לאחר ישיבה קשה ונטולת תוצאות של הקבינט בעקבות גילוי גופות הנערים תוך כדי עימות חריף שהתרחש בין האגף הניצי בראשות השרים בנט וארדן שקראו לתגובה חריפה, לבין השרים יעלון, לבני ולפיד שדרשו לשמור על איפוק, הוחלט כי ישובו להתכנס הערב

בישיבת הקבינט אמש, דיווח הרמטכ"ל על ההתפתחויות שהובילו למציאת הקברים ובמהלך דבריו שיבח את הקבינט "על כך שבמשך שבועיים הוביל מדיניות של שפיות ומתינות". דברים הכעיסו את השר גלעד ארדן שאמר לגנץ כי הוא אינו רשאי לחלק ציונים לדרג המדיני לו הוא כפוף על פי חוק.

עימות חריף עוד יותר התרחש בין האגף הניצי בראשות השרים בנט וארדן שקראו לתגובה חריפה, לבין שר הביטחון יעלון ועימו השרים לבני ולפיד שדרשו מכולם לשמור על איפוק ולהגיב במתינות.

עפ"י דיווחים, ראש הממשלה ושר הביטחון הביעו את עמדתם כי יש להגיב בצורה של גל התחלות בנייה ברחבי יו"ש, יעלון הגדיל לעשות והציע להקים התנחלות חדשה על שמם של שלושת הנרצחים.

איפוק זה בלבולי מוח

הקו שהציגה מערכת הביטחון, ואשר גם אומץ בפועל, הוא הפצצה של מטרות סמליות של חמאס בעזה, תוך הקפדה להימנע מתגובה חריפה. שרים שהשתתפו בדיון אמרו כי הביטוי שבלט אמש בדיון הוא "צריך לקחת נשימה".

השר יעלון אמר כי אסור לאבד שליטה על האירועים ויש להימנע מהסלמה. לעמדתו הצטרפו השרים ציפי לבני ויאיר לפיד שאמרו כי "צריך לקחת נשימה ולנהוג בקור רוח". לבני הזכירה את אריק שרון, "שבתקופתו כראש ממשלה ספגנו פיגועים קשים בהרבה, עם הרבה יותר נפגעים ובכל זאת לא יצאנו לפעולה נרחבת".

הדברים עוררו זעמו של השר נפתלי בנט. הוא הודיע כי יצביע נגד אם החלטה ברוח זו תובא לפני הקבינט. הוא גם מתח ביקורת על הקו הזהיר שהציג הרמטכ"ל ואמר לו כי "תגובה מינורית עכשיו מזמינה את החטיפה הבאה". בנט דרש לפעול באופן נרחב ויסודי נגד חמאס בעזה וביו"ש. הוא גם הציע להרוס בתים לא חוקיים של פלסטינים ברחבי יו"ש כצעד ענישה.

השר גלעד ארדן הציג עמדה דומה, אם כי פחות קיצונית, ואמר כי יש להגיב בחריפות נגד חמאס ביו"ש. הוא הוסיף כי יש להחזיר את מדיניות הסיכולים הממוקדים וקרא לפתח את ההתיישבות ביו"ש, בתגובה לפיגוע הקשה. עם זאת, ארדן אמר שהוא מצטרף לדעת הרוב כי יש להפריד בין חמאס יו"ש וחמאס ועזה ואין לדרדר את המצב מול עזה.

ההחלטות יינתנו הערב

לאור העימות, החליט ראש הממשלה נתניהו שנפגש עם בנט לפני ואחרי ישיבת הקבינט, שלא להעלות אף הצעה להצבעה. הוא אישר לצה"ל לבצע את הפעולות שהציע הרמטכ"ל וקבע דיון נוסף של הקבינט לשעות הערב.

בישיבה זו ישתתף גם שר החוץ ליברמן שקטע ביקור מדיני בפראג כדי לשוב לישראל. לישיבה אמש, באופן חריג, לא זומן השר יעקב פרי שמשמש כמשקיף בקבינט. גם השר יובל שטייניץ, הנמצא באירופה במסגרת הטיפול בסוגיית הגרעין האיראני, לא נכח בישיבה.