לפי דיווח בתקשורת, מוקדנית קיבלה את השיחה מאחד הנערים שנחטפו שלחש מעבר לקו את המילה "נחטפנו". המוקדנית הזמינה לאחר מכן גורמים בדרגה גבוהה יותר להאזין לשיחה, אולם הם סברו שמדובר במטרידן.

מחדל המשטרה: שעות מספר אחרי שהותר לפרסום כי אחד מהנערים החטופים התקשר למוקד המשטרה לאחר שעלה על הרכב שבו נחטף ולחש "נחטפנו", דווח הערב (א') בערוץ 10 כי במשטרה הניחו כי מדובר "במטרידן".

על פי הדיווח שמבוסס על גורמי בטחון בכירים, חיילת שח"מ (שירות חובה במשטרה) קיבלה את שיחת הנער החטוף במוקד 100 של משטרת ישראל. מיד לאחר מכן ביקשה המוקדנית מגורמים בסמכות גבוהה יותר להאזין לשיחה, אך בשלב מסוים הגיעו השוטרים למסקנה כי מדובר במטרידן.

ביום חמישי בשעה 22:25 התקבל הדיווח הראשוני במוקד המשטרה. עדיין לא ברור מה הוא טיב המידע שהמשטרה קיבלה. ייתכן מאוד כי היה קטוע וחלקי. במשטרה לא דיווחו על כך לצבא ולשב"כ.

רק בסביבות השעה 3:00לפנות בוקר כשהגיע אחד מהורי החטופים הבינו במשטרה שאכן קיים חשש כבד לחטיפה – ורק אז פתחו כל זרועות הביטחון בחיפושים.

היום (א') בשעות אחר הצהריים שבמפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, מביקור בארה"ב, והוא סרב להגיב לשאלות הכתבים בנוגע למחדל המשטרתי. דנינו ציין בהצהרה שמסר לתקשורת כי "בעת הזו התפקיד המרכזי של כולנו בלי יוצא מן הכלל הוא להתרכז במשימה להגיע לנערים האלה", אמר. "שמעתי את הביקורת מרחוק ואני אומר לכם – לא נשאיר שום דבר שמחייב בדיקה, אבל צריך לעשות את זה בעת ובזמן הנכונים".

מיד כאשר נחת, ערך המפכ"ל הערכת מצב במשרדי משטרת נתב"ג.

לאור הביקורת על דנינו על שובו המאוחר לארץ, מסרו היום מקורביו, כי הוא הקדים את שובו ככל הניתן.