עדת הכנסת המליצה על מינוי ח"כ זאב אלקין ליו"ר ועדת החוץ והביטחון • על פי סיכום בין סיעות הקואליציה הוא יכהן עד ה-1 בינואר 2015 ולאחריו יכהן ח"כ יריב לוין כחצי שנה ואז ישוב לתפקיד אלקין • יש עתיד תקבל פיצוי במשרת סגן שר שתוענק לח"כ עופר שלח

ועדת הכנסת בראשות ח"כ צחי הנגבי החליטה להמליץ על ח"כ זאב אלקין כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.

על פי הסיכום בין סיעות הקואליציה, ח"כ זאב אלקין יכהן בתפקיד עד ל1.1.2015, אז יחליפו ח"כ יריב לוין, שיכהן בתפקיד עד ל1.6.2016, ואז ישוב לכהן בתפקיד ח"כ אלקין. ח"כ עופר שלח ימונה לסגן שר.

בדיון לפני ההצבעה תקף ח"כ איתן כבל את העיכוב במינוי לתפקיד: "ראש הממשלה לא מסוגל לקבל החלטה על כלום. בית המשפט כפה עליו. גם בעניין הנשיאות הוא לא מצליח לקבל החלטה, ויש איראן וסוריה וחיזבאללה וכל זה עוד לפני דני דנון".

קרא עוד:

[postim]

גם ח"כ ניסים זאב ציין לגנאי את הסחבת הארוכה: "ראש הממשלה לא מסוגל לקבל החלטה. כופים עליו. הכי לא מוצא חן בעיני זה – חצי שנה וחצי שנה ושוב חצי שנה. חוכא ואטלולא" ובהומור שחור הוסיף: "אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד. מי שזכה הוא מי שנכנס בחצי השנה הראשונה".

ואילו ח"כ עומר ברלב תקף את הסדר הרוטציה הבעייתי, בדיון הבהיר ברלב כי אחת הבעיות המרכזיות היא תקציב הביטחון שקובע את תוכניות צה"ל. "בשביל תוכנית רב שנתית שצה"ל יוכל לתכנן קדימה חשובה רציפות. רוטציה זה ההיפך מהרציפות הנדרשת".

קומבינציית 'יש עתיד'

ביקורת חריפה נשמעה על מפלגת יש עתיד שסחטה בסופו של מאבק משרה מיותרת נוספת עבור אחד מחבריה. ח"כ ניצן הורביץ אמר "הפקירו את הוועדה חצי שנה, ועכשיו סידרו משהו טלאי על טלאי. מכל הקרב ההרואי שניהלה יש עתיד למען עופר שלח הסתיים בקומבינה עצובה של קבלת עוד סגן שר – וזה מצד המפלגה שהצהירה עד כמה מיותר התפקיד של סגן שר. פשוט בושה. אפילו עכשיו אלקין עוד לא התפטר ממשרד החוץ כי אתם לא מאמינים זה לזה וחוששים מתרגיל ברגע האחרון".

ח"כ אורי מקלב, דרש מיו"ר הקואליציה לפרוס בפני חברי הועדה טרם אישור המינוי של יו"ר ועדת חוץ וביטחון את כלל המינויים הנלוים שסללו את הדרך למינוי הנכסף ובעקבות דרישה זו הציג יו"ר הקואליציה חה"כ יריב לוין את שורת המינויים העתידית. בדבריו הדגיש ח"כ מקלב "לא המדובר ביום חגיגי, לאחר שהות של מעל לחצי שנה שבה ועדת חוץ ובטחון שבתה מפעילות שוטפת. זהו מהלך חסר אחריות באופן שאינו מתקבל על הדעת.

המדובר בגופים גדולים אשר נותרו ללא הפיקוח המתבקש ויתכן שנושאים אשר היו קשורים לחיי אדם נזנחו בשל השבתת פעילות הועדה. יתרה מכך, כל העיכוב במינוי יו"ר לועדה התמקד בעימות מיהו אשר יעמוד בראש הועדה ולא מעבר לכך. אם לא די בכך, היום נוכחנו שבדיל שנרקם, סיעת יש עתיד תזכה במינוי סגן שר. זהו האבסורד העיקרי שהרי סיעה זו חידדה את דרישתה לאישור חוק המשילות אשר יעגן את צמצום מינויים של סגני השרים וכעת היא דורשת לעצמה מינוי שכזה, יצא המרצע מן השק" דברי מקלב.

ח"כ אחמד טיבי שאל בציניות, כהרגלו: "הסיכום בין סיעות הקואליציה כולל סגן שר בכיר ליש עתיד. ואני רוצה לדעת האם ח"כ הנגבי מתמנה במקום אלקין לסגן שר החוץ או במקום דני דנון?" יו"ר הוועדה צחי הנגבי: "למה זה חשוב לך?" ח"כ אחמד טיבי: "האויב האיראני בפתח. היו הבטחות לבוחר בעניין מספר השרים וסגני שרים. האם זה הופר? מאז שאני בכנסת לא ראיתי פארסה כזו".

חברי כנסת מהליכוד אומרים היום בעקבות הסיכום על מינוי סגן שר בכיר מיש עתיד כי בפוליטיקה החדשה מסתבר שתפקיד סגן שר זהו מינוי פוליטי מיותר רק כאשר הוא ניתן למישהו ממפלגה אחרת, אבל הופך למינוי ראוי ובעל משמעות כשהוא הולך ליש עתיד.

אך שר החוץ אביגדור ליברמן הודיע כי יסכים לקבל למשרדו כל סגן שר עליו יוחלט כדי לתרום ליציבות הקואליציה.

צילום: דוברות הכנסת