השר יעקב פרי: "מדינת ישראל זקוקה גם לעילויים תורניים"

הדברים נאמרו במהלך יום עיון בנושא "תורה ומדע" שנערך בכנסת • ח"כ גפני: האדם נברא עם יכולת אינסופית מבחינה מדעית, אבל עלינו לזכור שאסור שהיכולת הזו תפגע בחופש הפרט. התורה היא שנותנת את הליווי המוסרי"

הכנסת אירחה אמש את יום העיון בנושא "תורה ומדע" בהשתתפות שר המדע הטכנולוגיה והחלל חה"כ יעקב פרי, יושב ראש וועדת מדע וטכנולוגיה חה"כ משה גפני, חה"כ שמעון אוחיון, ונשיא אוניברסיטת בר אילן ושר המדע לשעבר דניאל הרשקוביץ.

חה"כ שמעון אוחיון יזם את הכנס במטרה לחשוף ולקדם את המודעות לשיח שקיים בין המדע וההלכה ושיתוף הפעולה ביניהם. "גם אם בכל יום יש תגליות שנראות בסתירה לידוע לנו מעולם ההלכה, גדולי ההלכה מתעמתים עם אותן תגליות ומשלבים אותם בהלכה. אי אפשר שלא להתייחס למה שקורה בעולם ללא הקונטקסט ההלכתי" אמר אוחיון.

קרא עוד:

[postim]

שר המדע הטכנולוגיה והחלל חה"כ יעקב פרי אמר כי "היכולת לשלב את עולם המדע ועולם התורה הוא חלק מההוויה הישראלית-יהודית. יש הרבה שמאמינים כי קיים פער בין שני העולמות האלה. אני מבין אלה שחושבים שרב המשותף על השונה. יכולת הניתוח, ההתעמקות היסודית וההתמקדות נמצא בעולם של שני התחומים האלה. המדינה זקוקה למדענים פורצי דרך אבל גם לעילויים תורניים".

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ משה גפני: "המדרש מספר כשנברא העולם, לקח הקב"ה את האדם, הראה לו את העולם וביקש שישמור עליו. הפירוש שלי למדרש הזה הוא שהאדם נברא עם יכולת אינסופית לפתח ולהתפתח מבחינה מדעית, אבל עלינו לזכור שאסור שהיכולת הזו תפגע בחופש הפרט. התורה היא שנותנת את הליווי המוסרי".

נשיא אוניברסיטת בר אילן ושר המדע לשעבר פרופ' דניאל הרשקוביץ: "אנשי המדע אינם בוראים עולם אלא מנסים להבין את בריאת העולם ואת הנעשה בעולמנו. כולם מבינים שאין היום סתירות בין עולם המדע לתורה.

בתום הדברים זכו המשתתפים למספר הרצאות יום העיון שניתנו על ידי חתן פרס נובל בכלכלה, פרופ' ישראל אומן, מנהל היחידה לאתיקה רפואית בביה"ח שערי צדק, פרופ' אברהם שטינברג, יו"ר האגודה הישראלית לביופיסיקה, פרופ' אלישע האס והרב שבתי הכהן רפפורט.

2 תגובות

לשר המדע המלומד והחכם.
אתה לא יודע על מה אתה מדבר! מה זה תורה? אפילו בערך, אתה יודע? מצחיק לראות שוב ושוב איך אנשים שאינם מבינים מדברים כאילו הם בעניינים.
ועכשיו להשכילך: אולי המדינה שלך זקוקה לעילויים תורניים, אבל עם ישראל זקוק לכל לומד תורה באשר הוא, עילוי, או בינוני, או אפילו חלש ממש, כל מילה של תורה זה לטובת ולתועלת עם ישראל כולו ובדרך אגב גם לכל העולם שאנחנו חיים בו במשותף עם הגויים.
כל עוד שלא תבינו את זה אתה וחבריך, אתם רחוקים מהאמת ומהציבור שחי עם האמת הזו בכל העוצמה.
ואנחנו מצפים ומייחלים כבר ליום שבו מלאה הארץ דעה את ה' ואת תורתו הקדושה ולתשובת כל בניו אל האמונה וחיי התורה והמצוות.

אמן ואמן

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *