לעת עתה אין הסכמה מצרית להעברת ערבויות לפתיחת מעבר רפיח. מצרים שבה ודורשת כי חמאס יפסיק קודם כל את האש ורק לאחר מכן יידונו שאר הפרטים. גם חמאס אינו נענה בחיוב בשלב זה ליוזמה

גורמים פלסטינים דיווחו לעיתון אל-מיאדין מלבנון כי מאג'ד פרג ראש המודיעין הפלסטיני,הגיע לקהיר עם טיוטת הסכם חדשה להפסקת אש חדשה בין ישראל לבין חמאס. הטיוטה החדשה גובשה לאחר הפגישה בקטאר של חאלד משעל עם אבו מאזן. ההצעה גובשה על בסיס היוזמה של מזכ"ל האום, באן קי מון, שפרטיה נחשפו לראשונה בחדשות וואלה. על פי הסיכום בין הניה ומשעל, ממשלת האחדות הפלסטינית תערוב להסרת המצור מעזה יחד עם ארצות הברית.

סוכנות הידיעות רויטרס דווחו כי גורמים במצרים ספרו כי קהיר תהיה מוכנה לבצע שינויים ביוזמה שלה להפסקת אש, על מנת לרצות את חמאס, שסירב להצעה. בין היתר סוכם כי לאחר עצירת האש יידון האופן שבו ייפתח מעבר רפיח, יועברו משכורות לפקידי חמאס ויהיו הקלות במעבר סחורות בין ישראל לבין רצועת עזה. "למצרים לא אכפת להוסיף כמה תנאים לטובת חמאס, במידה שכל הצדדים המעורבים יאשרו זאת", טענו הגורמים.

איסמעיל הניה ראש ממשלת החמאס אמר היום "ההתנגדות לא תוותר על דרישותיה", וכי יש להסיר את המצור מעל עזה. הניה, שהתייחס למבצע "צוק איתן" ולפעילות הקרקעית ברצועת עזה, הוסיף כי "יש לשחרר את העצורים שנשבו על ידי הציונים. אלה הן דרישות צודקות, ואני קורא לכל העמים הערבים ומוסלמים שיעמדו לצד העם הפלסטיני ולצד עזה, ויתמכו בדרישות אלה".

מוקדם יותר דווח בחדשות וואלה כי מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בוחן את האפשרות להודיע מחר בקהיר בנוכחות אבו מאזן, ושר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, על הפסקת אש הומניטרית ארוכת טווח ברצועת עזה. באן מוביל בימים אלה, יחד עם כמה מדינות באיחוד האירופי, יוזמה חדשה-ישנה להפסקת אש בין ישראל לבין חמאס.

יצוין כי לעת עתה אין הסכמה מצרית להעברת ערבויות לפתיחת מעבר רפיח. מצרים שבה ודורשת כי חמאס יפסיק קודם כל את האש ורק לאחר מכן יידונו שאר הפרטים. גם חמאס אינו נענה בחיוב בשלב זה ליוזמה. מכאן, שגם לא ברור אם אכן מחר יכריז מזכ"ל האו"ם על הפסקת האש ההומניטרית ארוכת הטווח. עם זאת, מזכ"ל האו"ם שכנע את אבו מאזן במהלך פגישתם אתמול להצטרף אליו לקריאה זו. על מנת לקדם את היוזמה, צפוי באן להגיע מחר לישראל.

צילום תמונה ראשית: רויטרס