כוחות צה"ל השלימו את יציאתם מעזה לאחר חיסול כל המנהרות הידועות • בפגישת הקודקודים עם ראשי הרשויות בדרום הבטיח שר הביטחון: "נתגבר את האבטחה ביישובי עוטף עזה" • בנוסף סוכם שמנכ"ל משרד רה"מ יעמוד בראש צוות לפיתוח כלכלי-חברתי של יישובי עוטף עזה

עם השלמת יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה, מודה ראש הממשלה בנימין נתניהו לכוחות צה"ל והשב"כ על השלמת הפעולה לנטרול מנהרות הטרור ברצועת עזה.

ראש הממשלה נתניהו: "מדובר בפעולה מורכבת שעשו חיילים גיבורים בתנאי לחימה קשים. אני רוצה לברך את הרמטכ"ל, אלוף פיקוד דרום, המפקדים, החיילים ואנשי השב"כ, כולם חדורי רוח קרב שהביאה לתוצאה מרשימה ביותר.

הפעולה פגעה במערך אסטרטגי שהחמאס השקיע בו מאמץ אדיר במשך שנים. היכולת שהחמאס הכין בחפירת המנהרות הללו הייתה מאפשרת לו לחטוף ולרצוח אזרחים וחיילי צה"ל רבים על ידי תקיפה בו-זמנית מהרבה מנהרות שחודרות לשטחנו.

"כפי שאמרתי בתחילת הפעולה אין ערבות למאה אחוז הצלחה, אבל עשינו הכול כדי להשיג את המרב" דברי נתניהו.

אמש- אקורד הסיום של חיסול המנהרות

בדיון ביטחוני שהתקיים אתמול בפיקוד הדרום בהשתתפות שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד הדרום, עודכן ראש הממשלה שכל המנהרות שאותרו הושמדו ושכל המנהרות שהתגלו תוך כדי המבצע גם כדי הושמדו.

אלוף פיקוד הדרום הבטיח כי בשעות הסמוכות תסתיים המשימה של השמדת המנהרות החודרות לשטח מדינת ישראל. "במהלך השבועיים האחרונים התמודדנו בכל רצועת עזה, מרפיח ועד הים, בכל מקום גברנו על האויב שהגן על המנהרות, איתרנו את המנהרות והשמדנו אותן. את כל המנהרות שאיתרנו – השמדנו, את כל המנהרות שגילינו תוך כדי המבצע – השמדנו גם כן, כך שאנחנו יכולים להגיד שהשטח מנוטרל בהיקף מאוד משמעותי מהמנהרות שקיימות שם, ואנחנו יכולים להשלים את המשימה בשעות הקרובות למול הנכס האסטרטגי של החמאס".

נתניהו לראשי הרשויות: רמת הביטחון עלתה

אמש נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, מפקד פיקוד הדרום אלוף סמי תורג'מן, מפקד פיקוד העורף אלוף אייל אייזנברג ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר עם ראשי רשויות עוטף עזה וראש עיריית שדרות.

בפגישה שנדרשה ע"י ראשי הרשויות כתנאי לתמיכתם הציבורית בהפסקת האש, עודכנו ראשי הרשויות בתוצאות הפעילות הצבאית במבצע צוק איתן ובכלל זה הפעילות לנטרול מנהרות הטרור. בנוסף סוכם שמנכ"ל משרד רה"מ יעמוד בראש צוות לפיתוח כלכלי-חברתי של יישובי עוטף עזה, זאת בהמשך לקידום הצמיחה הדמוגרפית כפי שהייתה משנת 2009. ראש הממשלה ציין את המנהיגות שמפגינים ראשי הרשויות לאורך כל המבצע והבטיח שלל שיפורים ביטחוניים בכדי להתמודד עם איום המנהרות והחדירות העתידיות.

בפגישה השתתפו ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, ראש מועצת אשכול, חיים ילין, ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג׳ון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי וראש מועצת שדות נגב, תמיר עידן.

בפתח הפגישה אמר מפקד פיקוד הדרום אלוף סמי תורג'מן: ״המציאות בעוטף עזה בהיבט של המנהרות ההתקפיות שונה לחלוטין מזו שהייתה לפני תחילת המבצע. ניטלה מחמאס יכולת אסטרטגית שהוא בנה במשך שנים ונהרסה תוך שבועות.״

שר הביטחון בוגי יעלון אמר לראשי הרשויות : "נושא הסרת איום המנהרות שאנחנו מכירים צפוי להיות מושלם. בנוסף נתגבר את האבטחה ביישובי עוטף עזה. מחובתנו להשיב את הביטחון לתושבים והיעד הזה צריך להוביל לתהליך של הרחבה וצמיחה בהתיישבות בעוטף עזה"