היום ה-13 במבצע צוק איתן : חמאס העביר לקראת הצהריים (יום א') בקשה לישראל להפסקת אש הומניטרית למשך שעתיים כדי לחלץ את הפצועים ולפחות 50 גופות ההרוגים באזור שכונת סג'עייה במזרח העיר. הבקשה הועברה לישראל דרך הצלב האדום. אבו מאזן קרא ל-3 ימי אבל.

בתחילה סירבה ישראל אך בהמשך אישר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, קיום הפוגה מ-13:30 למשך שעתיים. מאז שעות הבוקר מפרסמים הפלסטינים תמונות קשות מאוד של הרוגים ופצועים, בהם גם ילדים, שנהרגו בלילה ובבוקר בתקיפות המסיביות של צה"ל.

אלא שפחות משעה לאחר הפסקת האש כבר פורסמו ברשתות ובסוכנויות זרות הודעות על חידוש הירי על ידי חמאס. צה"ל אישר שמסוקי קרב תקפו באופן ממוקד בתגובה לירי נשק קל ונ"ט על כוחות צה"ל.

זמן קצר לאחר כניסת ההפוגה לתוקף החלו אמבולנסים לפנות גופות ונפגעים מהשכונה. רופא בבית החולים שיפא בעזה אמר לאל-ג'זירה: "כל המקררים מלאים ואנחנו מניחים את הגופות בחדרים". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קרא לשלושה ימי אבל ברשות בעקבות "הטבח בסג'עייה".

כזכור דובר צה"ל הודיע כי האוכלוסייה נקראה להתפנות בזמן הנקוב מערבה מסג'עייה, וכל ניסיון לנצל הפוגה זו לירי ייענה בתגובה. פרשננו רון בן ישי מציין שבישראל עלה חשש כי הפסקת אש תנוצל לחטיפה או לצעדים נוספים של חמאס לצורכי מיקוח. הירי הארטילרי הכבד על סג'עייה ופעילות חיל האוויר נועדו לבודד את אזור הפעולה. על רקע זה הודיע צה"ל על הקמת בית חולים שדה במעבר ארז, המיועד להענקת טיפול לנפגעים פלסטינים. על פי ההודעה יפעל בית החולים החל מ-20:00.

כתבים זרים מנסים לצאת מהרצועה דרך מעבר ארז אך חמאס מונע זאת מהם. דובר התנועה, פאוזי ברהום, אמר לרשת סקיי ניוז: "עזה מופגזת מכל הכיוונים מהים, האוויר והיבשה והעולם עדיין מסתכל. מה שקורה בסג'עייה זה טבח ופשע מלחמה. מצרים לא ממלאת את תפקידה. אפילו בזמן מובארק היה יותר טוב".