הרצוג ללפיד ולבני: "הממשלה בדרך לפירוק, בואו איתי"

ההודעה הדרמטית של ליברמן על פירוק הסיעה המשותפת לישראל ביתנו ולליכוד הניעה את יו"ר העבודה לקרוא לפרק גם את הקואליציה. ללבני ולפיד המליץ "תשמרו על כבודכם" ולליברמן קרא: "אל תתכסה יותר בכסות המתונה".

הטלטלה הפוליטית שעליה הכריז שר החוץ מתחילה לחלחל במערכת הפוליטית: כמה שעות בלבד אחרי שאביגדור ליברמן הודיע על החלטתו לנתק את הסיעה המשותפת לישראל ביתנו והליכוד, קרא בצהריים (יום ב') יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג לפירוק הקואליציה.

במהלך ישיבת סיעת העבודה בכנסת אמר הרצוג: "הממשלה בהקפאת הליכים, בדרך לפירוק, אני מציע ללבני ולפיד לשמור על כבודם, לפרוש מהממשלה ולהצטרף אלינו למהלך פוליטי גדול".

ח"כ הרצוג אמר עוד כי אם לליברמן חילוקי דעות מהותיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עליו לעזוב מיד את הממשלה. לדבריו, "אנחנו מציעים חלופה אחרת, שר החוץ של מדינת ישראל מחלק ציונים לקבוצות שלמות באוכלוסייה מצד אחד, מלהיט את האווירה מצד שני וקורא בתופי טם טם מצד שלישי. הוא לא יוכל להתכסות יותר בכסות המתונה לכאורה שניסה לעטות על עצמו בחודשים האחרונים, הכול משיקולים ציניים פוליטיים קרים".

ליברמן נפגש הבוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והודיע לו על כוונתו לפרק את הסיעה המשותפת לשתי המפלגות. ברקע הדברים: ביקורת חריפה של ליברמן על אוזלת היד של נתניהו מול חמאס. "זה לא עבד וזה לא עובד", אמר ליברמן במסיבת עיתונאים בכנסת שבה הודיע על המהלך. יחד עם זאת, ליברמן הדגיש כי הוא לא יפרק את הקואליציה.

"בתקופה האחרונה חילוקי הדעות בין ראש הממשלה לביני הפכו למהותיים ועקרוניים", הסביר ליברמן. האמת שהחיבור לא עבד בבחירות, לא עבד אחרי הבחירות ועד היום היו לא מעט בעיות טכניות, אבל כשהבעיות הטכניות הופכות להיות בעיות עקרוניות אז אין טעם להסתיר".

שר החוץ הדגיש: "אנחנו נשארים חברים נאמנים בקואליציה, אנחנו האחרונים שרוצים בפירוקה. הקמת סיעת ישראל ביתנו זה בהחלט צעד משמעותי, אבל זה צעד משמעותי גם לחיזוק קואליציוני. הקואליציה הזו הוקמה מלכתחילה כקואליציה ססגונית עם פערים אידיאולוגיים הכי גדולים שהיו אי פעם".

בהמשך לביקורת שהטיח אתמול בראש הממשלה בישיבת השרים, במסיבת העיתונאים ליברמן מנה את הסכנות מחמאס בעזה והזכיר: "המציאות עם מאות טילים שעומדים לרשות ארגון טרור שבכל רגע יכול להחליט מתי הוא משתמש בהם – זה דבר בלתי-נסבל. ההצעות להמתין, להכיל, לדחות ולחכות – לא ברור לי מה אנחנו מחכים".

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, ח"כ יריב לוין, אמר בהתייחסו להחלטת ליברמן כי "אני מודה לשרים ולחברי הכנסת של ישראל ביתנו על שיתוף הפעולה במהלך עבודתה של הסיעה המשותפת. למרות שבשתי המפלגות הבינו זה מכבר שלא תהיה ריצה משותפת בבחירות הבאות, היה נכון לגלות אחריות ולנסות להמשיך לעבוד במשותף בכנסת הנוכחית – בוודאי בזמנים מורכבים כאלה, שבהם לא נכון לעסוק בפוליטיקה מפלגתית. אין ספק שלטווח הארוך פירוק הסיעה המשותפת יחזק את הליכוד ויאפשר לנו להחזיר הביתה את בוחרי הליכוד אשר התנגדו להליכה המשותפת עם ישראל ביתנו"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *