוד:

[postim]

ראש האופוזיציה דאז, בנימין נתניהו, ביקש לרכב על גלי הפופוליזם, ובעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת השמונה עשרה הודיע כי מיד עם היבחרו יבטל את המיזם, וכך אכן עשה בהחלטה של הממשלה בראשותו ב-5 באפריל 2009.

לפני כשנה, לאחר שהבינו בממשלה כי הפרוייקט בלתי ניתן לעצירה, וכי הוא חיוני לבטחונה של ישראל, הוחלט לקדם את התב"ע, ובסוף השנה שעברה הוקמה הוועדה שבחנה את כדאיות הקמת המבנה הרשמי של מעון ומשרד ראה"מ.

התכנית היא לבניית קומפלקס בקריית הממשלה בירושלים מול משרד החוץ. במבנה אדיר ממדים זה יאוחד מעון ראה"מ יחד עם משרד רא"המ. המבנה תוכנן ע"י האדריכל רם כרמי שחפץ לשוות למקום מראה "חללי", והוא יכיל 11 אלף מ"ר של משרדים ואולם כינוסים, ראש הממשלה יצטרך להסתפק למעונו בשטח של כ-300 מ"ר בלבד.

מעון ראש הממשלה

המקום יציב את מבני האירוח הרשמיים בעמדה מכובדת וייצוגית, כראוי לראש ממשלת ישראל.

בנוסף, איחוד מעון רא"המ עם המשרדים, יפחית את עלויות האבטחה של שני מתקנים נפרדים ויחסוך ממון רב בזכות ביטול הצורך להסיע את ראש הממשלה כל יום ממעונו בשכונת רחביה אל קריית הממשלה, עקב סידורי הביטחון, נסיעה כזו עלותה יקרה וגורמת להטרדה קשה לתושבי השכונה.

המבנה החדש יפתור את מצוקת המקום הקיימת אצל הצוות המלווה את ראש הממשלה, חסכון בשכירת אולמות לכנסים שמארגן ראש הממשלה.