ח"כ הרב ישראל אייכלר דורש כינוס הועדה לעניני מירון וועדת הפנים: "בל נחכה לדו"ח מריחת מחדלי דילול העולים למירון והקריסה שהיתה צפויה מראש" • עדויות רבות על התנהגות אגרסיבית ואטומת לב נוכח משפחות שלמות שרצו בס"ה לשוב לבתיהם

הציבור החרדי אינו מתאושש מהנחיתה הקשה שנכפתה עליו במעבר בין הילולת הרשב"י לבין הנסיעה בחזרה לערי המרכז.

למרות הבטחתו של השר לבטחון פנים, אהרונוביץ', כי יורה לשוטרים להתחשב ברגשות הציבור המצוי בעימות רעיוני חריף עם מוסדות צה"ל וכוחות הבטחון- נראה כי רוח המפקד בשטח נשבה לכיוון הפוך.

המוני האנשים שרצו לחזור לבתיהם באווירת ההתרוממות שחוו במירון, שבו בתחושת חמיצות בשל התנהגותם הברוטאלית של שוטרי משטרת ישראל. חומות אנושיות ובהמיות חצצו בין הקהל לאוטובוסים, פרשים נכנסו בדהרה לתוך הקהל, ויס"מניקים במבט חייתי קרעו אברכים מהשאטלים והפרידו בין בני משפחה.

"במצואי ל"ג בעומר לא שמתי לב כמה זה מוזר" -אומר אברך שהיה שם בשעות הערב- "אך היום, במבט לאחור, אינני מבין מדוע שתקנו". כמוהו נשמעו עדויות מעשרות בעלי משפחות נוספים שחוו את האטימות המשטרתית על בשרם. "מדובר במשפחות עם ילדים צעירים, כולנו היינו עייפים וסחוטים" -אומר לנו יהודי מבוגר נוסף שחווה את ההתעללות- "השוטרים חסמו אותי ולא נתנו לי להיכנס לאוטובוס שבו היו הילדים שלי, רק אחרי שהתחננתי, אז מישהו עשה לי טובה והכניס אותי".

משטרה מירון תשעד צילום משה גולדשטיין (13)

בשלב מסויים שלחו המפקדים שורות של שוטרות וחיילות לחצוץ בין הקהל בחניונים תוך פגיעה עזה ומכוונת ברגשות הציבור השב מהיום הנשגב במירון. החיילים סבבו בשטחי החניונים חמושים ברובי M-16 משל עומדים הם מול פלסטינים מתפרעים.

כל התיאור הנ"ל המגובה בתמונות וסרטונים, מתומצת במילותיה המכובסות של המשטרה "ההילולה הסתיימה ללא אירועים מיוחדים… באשר לשלב הפיזור, חלק מציבור החוגגים חסם את תנועת האוטובוסים ולפיכך חל עיכוב בהעלאתם. אך כוחות משטרה סייעו להזרים את תנועת האוטובוסים ולהעלות אליהם את כלל הנוסעים" רק חבל שאין פירוט על אופן הסיוע.

מדוברות מחוז צפון במשטרת ישראל נמסר בתגובה, כי בעת הפיזור של הקהל הרב נוצרה זרימה אדירה של אנשים שירדו מההר, לצערנו, חלק מהאנשים, בדרכם אל האוטובוסים, ירדו לכביש וניגשו אל האוטובוסים תוך כדי נסיעתם, דבר שסיכן את שלומם וגרם לחסימת היציאה מהחניונים. התנהגות זו הצריכה את התערבות המשטרה להחזירם למדרכות ולמנוע ח"ו פגיעה בנפש.

"משטרת ישראל נערכה במשך חודשים לאירוע, בניגוד לטענות על נסיון לדלל את הבאים- המשטרה הכינה עצמה לקליטת ואבטחת ציבור גדול של חוגגים גם בהשוואה לשנה שעברה. לשמחתנו הצלחנו למנוע פגיעה בנפש, ועמדנו במשימה להחזרת כלל החוגגים לביתם בשלום"

קרא עוד:

[postim]

אייכלר: לא לחכות לדו"ח מריחת המחדלים

בדיון במליאת הכנסת אמר ח"כ ישראל אייכלר כי הגיע עת דין וחשבון. לדבריו "לאחר שפנינו מראש לראשי המשטרה ומשרד התחבורה, למנוע גזירות ההרחקה של רבבות עולים על ידי הגבלות תנועה וגיוס פרשים, הגיע עת דין וחשבון. עצם התהליך שגורמים "מקצועיים" מחליטים עבור הציבור בלי לשאול אותו ואת נציגיו, מראה כי יש כאן שליטים ויש נשלטים והשליטים מחליטים עבור הנשלטים" – אמר אייכלר בכנסת.

"איסור כללי שהחליטה המשטרה למנוע יציאת כלי רכב פרטיים למירון ואפילו לחניונים רחוקים וגם לא לערים קרובות למירון, גרמו לעוול ציבורי. רק אחרי התערבות חברי כנסת חרדים, החליטה המשטרה בימים האחרונים לאפשר לחנות בכרמיאל, טבריה וצפת וכמובן שזה לא עבד. אנשים חיכו שעות המתנה לשאטלים שלא הגיעו במשך שעות לכרמיאל, לראש פינה ולצפת. וכן במוצאי ל"ג בעומר, חיכו האטובוסים "הפרטיים" בחניונים המאושרים, אך הנוסעים לא הגיעו. כי השאטלים נתקעו במירון. כל זה היה כשלון ידוע מראש.

הסיבה היחידה שבמשך היום היה שקט, כי דרכי ציון המוליכות למירון היו אבלות מבלי באי מועד. כל הכבישים היו ריקים יחסית. גם במירון, הורגש חסרונום של כמחצית ממספר העולים בשנים האחרונות. כאשר יצאה הברה ברחוב הדתי, שבמשך היום התנועה זורמת, אנשים בקשו לנסוע וכבר לא היו אוטובוסים. כל הבלגן היה מאורגן. הכל בגלל שלא הוכנו תשתיות מתאימות חניונים וכבישים באזור. את זה צריך לתקן כך ועכשיו".

אייכלר במירון

"דחיפות הדיון של הועדה לעניני מירון, עולה משום שהמשטרה מכינה אליבי ודוחו"ת שירגיעו את זעקת הקהל, שגם חיכה שעות וגם קיבל מכות מפרשים ויסמ"ניקים בשטח. יש להכין מסקנות ראשוניות ולהגישם לועדת הפנים של הכנסת באופן מיידי". כך פנה ח"כ ישראל אייכלר ליו"ר הועדה המיוחדת לעניני מירון ח"כ דוד צור בבקשה לכנס מיד את הועדה.

בדיון במליאת הכנסת, טען ח"כ אייכלר, שאין עוד אירוע במדינה שבו לא מכינים חניונים לכלי רכב ולו במרחק קילומטרים מן המקום. יש מספיק שטחים בגליל להכשיר לחניה חד שנתית. זו היתה הפקרות למנוע הגעת כלי רכב לערים הסמוכות למירון. אין עוד ציבור נוסעים שאפשר לכלא אותו ברחוב, עם פרשים ושוטרים אלימים.

יש כאן זלזול שלטוני בציבור חסר אונים מול שלטון הרומס את זכויותיו כאדם וכציבור הזכאי לשמור על חופש הדת שלו" – אמר ח"כ ישראל אייכלר

צילום: משה גולדשטיין