סנונית למניעת ה'מהדרין': נהגי אוטובוס יקבלו תעודת מאבטח

התקנה המקורית תאפשר לנהגי האוטובוסים שיקבלו תעודת מאבטח המקנה להם סמכות לערוך חיפוש על נוסעים חשודים • התעודה תאפשר לנהגים לדרוש מנוסע להזדהות ע"י תעודת זהות, לערוך עליו חיפוש, לתפוס חפצים חשודים כמו סכינים וכלי נשק שונים, ולעכב את הנוסע במידת הצורך, עד לבוא שוטר • עסקנים מביעים חשש כי נהגים ינצלו את הסעיף במקרי חיכוכים אודות ישיבה כהלכה

על פניו, התקנה החדשה נראית מושלמת והיא אף מצטלמת היטב על רקע האירועים הבטחוניים האחרונים: נהגי האוטובוסים בחברות התחבורה הציבורית יעברו השתלמות מיוחדת בהתמודדות כנגד פעילות חבלנית עוינת (פח"ע) שתאפשר להם לראשונה, לקבל תעודת מאבטח בתחבורה הציבורית.

עיון בפרטי התקנה החדשה מגלה כי תעודת המאבטח תקנה לנהגים סמכויות לערוך חיפוש על גופם של נוסעים חשודים ולעכב אותם במידת הצורך, עד לבוא שוטר. התעודה תאפשר לנהגים לדרוש מנוסע להזדהות, למסור את שמו ומענו ולהציג בפני הנהג תעודה רשמית המעידה על זהותו.

כמו כן, היא תאפשר לנהג לערוך חיפוש על גופו של חשוד, בגדיו ומטענו, וכן טובין אחרים שברשותו. הנהג יהיה רשאי גם לתפוס חפצים העלולים לפגוע בביטחון הציבור שיתגלו בחיפוש, כמו סכינים או כלי נשק שונים.

דא עקא, שעסקני תחבורת המהדרין חוששים מהרחבת סמכויותיו של גורם אכיפת חוק שעשוי להרחיב את פרשנות הכוח שניתנה לו ולהחילה גם במקרים של חיכוכים וויכוחים אודות הסדרי הישיבה באוטובוסים המקפידים על ההלכה.

יצא אל הפועל

המתווה החדש של נהגים-שוטרים יחל לפעול כבר בקרוב, קבוצה של נהגי "דן בצפון", תחל מחר (שני) בהשתלמות ראשונה, במסגרתה ידרשו הנהגים לעבור הכשרה קצרה בהגנה עצמית, כולל תרגול פיזי. כמו כן יוצגו בפניהם שיטות לזיהוי חשודים, הכרת מטעני חבלה ונוהל הטיפול בחפצים חשודים. הנהגים גם יקבלו הכשרה על זכויותיהם וחובותיהם כלפי הנוסעים.

מנהל אגף הביטחון במשרד התחבורה, דני שנער, שיגר חוזר מיוחד לכל מנהלי חברות האוטובוסים של התחבורה הציבורית, הקורא להם להעניק לנהגיהם את ההסמכה הנדרשת. הפיקוח על ההכשרה מתבצע במשותף על ידי אגף הביטחון של משרד התחבורה ומשטרת ישראל.

שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ, ציין כי ההשתלמות כנגד פעילות חבלנית עוינת והענקת תעודת מאבטח לנהגי התחבורה הציבורית, תאפשר להם להתמודד טוב יותר עם ניסיונות פיגוע בתחבורה הציבורית ותסייע למנוע מגורמים עוינים לפגוע בביטחון הציבור והנוסעים.
.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *