זעם בימין על דבריו של הוגה הדעות העקומות, עמוס עוז שאמר כי "אין שום דבר בעולם שהניאו נאצים באירופה עושים ושהקבוצות האלה לא עושות פה" • אב שכול: "להקדיש ספר לרוצח זה הרבה יותר חמור מלצייר סיסמא על הקיר"

הסופר עמוס עוז השווה בסוף השבוע את תופעת "תג מחיר" לתופעת ה"ניאו נאצים", בדבריו אמר כי "רצינו להיות עם ככל העמים,והנה יש גם קבוצות ניאו נאציות עבריות, זהו שמן".

מיד לאחר פרסום הדברים המשמיצים מפיו של שונא עמו, החלו לזרום מכל עבר תגובות כואבות וזועמות.

השר אורי אריאל אמר כי "ההשוואה מקוממת וגורמת לזילות חמורה של השואה".

"אין שום אפשרות להשוות בין הנאציזם, שכל מהותו השמדת עמים אחרים בשם עליונות הגזע, לבין ריסוסי גרפיטי וניקובי צמיגים. תג מחיר הינו פשע חמור שהשב"כ והמשטרה חייבים למגר ולהביא את מבצעיו לדין, ועד כה הם נכשלים במשימתם"

קרא עוד:

[postim]

לדבריו המקניטים של עוז, שוב הרבנים אשמים: "אין שום דבר בעולם שהניאו נאצים באירופה עושים ושהקבוצות האלה לא עושות פה", אמר עוז והוסיף כי "ההבדל היחיד בין מבצעי פשעי השנאה בישראל לקבוצות הקיצוניות בחו"ל נעוץ בכך שהקבוצות הניאו נאציות שלנו נהנות מרוח גבית של לא מעט מחוקקים לאומניים, אולי אפילו גזעניים, וגם כמה רבנים שנותנים להם ביסוס שהוא בעיניי פסבדו דתי – התהום שבין היהודים למלים של היהודים".

עוז הוסיף בדברי הבלע כי איננו מסוגל לשמוע את הכינוי "תג מחיר", "ועוד פחות מזה את הכינוי המיופייף 'נוער הגבעות'. הגיע הזמן שנסתכל במפלצת הזאת בעיניים – 'תג מחיר' ו'נוער הגבעות' הם כינויים מתוקים וסכריניים למפלצת שהגיע הזמן לקרוא לה בשמה".

ציון סויירי אב שכול שאיבד שלשה מבני משפחתו בפיגועי טרור אומר בכאב עצור: "עמוס עוז הוא האחרון שיכול להטיף מוסר בסוגיה לאחר שהלך לבקר את מרואן ברגותי-רוצח יקירי-בכלא ובפעם אחרת שלח לו ספר עם הקדשה חמה.
עם כל החומרה של מעשי תג מחיר, אי אפשר להשוותם לנאציזם שרצח שישה מליון מבני עמנו ולהקדיש ספר לרוצח זה הרבה יותר חמור מלצייר סיסמא על הקיר " .

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ יוני שטבון אמר כי "עמוס עוז ממשיך בגישתו הצינית לחיים בישראל. השוואת פורעי חוק לניאו־נאצים היא ליקוי מאורות אצל מי שמבקש להיות מנביאי התרבות הישראלית".

גם סגן שר החוץ זאב אלקין הצטרף ואמר: "מצער מאד שעמוס עוז עושה השוואה בין מעשי הניאו נאצים לבין אנשי תג מחיר. עם זאת יש לראות במלוא החומרה את מעשי תג מחיר אבל לא כל מעשה חמור יש להשוות לניאו נאצים".

בארגון אלמגור יוצאים נגד השימוש במונח טרור למעשי תג מחיר, ד"ר אריה בכרך -אב שכול וראש פורום הורים שכולים באלמגור: "הפוליטיקאים הקוראים למעשי תג מחיר- טרור, יוצרים זילות כלפי קרבנות הטרור שרק השבוע עמדנו לזכרם. בכך הם גם משרתים את אויבי ישראל המשווים בין שני הצדדים ".

המאבק נגד 'תג מחיר'

בתוך כך הרשות המחוקקת והרשות השופטת מחמירים צעדיהם בכל הנוגע לאירועי 'תג מחיר'. היועץ המשפטי לממשלה יהודה ווינשטיין הודיע על עליית מדרגה ואמר כי הוא מוכן להכריז על מבצעי פעולות אלה כארגון טרור. בדיונים פנימיים הבהיר ויינשטיין כי במקרים מסוימים ניתן יהיה לעצור את מבצעי התג מחיר לתקופה ממושכת ללא משפט.

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת חוק ממשלתית של שרת המשפטים ליבני שנועדה לזרז את ההליכים נגד מבצעי תג מחיר, על פי ההצעה ניתן יהיה להטיל על נאשמי פעולות אלה- עונש של עד עשר שנות מאסר ומעלה גם בהרכב של שופט מחוזי יחיד.

צילום: AFP