לאחר שהורחק לחודש מהמליאה, נענש שוב ח"כ אחמד טיבי, בגין העימות המילולי עם ח"כ יצחק וקנין מש"ס • העונש הפעם: לא יוכל להשתתף בנאומים בני דקה, למשך חודש • טיבי: אתיקה צפון קוריאנית

ועדת האתיקה של הכנסת אסרה היום (ג') על ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לשאת נאומים בני דקה במליאת הכנסת במשך חודש ימים. זאת בעקבות נאום בוטה שנשא טיבי לפני כשלושה שבועות, שבמהלכו התעמת עם ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), שניהל את הדיון במליאה.

קרא עוד:

[postim]

פעמיים כי טוב?

טיבי כבר נענש באמצע החודש שעבר בהשעיה לשבוע מהמליאה על-ידי ועדת האתיקה, בעקבות נאום בוטה שנשא על רקע התקרית שבה שפכה ח"כ אנסטסיה מיכאלי כוס מים על ח"כ ראלב מג'אדלה.

אחרי שטיבי חזר על עיקרי הנאום שבגינו הורחק מהמליאה אמר יו"ר הוועדה וקנין, שניהל את הדיון, לטיבי: "דבריך הם בושה לכנסת, נתק לו את המיקרופון". בתגובה, התעמת איתו טיבי והורחק מהמליאה.

"אתיקה צפון קוריאנית"

בתגובה לעונש הפעם מסר דוברו של טיבי: "כבר ברור לכל כי מדובר ברדיפה אישית נגד ח"כ טיבי. ועדת האתיקה הפכה לטריבונל ימני הרודף את ח"כ טיבי בשל נאומיו. האירוע המדובר היה אמור להביא להרחקתו דווקא של ח"כ וקנין שהשתלח בח"כ טיבי ומנע ממנו לדבר".

דוברו של טיבי הוסיף: "אין ספק שמדובר בפגיעה בחופש הדיבור של חבר כנסת בתוך המליאה, ויש כאן חציית קו אדום על-ידי ועדה שמי שעמד בראשה היום, אריה אלדד, כינה את ח"כ טיבי 'אויב'. אנחנו תוהים אם זה האיש וזה הגוף שישפוט בהגינות את ח"כ טיבי וח"כים ערבים אחרים. ח"כ טיבי ימשיך להשמיע את נאומיו הנוקבים והחדים ללא מורא וללא היסוס. מדובר באתיקה צפון-קוריאנית".

"אנחנו לא סמרטוטים שלך"

במהלך העימות בחודש שעבר הטיח וקנין בטיבי, שהסביר את משמעות המילים הבוטות שבהם השתמש נגד ח"כ מיכאלי: "אתה לא מוסיף לנו כבוד. אל תטיף לנו מוסר. אוציא אותך בחוץ, חוצפן. יש גבול לחוצפה ולעזות מצח. אנחנו לא סמרטוטים שלך". טיבי השיב שהוא אינו רשאי להפסיק את נאומו, וקנין ענה כי הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה.

"ועדת האתיקה כבר החליטה, תן לי להמשיך", אמר טיבי, וסגן היו"ר הגיב: "אתה לא רצוי פה". ח"כ וקנין המשיך וצעק על טיבי. "דבריך הם בושה לכנסת, נתק לו את המיקרופון", אמר והרחיק אותו מהמליאה. אחרי שהורחק, אמר טיבי לוקנין: "לפני שאני יוצא, אגיד לך שאני בז להחלטה שלך".

ח"כ וקנין לא נשאר חייב ואמר: "יטיף לנו מוסר עוד אחד, הפה המנובל הזה. אנחנו גם צריכים לשמוע את כל הלכלוך מהפה שלך. יש גבול לחוצפה הזאת".

עונש מוגזם

יש לציין, כי העונש שהוטל על ח"כ טיבי מלכתחילה היה עונש שביחס למקרים אחרים שהיו בכנסת, הוא מוגזם לחלוטין, ולא נראה כדוגמתו בשום מקרה אחר.

ח"כים נוספים בכנסת הביעו תמיהה על העונש שהוטל על טיבי, ואף הביאו דוגמאות ממקרים אחרים, חמורים יותר, שבהם הסתפקה ועדת האתיקה בנזיפה בלבד.