המוקד החדש, במספר 110, ימסור מידע לאזרחים וישיב לשאלות, כדי לייעד את מוקד 100 לטיפול באירועי חירום בלבד • במשטרה מדגישים כי הקמת המוקד החדש אינה קשורה לחטיפה

מסקנת המשטרה – הקמת מוקד חדש: במשטרה יקימו מוקד פניות ארצי חדש, במספר 110, אשר ישיב לאזרחים על שאלות אינפורמטיביות הקשורות לענייני ביטחון ומשטרה. המוקד החדש יוקם כדי להקל על העומס הקיים על מוקד 100 וכדי לייעד את מוקד 100 לטיפול בפניות חירום בלבד.

מדובר במהלך שהחל לפני שלושה חודשים במשטרה, בעבודת מטה שהוביל סגן המפכ“ל, ללא קשר לאירוע חטיפתם של שלושת הנערים מגוש עציון. במשטרה מדגישים היום (א') כי לקידום הקמת המוקד אין קשר אל אירוע החטיפה וכי מדובר בתוכנית ארוכת טווח, שהחלה בעבודת מטה מסודרת והושלמה בימים האחרונים.

המוקד החדש, שייפתח לעבודה מלאה בראשית שנת 2015, יהווה מוקד ארצי ויתן מענה משלים לכלל שיחות המידע שאינן מסווגות כשיחות חירום הן בימי שיגרה ובימי חירום. במשטרה אומרים היום כי כשליש מהפניות למוקד 100 הינן פניות לצורך מידע שאיננו קשור לאירועי חירום, מה שיוצר עומס על המוקד ומפריע לטיפול באירועי חירום קריטיים.

הקמת המוקד החדש תסייע למקד את 100 בטיפול בחירום בלבד, כך ששיחות על סגירת כבישים, למשל, יופנו ממוקד 100 למוקד 110. יחד עם זאת, שיחות דחופות שיגיעו למוקד 110, יטופלו מיידית בהתערבות שני המוקדים, ללא הפניית השיחה ובזבוז זמן יקר.

42% תלונות שווא

לפני כשבועיים נחשף כי 42 אחוז מהפניות המתקבלות במוקד 100 של המשטרה במחוז ש"י הן שיחות הטרדה כוזבות. מבדיקת הנתונים עולה כי חלק גדול משיחות אלו מתקבלות מצד פלסטינים תושבי האזור, שמבקשים להפריע לפעילות כוחות הביטחון.

במשטרה טענו כי מדי שנה מטופלות למעלה מ-9 מיליון שיחות ופניות למוקדי 100 השונים, וחלק לא מבוטל מהן נחשבות פניות שווא. עם זאת, בניגוד ליתר המוקדים, במחוז ש"י – שבו התקבלה שיחת הטלפון מאחד החטופים בליל שישי האחרון – אחוז שיחות ההטרדה גבוה יותר מהממוצע הארצי. לשם השוואה, במחוז מרכז של המשטרה אחוז שיחות ההטרדה נמוך מ-30.

בנוסף, בשבוע שעבר הגיש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי הצעת חוק, המבקשת לקבוע כי תלונת שווא למוקד המשטרתי תיחשב להפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו ותיחשב כעבירה פלילית שתגרור קנס כספי גבוה.

הצעת החוק קובעת כי העונש על הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, באופן של תלונת שווא טלפונית למוקד 100 של המשטרה, תישא בקנס של עד 10,000. הרקע להצעת החוק, הוא כמובן שיחת הטלפון שהגיעה למוקד 100 של המשטרה על ידי אחד הנערים החטופים, שכזכור נתפסה בטעות על ידי המוקד כהטרדת שווא. ח"כ ניסן סלומינסקי אמר היום כי ההצעה תשים סוף להטרדות המשטרה.

צילום: דוברות המשטרה