רבלין: הח"כים הם בובות על חוט, הפכו לנטולי עצמאות

יו"ר הכנסת הכריז היום על טיפול שורש במכת הלוביסטים הנוטלת את העצמאות מחברי הכנסת: "בריחה מכל מה ש'לא עלינו' אינו מגיע לכותרות" העם בחר בכם, לא בלוביסטים • לא הפנמתם? קבלו סנקציות

יו"ר הכנסת רובי רבלין אמר היום כי בכוונתו לפעול להטלת "סנקציות קשות על ח"כים שאינם בוחלים בתעלולים פופוליסטיים; ההתנהלות האתית של הכנסת איננה רק עניין למשפט הציבור".

רבלין אמר את הדברים בטקס הענקת אות הפרלמנטר לחברי כנסת מצטיינים, שנערך היום (ה) במכון הישראלי לדמוקרטיה, לאחר כמה נאומים שלו בנושא בזמן האחרון, על כך שהח"כים הפכו מפעילי ציבור למתייפיפי הציבור, כשאת רוב פעולותיהם מנחים אנשי הצללים ומעצבי דעת קהל ממולחים, ללא קשר לאגד'נדה המקורית.

טורו של ראובן שטיין: יועצי הסתרים של מופז לא הסבירו למה

"יש לסתום פרצות אתיות במערכת היחסים שבין השדלנים לחברי הכנסת;הכנסת איננה רוצה לפגוע בפרנסתם של הלוביסטים, אך גם איננה צריכה לפרנס אותם", אמר היו"ר "עלינו להגן על עצמאות שיקול הדעת של חברי הכנסת ועל נאמנותם לציבור"; על הקוד האתי התקוע בוועדת הכנסת: "לא ניתן להשאיר את ההתנהלות האתית של חברי הכנסת אך ורק למשפט הציבור".

קרא עוד:

[postim]

רבלין ברך את מקבלי באות: חברי הכנסת, דב חנין, אורי מקלב וזבולון אורלב. בדבריו, תיאר ריבלין את הצורך בהסדרת עבודת הלוביסטים בכנסת, ואמר כי "כל עוד איננו סותמים את הפרצות בחוק הלוביסטים הקיים באמצעות כללים המסדירים את המגע של חברי הכנסת עם השדלנים, אנו מאפשרים בכך, ביודעין, להון לזלוג לשלטון ולשלטון לזלוג להון".

מגישים הוראות באמצע ההצבעה

רבלין התייחס למנהג המגונה שהפך לשגרה בעיני הנבחרים ולמצער, גם בעיני בוחריהם, כאשר בגלוי, מכתיבים היועצים בזמן אמת לח"כים המבוהלים בזמן הצבעה או הכרעה –  מה לעשות. כיצד יפעלו על מנת לזכות בעוד 'לייק' קטן מהציבור.

"עלינו להכריע כבר, אם נוכחותם של לוביסטים בזמן הצבעת חברי הכנסת בוועדות היא ראויה. לדעתי לא. עלינו לאסור על הגשת מסמכים וניירות עמדה ישירות לחברי הכנסת, ולדרוש שכל מסמך כזה יהיה חשוף גם לעינו של הציבור הרחב.

עלינו לחלץ מהקוד האתי, את הסעיפים הרלוונטיים למישור היחסים שבין חבר הכנסת לשדלן, אשר מטילים את כובד האחריות על כתפיהם של חברי הכנסת עצמם. אנחנו מבקשים להגן על עצמאות שיקול הדעת של חברי הכנסת ועל נאמנותם לריבון, לציבור".IMG_0167 (800x533)

ריבלין הוסיף כי יש לאפשר הטלת סנקציות אפקטיביות על חברי כנסת: "חברי כנסת אינם בוחלים בתעלולים פופוליסטיים, אנו נותנים יד לשימת הכנסת ללעג.  האתיקה המקצועית, במקרה הזה, היא איננה עניין ל"אינטואיציה"- היא עניין לקונסטיטוציה".

האתיקה נופחת נשמתה

ריבלין התייחס ל"קוד האתי" התקוע בוועדת הכנסת ואמר, כי: "לפני שהכנסת תתפנה לגבש לעצמה קריטריונים למקצוענות והצטיינות, היא תהיה מוכרחה להסכים על קוד אתי מינימאלי של התנהגות.

"הקוד האתי", עליו עמלו השופט זמיר וחבר הכנסת לשעבר חיים אורון שוכב עכשיו, ושמא נופח את נשמתו לצערי, על שולחנה של וועדת הכנסת. איננו מבקשים לקבוע סטנדרטים של מצוינות, אלא בסך הכול לעגן נורמות אתיות למקצוע הפרלמנטריזם. וכן, מה לעשות, על אף שיש המבלבלים אותו עם ליצנות פוליטית, הפרלמנטריזם הוא מקצוע".

ולמצטיינים: קבלו אותם

עוד אמר ריבלין: "חשיבותו של האירוע הנערך כאן היום היא שהוא מזכיר לנו שבכנסת נמצאים גם אנשי מקצוע: פרלמנטרים מעולים, רציניים ויסודיים. חברי כנסת רבים, ממקדים את שאיפותיהם ברצון להיות חברי ממשלה והם מאבדים עניין בפרלמנטריזם האפור והסיזיפי. זה, שהישגיו ופירותיו, אינם מיידיים, ולא עלינו, גם לא תמיד תקשורתיים, אלא נמדדים על ציר של סבלנות, ענווה וזמן".

ריבלין ברך את חברי הכנסת מקבלי האות, ואמר: "אני מכיר היטב ומקרוב, את הפרלמנטרים המצטיינים שלנו: חה"כ זבולון אורלב, חה"כ דב חנין, חה"כ אורי מקלב. הם באים מקצוות פוליטיים שונים ומגוונים אך דבר אחד אכן משותף להם: הם פרלמנטרים מעולים הרואים בפרלמנט מקצוע. הם מעלים את קרנה של הכנסת בעיני הציבור".

מקלב – יש כבוד.

2 תגובות

הצביעו ג'

מקלב מקבל יום יום ושעה שעה את האות מהמוני האזרחים הקטנים המקבלים ממנו את מלא העזרה!
חזק ואמץ!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *