הרמטכ"ל לשעבר הגיע למשרדי יאח“ה לחקירה באזהרה בפרשת הרפז. נודע כי הוא חשוד לכאורה בביצוע עבירות של הפרת אמונים, שיבוש מהלכי חקירה ומסירת מידע לגורם בלתי מוסמך.

הרמטכ"ל לשעבר בדימוס גבי אשכנזי ואשתו נחקרו הבוקר (יום ה') באזהרה במשרדי יאח"ה במסגרת "פרשת הרפז" כידוע אשכנזי כבר נחקר בעבר בפרשה. זימונו החוזר של אשכנזי לחקירה, נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט לחדש אותה בפרשה בשנה שעברה.

בהוראת היועמ"ש, תיפתח חקירה פלילית כנגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בחשד להתנהלות שאינה הולמת קצין.

הפרשה החלה ב-2010 כאשר הגיע לידי המשטרה המסמך שכונה בתחילה "מסמך גלנט", שפירט תוכנית חשאית לקידום מועמדותו של יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, תוך הכפשת המתמודדים האחרים.

בהמשך התגלה כי המסמך זויף, ונכתב על ידי סא"ל במיל' בועז הרפז, מתוך מטרה לפגוע בגלנט, שהיה המועמד המועדף על שר הביטחון אהוד ברק. הגילוי חשף מערכת יחסים עכורה בין לשכת הרמטכ"ל ושר הביטחון, שהעיבה על הצמרת הביטחונית בישראל.

מבקר המדינה שבחן את הפרשה קבע כי הרפז ועוזרו של אשכנזי – ארז וינר, פעלו במשך תקופה ארוכה על מנת לאסוף מידע בעל אופי מכפיש כנגד שר הביטחון אהוד ברק וסביבתו. זאת, בעקבות מידע כי ברק פועל נגד המשך כהונתו של אשכנזי. על פי דוח המבקר ניהל הרפז קשר ישיר ועקיף עם הרמטכ"ל אשכנזי וקשרים שוטפים עם אל"מ וינר ועם רעיית הרמטכ"ל דאז, רונית אשכנזי.

המבקר קבע גם כי רא"ל במיל' גבי אשכנזי היה מודע לפחות לחלק מהמידע שאסף וינר, לרבות המידע המכפיש על ברק ועל לשכתו. בדו"ח צוין כי אשכנזי לא הפסיק את פעילותם של וינר והרפז, וגילה נכונות להמשיך לקבל את המידע.

במסגרת ההתפתחות בחקירה מחדש נעצרו לפני כשלושה חודשים אבי בניהו, ששימש כדובר צה"ל, וכן ארז וינר. מה שהוביל למעצרם וחקירתם של בניהו ווינר, הם ככל הנראה עשרות אלפי שיחות מוקלטות שהועברו מטעם המשטרה הצבאית למשטרת ישראל, בחקירה מעמיקה וחשאית שהתמשכה על פני שמונת החודשים האחרונים.

על פי המשטרה, השניים חשודים בין היתר בשיבוש הליכי חקירה ובחיפושים שנערכו בבתיהם נתפסו מחשב צבאי וחומרים מסווגים נוספים.

מה שבטוח שהשחיתויות המתגלות חדשות לבקרים בצמרת השלטון נותון קצת רקע על ההנהגה בישראל.