בתאונה חמורה בבתי הזיקוק בחיפה שאירעה בסוף שנת 2010, מתו שלושה עבדי קבלן מהכפר יפיע כתוצאה משאיפת גז • בזמנו טענו התושבים כי היתה זו התנהגות המשקפת את יחס החברה אל תושבי האזור ודרשו להגביר את הפיקוח ולהטיל אחריות אישית

פרקליטות מחוז חיפה הגישה באמצעות עו"ד ירין שגב לבית המשפט השלום בחיפה כתב אישום נגד חמישה נאשמים, עובדי מפעל בתי הזיקוק לנפט בחיפה, ובהם: מנהל השיפוץ במתקן אקולוגיה במפעל, וארבעה אנשים נוספים ששימשו כמפקחים במתקן מטעם בז"ן.

הם יואשמו בגין גרימת מותם ברשלנות, (כתוצאה משאיפת גז) של שלושה עבדי קבלן, אשר עסקו בביצוע עבודות שיפוץ במתקני בז"ן במהלך שנת 2010.

​ע"פ עובדות כתב האישום ביום 23.11.10 בסביבות השעה 17:30, החל קבלן המשנה תאמר מרג'יה יחד עם צוות של תשעה עובדים בביצוע עבודת שיפוץ . במהלך העבודה נכחו הנאשמים במקום ופיקחו על ביצועה, זאת מתוקף תפקידיהם.

במהלך העבודה, פרץ מהצינור זרם של קיטור, וכתוצאה מכך חש אחד העובדים ברע ונפל על הרמפה, תוך שהוא מתקשה לנשום. הנאשמים שקד וסופר ניגשו אל העובד נתנו לו מים, סייעו לו לרדת מהפיגום והורו לו לשכב על הרצפה עד שיתאושש. לאחר כרבע שעה, פונה העובד למרפאה .

בעקבות האירוע, פרץ ויכוח בין תאמר לבין הנאשמים, במהלכו אמר תאמר לנאשמים שאינו מוכן להמשיך בביצוע העבודה המסכנת את חיי עובדיו. תאמר הוציא מארנקו 1000 ₪, נופפם בפני הנאשמים ואמר להם שילכו בעצמם לבצע את העבודה.

הנאשמים דרשו מתאמר לחזור לעבודה ולסיים אותה, וזאת מבלי שביררו מדוע נפגע העובד ומבלי שביצעו את הבדיקות הנדרשות על מנת לוודא אי נוכחות של גזים במקום ביצוע העבודה.

בהמשך, לקח תאמר את המנ"פ (מערכת נשימה פנימית) בו עשה העובד שנפגע שימוש וחבש את המסיכה. הנאשמים בדקו את בלון האויר שהיה מחובר למנ"פ של תאמר והחליפו אותו בבלון חדש. עובד אחר בדק את מד בלון האויר המחובר למנ"פ שלו ודיווח לנאשמים שנותרה לו כמות אויר של כרבע בלון. נאשמים הורו גם לו לעלות על הפיגום ולהמשיך בביצוע העבודה, זאת חרף כמות האויר המועטה שנותרה בבלון.

השניים עלו על הפיגום והמשיכו בביצוע העבודה. כעבור דקות ספורות, פרץ זרם חזק של גז מהצינור עליו עבדו , וכתוצאה מכך, התעלף אחד העובדים ונפל על הפיגום ותאמר החל להתנדנד, הוריד את המסכה והתמוטט במקום.

סופר אשר הבחין במתרחש, עלה על הפיגום על מנת להוריד את תאמר אל הקרקע. ג'ורג' זעאתרה ז"ל, נהג המלגזה, חבש מסיכה שאינה מיועדת להגנה מפני גזים וטיפס על הפיגום על מנת לסייע לסופר להוריד אותם, אך גם הוא שאף גז והתעלף.

עובדים נוספים מהצוות של תאמר, עלו על הפיגום, ללא אמצעי הגנה מתאימים, על מנת להוריד את הנפגעים, ונפגעו גם כן כתוצאה משאיפת גז. כעבור מספר דקות, הגיעו כוחות כיבוי אש ומגן דוד אדום, אשר פינו את הנפגעים מהמקום. כתוצאה משאיפת הגז, נגרם מותם של שלושת העובדים. שמונה פצועים חזרו לחיים. כאמור, עתה הוגש כתב אישום נגד האחראים.