שר הבטחון משה בוגי יעלון הגיע הערב לביקור במעונו של כ''ק מרן האדמו''ר מבעלזא בקרית בעלזא בירושלים • במהלך ביקורו התבטא בקשר לגזירת הגיוס "במדינה יהודית הצבא לא יוציא תלמיד בכוח מהישיבה אחרת זאת לא תהיה מדינה יהודית" - "בני הישיבות לא יגוייסו ויקבלו דיחוי ופטור לפי החוק החדש בלי שום פיתויים" • לאחר הביקור במעונו של האדמו''ר ביקר במערכת השידור מראות הקודש המעבירה את כל האירועים בחצר הקודש בעלזא בכל רחבי תבל • לביקור נלווה חבר הכנסת הרב ישראל אייכלר • צילום: א.מ.ש.

שר הבטחון משה בוגי יעלון ביקר הערב אצל כ"ק מרן אדמו"ר מבעלזא שליט"א במעון קדשו בקרית בעלזא ירושלים. השר יעלון סקר את מצבה הבטחוני של מדינת ישראל באזור והדגיש את הצורך ב"אחדות העם", כדי לעמוד מול הסכנות והמערכות הצפויות אל מול כל האויבים מסביב. הוא הביע דאגתו מן הקרע שנוצר בין הצבא לבין הציבור החרדי. השר יעלון הצהיר כי מדינה שתתייחס ללומדי תורה כעבריינים, לא תהיה מדינה יהודית. הוא התחייב כי אלה שלומדים תורה בישיבות, ימשיכו ללמוד בלי שום הפרעה.

השר יעלון פרס את סדרי ההתייצבות של בני הישיבות והכוללים, לפי הגילים כפי שנקבעו בהודעת משרד הבטחון במסמך שנשלח לחכי"ם החרדים ולמזכירי מועצת גדולי התורה ופורסם ברבים. הוא הודיע כי גורמי צה"ל השונים העוסקים בנושא הונחו לגלות הרגישות הנדרשת אל מול האוכלוסיה החרדית.

ח"כ הרב ישראל אייכלר שהשתתף בפגישה אמר לשר הבטחון כי ביטול גיוס החובה בכפיה לכלל האזרחים, ימנע את הזעם הציבורי, היוצר אוירה של מלחמת אחים. האסון הגדול ביותר למדינה ולצבא, הוא הפיכת הצבא לכלי מלחמה נגד הציבור החרדי ולומדי התורה. ישנם גורמים שמשתמשים בשירות הצבאי ככלי מלחמה, נגד שומרי תורת ישראל. בכך הם יוצרים סכנה בטחונית גדולה מכל הסכנות מול האויבים מבחוץ, אמר.

"הדרך הטובה ביותר, להרגיע את הציבור הכללי, הוא לתגמל את החיילים הטובים והנדרשים בשכר הגון ולבטל את הסנקציות שיש בהם כפיה, לכל אזרח שאינו מתאים. בתקציב של  שישים מיליארד שקלים בשנה, אפשר לשלם שכר הגון לחיילים וקצינים נדרשים. כשם שאין מחסור במתגייסים מרצון, למשטרה לקצונה ולצבא הקבע, כך לא יהיה שום מחסור בחיילים מקצועיים, שראויים לשכר הגון".

שר הבטחון לא הביע הסכמה לרעיון ביטול גיוס החובה. אך הדגיש שוב שהוא נגד כפיה. השר רוצה לשמור על "צבא העם" לעת מצוקה. לשם כך יש לשמור על אחדות בין כל חלקי העם. רק בהבנה ובשמירה על אורח החיים של כל אזרח, אפשר לקיים צבא עם, שלא יהפוך לכלי ניגוח פוליטי. הצבא חייב להישאר מחוץ למאבקים הפוליטיים, אמר שר הבטחון.