צה"ל מסיר את הכפפות: בעקבות התקיפות בשכונה שהובילו לעשרות הרוגים, ביקש חמאס לקיים הפוגה. צה"ל מקים בית חולים שדה לפלסטינים שיפעל מ-20:00 במחסום ארז. בישראל חוששים שהפוגה תנוצל לחטיפה או לצעדי מיקוח אחרים. הפלסטינים: "בסג'עייה בוצע טבח באזרחים. מצרים של היום גרועה מזאת של מובארק"

היום ה-13 במבצע צוק איתן : חמאס העביר לקראת הצהריים (יום א') בקשה לישראל להפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים כדי לחלץ את הפצועים ולפחות 40 גופות ההרוגים באזור שכונת סג'עייה במזרח העיר. הבקשה הועברה לישראל דרך הצלב האדום. בתחילה סירבה ישראל אך בהמשך אישר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, קיום הפוגה מ-13:30 למשך שעתיים. מאז שעות הבוקר מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו בלילה ובבוקר בתקיפות המסיביות של צה"ל.

דובר צה"ל הודיע כי האוכלוסייה נקראה להתפנות בזמן הנקוב מערבה מסג'עייה, וכל ניסיון לנצל הפוגה זו לירי ייענה בתגובה. יצויין כי בישראל חוששים שהפסקת אש תנוצל לחטיפה או לצעדים נוספים של חמאס לצורכי מיקוח. הירי הארטילרי הכבד על סג'עייה ופעילות חיל האוויר נועדו לבודד את אזור הפעולה. על רקע זה הודיע צה"ל על הקמת בית חולים שדה במעבר ארז, המיועד להענקת טיפול לנפגעים פלסטינים. על פי ההודעה יפעל בית החולים החל מ-20:00.

כתבים זרים מנסים לצאת מהרצועה דרך מעבר ארז אך חמאס מונע זאת מהם. דובר התנועה, פאוזי ברהום, אמר לרשת סקיי ניוז: "עזה מופגזת מכל הכיוונים מהים, האוויר והיבשה והעולם עדיין מסתכל. מה שקורה בסג'עייה זה טבח ופשע מלחמה. מצרים לא ממלאת את תפקידה. אפילו בזמן מובארק היה יותר טוב".

בחמאס מעוניינים לזעזע את העולם הערבי בפרט ואת מדינות העולם בכלל בכדי שאלו יפעילו לחץ על ישראל לסיים את המבצע. בתנועה הגיבו על אירועי הלילה ואמרו כי "הטבח בסג'עייה נגד האזרחים הוא פשע מלחמה שלא ישבור את רצון עמנו. ההתנגדות לא תרשה לאויב לדרוך על אדמת עזה". דובר חמאס סאמי אבו זוהרי האשים את ישראל כי היא מנסה לפצות על הכישלון שלה במערכה מול הזרוע הצבאית בנקמה נגד אזרחים.

בלילה דיווחו הפלסטינים כי מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר ברצועה מאז החל מבצע "צוק איתן" באזור השכונות סג'עייה ותופאח שנמצאות מזרחית למרכז העיר עזה. בנוסף דיווחו גורמים רשמיים ברצועה כי מאות תושבים מהשכונות הללו נמלטו מערבה וכי הם מנסים למצוא מחסה במתחם בית החולים שיפא בעיר עזה. דיווחים לא רשמיים מצביעים על אלפי אנשים שברחו מהשכונות.

בין ההרוגים נמצא גם אוסאמה אל-חיה, בנו של בכיר חמאס חליל אל-חיה. על פי הדיווחים צה"ל הפציץ את הבית שבו שהה ואשתו ובנו נהרגו בהפצצה גם כן. גורמי רפואה האשימו את ישראל כי היא מנעה מאמבולנסים להגיע למקום התקרית למרות בקשה שהופנתה אליה דרך הצלב האדום.