אחרי 29 ימי לחימה צה"ל יצא מרצועת עזה ונערכים מחדש סביבה • למעלה מ-4,720 יעדי טרור הותקפו מתחילת המבצע • דובר צה"ל: "אנחנו נוהגים בזהירות ומשאירים את הכוחות עירניים ודרוכים" • מפקד פיקוד דרום: "את כל המנהרות שהכרנו - השמדנו"

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז התייחס הבוקר להפסקת האש שצפויה להימשך כ-72 שעות. "אנחנו כל הזמן מסייגים – עד שזה לא נגמר, זה לא נגמר", הדגיש תא"ל אלמוז. "ראינו כבר בחודש האחרון שעות שחשבנו שהפסקות האש באמת מתייצבות, ואחר כך ראינו דברים אחרים. אנחנו נוהגים בזהירות ומשאירים את הכוחות עירניים ודרוכים".

"בדקות הקרובות ובזמן הקרוב אנו נסיים את היציאה של כוחות צה"ל מהרצועה, נתמקם על קו הגבול וניערך להמשך. ברגע שיעדכנו אותנו והדרג המדיני ינחה אותנו על פעולות אחרות – נבצע אותן", סיפר דובר צה"ל. "יש להזכיר כי היציאה מרצועת עזה איננה תנאי להפסקת האש – היא החלטה ישראלית להסיג את הכוחות בשל שיקולים מבצעיים".

שיגורי הרקטות המשיכו עד דקות ספורות לפני כניסת הפסקת האש לתוקף. "יש כאן סיפור שחמאס ירצה לספר על היכולת לשגר גם בדקה האחרונה וממול יש את העובדות בשטח שקשורות בפגיעה בחמאס ובמצב שהוא מצוי בו", הבהיר תא"ל אלמוז. "אני מציע שאת הסיפורים נעזוב כרגע – אנחנו מעריכים מתוך ידיעות מודיעיניות ומתוך מה שאנו רואים בשטח שהמכה שספג חמאס היא קשה מאוד, ובימים הקרובים אנו נבסס את הפעילות של צה"ל ונתקדם להמשך".

מפקד פד"ם: "השמדנו את כל המנהרות הידועות לנו"

מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן אמר אמש כבר בשעות הערב כי "בשעות הקרובות נסיים את משימת השמדת המנהרות שחודרות לשטח מדינת ישראל". לדבריו, במהלך השבועיים האחרונים התמודדו הכוחות עם כל שטח רצועת עזה. "בכל מקום גברנו על האויב שהגן על המנהרות – איתרנו את המנהרות והשמדנו אותן", הדגיש אלוף תורג'מן. "את כל המנהרות שהכרנו – השמדנו. את כל המנהרות שגילינו תוך כדי המבצע – השמדנו גם כן".

אלוף תורג'מן הדגיש כי השטח נוטרל ממנהרות בצורה משמעותית. "אנחנו מוכנים להשלים את המשימה בשעות הקרובות אל מול הנכס האסטרטגי של החמאס. המשימה הושלמה בזכות החיילים והמפקדים אשר שילמו בחייהם, בגופם ובנפשם".

ואכן, השלמת משימת השמדת המנהרות איפשרה לצדדים להגיע להסכם על הפסקת האש בידיעה כי צה"ל יכול להרשות לעצמו לעזוב את רצועת עזה בביטחון מלא על כך שמוגרה סכנת המנהרות.