אבו מאזן יוזם: הפסקת אש ופתיחת מעבר רפיח

פרסום ראשון ב"וואלה": יו"ר הרשות הפלסטינית יציע לנשיא מצרים סיסי לפתוח את המעבר ולהציב שם כוחות בפיקוחו. ישראל אינה מתנגדת למהלך. אבו מאזן ומשעל צפויים להיפגש בקרוב

הרשות הפלסטינית תציע למצרים לפתוח את מעבר רפיח בפיקוח מנגנוני הביטחון של הרשות. זאת, במסגרת המאמצים להביא להפסקת אש ברצועת עזה בין ישראל לבין חמאס, כדי לסיים את מבצע "צוק איתן".

מבחינת חמאס, אחת הדרישות העיקריות לעצירת הלחימה טמונה בפתיחה המעבר, המקשר את הרצועה עם מצרים. מקורות ישראלים אמרו כי ירושלים לא תתנגד לפתיחת המעבר.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) בא היום (רביעי) לקהיר כדי להציג את עיקרי היוזמה לנשיא המצרי, עבד אל-פתאח א-סיסי. בימים הקרובים הוא צפוי להיפגש גם עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ולדון עמו בנושא. אבו מאזן הגיע למצרים בלוויית כמה מיועציו הקרובים וראשי מנגנוני המודיעין שלו. הוא צפוי להיפגש בקהיר גם עם נציגי הליגה הערבית. לקהיר בא במקביל גם שליח הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) טוני בלייר, המשמש כיועץ לנשיא סיסי.

על פי התוכנית של הרשות, מנגנוני הביטחון הפלסטינים, הסרים לפקודותיו של אבו מאזן, יתפרסו לא רק במעבר רפיח, אלא גם לאורך הגבול בין מצרים ועזה (ציר פילדלפי). הרשות אף הכינה כוח מהגדה שיעבור לרצועת עזה, ויפקח על פעולותיהם של מאות אנשי המנגנונים שיתפרסו ברפיח.

בכוונת הרשות לגייס מחדש כמה מאות פעילים ממשמר הנשיאות הנשיאותי ומכוח הביטחון הלאומי המתגוררים ברצועת עזה. הם מקבלים משכורות מרמאללה אך אינם עובדים מאז ההפיכה בעזה ביוני 2007.

חברי המנגנונים הללו כבר קיבלו הודעה על התוכנית המיועדת להם. מצרים הבהירה בחודש האחרון כי מעבר רפיח לא יפתח אלא בנוכחות כוחותיו של אבו מאזן בגבול. הרשות אף תבקש מישראל להפעיל את מעבר ארז, שוב תחת פיקוח מנגנוני הביטחון של הרשות, ובכך למעשה יוסר "המצור" על עזה.

בכיר בחמאס הבהיר בשיחה עם "וואלה" כי ארגונו אינו שולל את הרעיון, אך הוסיף כי "הדבר צריך להיעשות בתיאום ובהתייעצות עמנו". עם זאת, הבכיר הדגיש כי לחמאס יש דרישות נוספות, כמו הסרת המצור וכן שחרור האסירים ששוחררו במסגרת עסקת שליט, ונעצרו מחדש לאחר החטיפה והרצח של שלושת הנערים הישראלים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *