חיילים הודחו מקורס בצה"ל רק משום שהתפללו • בה"ד 1 נגד הדת?

צה"ל נגד הדת? • שני צוערים בצה"ל, הודחו מקורס בבית הספר לקצינים לאחר שהחליטו להתפלל תפלת שחרית בזמן המוקצב לתפילה • ואיפה הרבנות הצבאית?

צה"ל נגד הדת? שני צוערים מגדוד 'גפן', הודחו מקורס בבית הספר לקצינים לאחר שהחליטו להתפלל תפלת שחרית – המגיעה להם על פי פקודות מטכ"ל, במקום להגיע לשיעור, שהוזז לשעה מוקדמת מהמתוכנן.

כך עולה ממכתב ששלחו הבוקר (א') ראשי האגודה למען החייל התורני ופורסם בוואלה, למבקר המדינה – מיכה לינדנשטראוס, בדרישה שייבחן את יישום פקודות המטכ"ל בנושא דת בבה"ד 1.

קרא עוד:

[postim]

העדיפו להתפלל ולהישפט

מהמכתב עולה כי בבוקר המדובר, הלכו החיילים לישון בשעה 5:30 לפנות בוקר, בתום ניווט לילי. מועד הקימה המתוכנן היה 11:30 בבוקר, בכדי לאפשר לחיילים שש שעות שינה – כמתחייב בפקודות מטכ"ל.

שלושה חיילים דתיים התעוררו ב 10:30 כדי להספיק לתפילה, אך גילו כי הסגל שינה את זמן ההשכמה לשעה 10:30, כדי להספיק להעביר שיעור נוסף בלוח הזמנים.

החיילים פנו אל המפקדים כדי שיאפשרו להם להתפלל, אך נענו בשלילה. שניים מהחיילים בחרו ללכת להתפלל ולעמוד למשפט, שהסתיים בהדחתם מהקורס.

חייל שלישי לא עמד בלחץ, וויתר על התפילה. אותו חייל הודח בהמשך הקורס בשל "חוסר התאמה" (מעניין).

"תפילה – על חשבון שינה ואוכל"

כותבי המכתב טוענים כי בניגוד לפקודות מטכ"ל, בבה"ד 1 קיים נוהג לפיו חייל הרוצה להתפלל, עליו לעשות זאת על חשבון זמן השינה או האוכל. עוד הם טוענים כי הם פנו בעניין זה בעבר למפקדים במקום אך בחלק מהמקרים זכויות החיילים עדיין נרמסות 'ברגל גסה'.

על פי המכתב, במקרה אחר שהתרחש בטקס קורס הקצינים הקודם, בו שרו גם נשים. החיילים הדתיים שביקשו לצאת נענו בשלילה על ידי מפקד הגדוד, שאמר כי אם אין הם רוצים לשמוע שירת נשים, "שיסתמו את האוזניים".

מהמכתב עולה כי החיילים נותרו בטקס, אך ישבו בטקס כשראשם בין הברכיים, ואצבעותיהם באוזניים, דבר שהכעיס את הצוערים החילוניים בגדוד.

ואיפה הרבנות הצבאית?

מהמכתב עולה שהרבנות הצבאית מתנהלת "כגוף שהינו גם חסר יכולת וגם חסר מוטיבציה לעזור לחיילים הנקלעים למצבים בעייתיים כאלו".

מהמכתב עולות גם טענות קשות כלפי רב בה"ד 1, אותו מכנים החיילים "רב עציץ". במכתב הוא מתואר כרב שמחפש פתרונות לא מקובלים הלכתית, על מנת שלא יצטרך להתעמת עם המפקדים. כך, לדוגמה, הוא טען שאפשר להתפלל תפילת שחרית גם אחרי חצות היום.

לוותר על הדת?!

חברי האגודה טענו בסיום המכתב כי החיילים הדתיים מרגישים שבבה"ד 1 מנסים לכפות עליהם לוותר על הדת, והם מבקשים שיבדוק את הנושא ויגיש המלצות להגדרה ברורה יותר של הפקודות, הזכויות והחובות.

מדובר צה"ל נמסר כי "חובת השירות בצה"ל והמחויבות לשוויון בנטל יוצרות, מטבע הדברים, דילמות הנוגעות לשירות המשותף ולשילובן של כלל האוכלוסיות המשרתות. דילמות אלה מחייבות שיח פנימי ושיקול דעת של המפקדים, שבסיסם הקפדה על כבודם של כל חייל וחיילת".

"האירועים המדוברים בבה"ד 1 תוחקרו על ידי המפקד, הופקו הלקחים ואף הופצו הנחיות המגדירות את זכויות החייל הדתי לתפילה לכלל סגל הפיקוד. לאחרונה יצא חוזר ראש אכ"א בנושא השירות המשותף, בה"ד 1 כשאר יחידות צה"ל פועל על פי הנחיות אלו. באשר למכתב, עד כה טרם התקבל בלשכת מפקד הבה"ד ובלשכת ראש אכ"א. לכשיתקבל יענו כלל הטענות במישורים המקובלים".

שאלות קשות

מהסיפור הנ"ל עולים שאלות קשות: האם בצה"ל לא מכבדים בכלל את הדת? האם בצה"ל יהודים אמורים להתפלל על חשבון השינה או האוכל? ואיפה הרבנות הצבאית בכל הסיפור?

והשאלה הגדולה: האם בתנאים האלו רוצים בצה"ל לגייס חרדים לצבא? ועוד מגייסים יח"צ חרדי שיעזור   לגייס חרדים?

לאן הגענו?!

2 תגובות

מעניין שעל כל השאלות והתמיהות שיש לכם על הצבא הציוני ענה עליהם כבר לפני כמה עשורים רבינו הקוה"ט מסאטמער ואמר זאת במפורש!!!

מי שבאמת יודע מה קורה בבהד 1 מבין שעם ישראל התקדם רבות! כל צוער בבהד שומע מספר שיעורים מפי רבנים במהלך.הקורס.יש דיונים רבים על מי הוא יהודי ורבים הם הצוערים שרמת החילוניות שלהם יורדת פלאים בעקבות הקורס קצינים.יש תפילות.מכובדות ואחוז דתיים מרשים ביותר.אם פעם בכמה חודשים יש חיילים שנתקלים בבעיה מקומית.אי אפשר ללמעל.הכלל כולו.ההפך הוא הנכון.הרבנות הצבאית.חזקה מתמיד אך.כמו כל.דבר בגוף.גדול שכזה עלולות להיווצר בעיות והשאלה איך.פותרים.ואת זה לומדים בבהד 1 .ובכלל ככל שיתגיסו יותר יראי שמיים כך שאלות כאלו פחות יעלו אך אם נמשיך לצפות בצבא מהצד בחיבוק ידיים לא נוכל באמת לקיים בנו והיה מחניך קדוש.ועיין או החיים ורמבן שם.חזקו ואמצו בכל דרכיכם ואל תרפו את המעונינים לתת את חלקם מתוך יראת שמים בבנין העם והארץ.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן