לטענת צה"ל, בשנה האחרונה התגייסו 1,972 חרדים לצה"ל לעומת 1,416 בשנה שעברה, בהם 863 שהתגייסו לשירות קרבי • חלק גדול מהמתגייסים שצה"ל מגדיר כחרדים מוגדרים ברחוב החרדי והדתי כחרד"לים • בעמותת חדו"ש מודים: "המספרים שהפיצו שרי יש עתיד נכונים כמו הודעת החמאס על ניצחון מוחץ בעזה"

צה"ל הציג אתמול (ראשון) נתונים המצביעים על עלייה של 39% בגיוס חרדים לשורותיו בשנת הגיוס האחרונה. הנתונים הוצגו לוועדת השרים למעקב לאחר יישומו של "חוק השוויון בנטל", בראשותו של שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי. נציגי צה"ל אמרו לשרי הוועדה, בהם גם שר הביטחון משה יעלון, כי בשנה האחרונה התגייסו 1,972 חרדים לצה"ל, בהם 863 שהתגייסו לשירות קרבי.

בשנת הגיוס הקודמת, לשם השוואה, התגייסו 1,416 חרדים, ובשנה שלפני כן התגייסו 1,327. חלק גדול מהמתגייסים שצה"ל מגדיר כחרדים, בדגש על מתגייסים למסלולים קרביים, מוגדרים ברחוב החרדי והדתי כחרד"לים – "חרדים-לאומיים" – שמידת השתייכותם לזרמים החרדיים אינה נתונה לוויכוח. עם זאת, כפי שדווח בחדשות וואלה, לגורמים הבכירים בצה"ל, כמו גם השרים החברים בוועדה, זה הספיק כדי להביע שביעות רצון מהעלייה "הדרמטית" במספר המתגייסים למסלולים החרדיים השונים.

עוד דווח בוואלה כי נוסף על נתוני הגיוס, נציגי צה"ל אמרו לחברי הוועדה כי כ-11 אלף חרדים כבר התייצבו במרכז המיון והקליטה הייעודי שהוקם בבקו"ם, הפועל למיון המועמדים החרדים לגיוס ודואג להכוונה תעסוקתית לאלה שאינם מתגייסים. נתון שכולל בתוכו גם את אלו שהתייצבו בתום לב ולא על מנת לעזוב את ספסלי בית המדרש.

את היחס האמיתי בחברה החרדית ניתן לראות במסגרות השירות הלאומי, שם נרשמה ירידה בשנה האחרונה. 801 חרדים הצטרפו למסגרות השירות האזרחי, מספר נמוך מהיעד הממשלתי שהוצב בתחילת השנה. אך בוועדה אומרים כי הסיבה לכך הינה חסמים ביורוקרטיים שונים וכי הם הוסרו לפני כחודש.

האמת: ירידה דרסטית במספר המתגייסים

מי שנזעקו בעקבות הודעות הרהב של השר פרי, ולא מהצד הנכון, היו דווקא פעילי עמותת חדו"ש שניתחו את הנתונים לעומק והוכיחו כי המספרים שהפיצו אתמול שרי 'יש עתיד', ולפיהם חל גידול דרמטי במספר המתגייסים החרדים – "נכונים כמו הודעת החמאס על ניצחון מוחץ בעזה".

מנכ"ל חדו"ש אורי רגב מגלה כי "מדובר בדיוק באותם נתונים שנמסרו לפני חודשיים לועדת שקד של הכנסת והוצגו בצדק ככשלון חרוץ. מספר המתגייסים ירד בשל חוק הגיוס בחצי". "חוק הגיוס גרם נזק גדול מאוד להיקף גיוס החרדים", טוען רגב.

קהל הרבבות בעצרת המיליון  (131)חוק הגיוס גרם נזק גדול מאוד להיקף גיוס החרדים". עצרת המיליון נגד החוק.

בהודעת ועדת השרים נאמר כי חלה עלייה דרמטית של 39% בגיוס חרדים לצה"ל בשנת הגיוס 2013-14 לעומת השנה הקודמת. "בשנה החולפת התגייסו 1972 חרדים לשירות צבאי, זאת לעומת 1416 שהתגייסו בשנה הקודמת ו- 1327 בשנה שלפניה".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מפרט כמה נתונים שהשר יעקב פרי לא טרח לשתף עם הציבור: בחצי הראשון של שנת הגיוס 2013-2014 (יולי עד דצמבר 2013), לפני שהתפתח המאבק על חוק הגיוס, התגייסו 1235 חרדים. בחצי השני (ינואר עד יוני 2014) כלומר בימי המאבק על החוק ואחריו חלה ירידה דרמטית של 50% ל-623 מתגייסים.

"כלומר ההודעה חיברה נתונים מלפני התגברות המאבק על החוק ואחריו. הנתונים של חצי השנה האחרונה מעידים על כישלון חרוץ", מסביר אילן. "הכישלון ניכר היטב גם כשבודקים את הנתונים לעומת התקופות המקבילות אשתקד".

בחצי השנה שלפני התגברות המאבק על חוק הגיוס (החצי השני של 2013) היתה עליה דרמטית בגיוס של 56% מ-793 מתגייסים חרדים בתקופה המקבילה ב-2012 ל-1235 מתגייסים חרדים ב-2013. לעומת זאת בחצי הראשון של 2014 שהושפע מהמאבק על חוק הגיוס והעברתו היתה עליה של 18% בלבד מ-623 מתגייסים ל-737.

18% הם כחצי מהגידול הדרוש כדי לעמוד אפילו ביעד שקבעה הממשלה. "אם זה היה קצב הגיוס לאורך כל השנה, צה"ל לא היה מתקרב אפילו לעמידה ביעד", מוסיף אילן.