המדינה וההסתדרות לא הגיעו להבנות במהלך הלילה, והשביתה הגדולה יצאה לדרך • כל הפרטים, תגובות ועדכונים • וגם: איך נוצרה המהומה?

המשא ומתן בין משרד האוצר להסתדרות שנמשך עד אור הבוקר, לא הניב הסכם בסוגיית עובדי הקבלן.
באוצר אמרו אמש כי שיפרו את הצעתם, כשברקע, ניסיון ההסתדרות להגיע להסכם עוקף אוצר עם הארגונים הכלכליים מהמגזר הפרטי.

המגעים הופסקו, אבל בהסתדרות אומרים כי יש סיכוי שיושג הסכם עם המעסיקים, שעשוי להפסיק את השביתה במהלך הבוקר.

בכל מקרה ב-14:00 ייפגשו הצדדים שוב בדיון בבית הדין הארצי לעבודה, כאשר בית הדין יוכל לחייב את ההסתדרות לסיים את השביתה.

קרא עוד:

[postim]

בעקבות השביתה – כאוס אחד גדול

מערכת החינוך: הורים רבים בכל רחבי הארץ שהגיעו עם ילדיהם בבוקר לגן, נתקלו בגנים סגורים בגלל השביתה.

על פי נוהלי משרד החינוך, התנאי לפתיחת גן הוא הימצאותם של שני מבוגרים אך מכיוון שהסייעות שובתות יש הכרח שהורים יתנדבו למלא את מקומן לצד הגננות. אך רבים נתקלו בשערים סגורים ולא יודעים אם הלימודים יתקיימו כסדרם.

תחבורה: בשעה 07:30 הופסקה כליל תנועת הרכבות. "השביתה היא בזבוז זמן. מה שמגיע לעובדים זה טוב ויפה אבל אנחנו האזרחים לא צריכים לסבול. הייתי אומרת לעופר עיני שיתעשת ולעובדי הקבלן הייתי אומרת שמגיע להם לקבל תנאים טובים יותר אבל יש דרך אחרת. במקום לשבות צריך לדבר" אמרו אזרחים מתוסכלים מהמצב.

אזרחים כועסים – בעד ונגד

אזרחים רבים אמרו שהם בעד המאבק אבל נגד השביתה: "התנאים של עובדי הקבלן היו בושה וחרפה, אבל לא צריך להשבית בשביל זה את כל המשק. היום הגעתי מאשדוד, אין רכבות וזה בלגן גדול. חבל, זה גורם להפסדי כסף למדינה. השביתה מוצדקת, ונועדה לאנשים המסכנים שמקבלים שכר זעום. זה לא פייר שיש אנשים שמקבלים 20 אלף ויושבים במשרד, והעובד שבאמת עובד מקבל שכר זעום".

"זה לא כל כך מעניין אותי על מה השביתה. אני צריך לנסוע ברכבת וזה מה שמעניין אותי. אחזור הביתה ואעבוד משם". חיים הבה לא יודע הרבה על הסיבות לשביתה: "אני יודע שזה דופק לי את סדר היום. עד שאגיע לאוניברסיטה אאחר בטוח. יש לי עבודה להגיש. רוצים לתבוע את זכויות עובדי הקבלן ועוד עובדים שלא מקבלים שכר כמו שצריך – לא יודע אם זו הדרך, לשבות ולדפוק את כולם".

תעופה: נמל התעופה בן-גוריון נראה הבוקר שומם, ההמראות עד 12:00 בוטלו מראש והוכן לוח זמנים מחודש. הנוחתים לא יקבלו בשעות הקרובות את המזוודות. ברשות שדות התעופה נערכו מבעוד מועד לשביתה וביטלו או הקדימו את הטיסות בשעות הבוקר.
האולמות נותרו ריקים מאדם, פרט לצוותי העיתונות וכמה עשרות מפגינים, פליטי המחאה החברתית של הקיץ שהגיעו לתמוך בשביתה ולהפגין.

"בלי ראש הממשלה זה לא יילך"

במהלך הלילה לא הושג פתרון שימנע שביתה. באוצר המשיכו להציע תנאי שכר נוספים ותנאים סוציאליים משופרים לעובדי הקבלן במשרדי הממשלה, אך בהסתדרות לא ויתרו על דרישתם לקליטה של עובדי מדינה והוסיפו דרישות הנוגעות לתנאי ההעסקה, החוזים האישיים ועוד.

הצדדים, פרשו לביתם ויחדשו את השיחות בערב. מההסתדרות נמסר, כי נציגיה ולשכת התיאום של הארגונים הכלכליים הגיעו למתווה של הסכמות לפיהן: תתקיים השוואת תנאים מלאה לעובדי הקבלן, העובדים במקצועות הליבה יזכו להעסקה ישירה, וכן סוכם על קליטה חלקית של עובדי הניקיון.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני אמר: "המשך השביתה תלוי עכשיו בראש הממשלה ובשר התמ"ת. אם הם יחליטו להוציא צו הרחבה להסכם כך שגם עובדי הקבלן במגזר הציבורי יהנו ממנו, השביתה תפסק לאלתר".

גורמים בהסתדרות אמרו: "בלי הסכמה שלא ראש הממשלה, צו ההרחבה לא יוכל לחול על המגזר הציבורי שבו מועסקים מרבית עובדי הקבלן".

כל צד עדיין בשלו

עיני תקף את שר האוצר ואת פקידי משרדו ואמר שהם עושים כל שניתן על מנת שלא להגיע להסכמות: "אנחנו מרגישים אחרי הלילה הזה כמו במחזה אבסורד. המעסיקים הפרטיים מסכימים להשוות את תנאי עובדי הקבלן ואף לקלוט אותם, אך הממשלה, שהיא המעסיק הציבורי ויש לה אחריות כפולה ומכופלת כלפי העובדים האלה – אינה מוכנה לעשות זאת".

ממשרד האוצר נמסר, כי ההצעה האחרונה מטעמם עומדת על עלות תקציבית של 700 מיליון שקל, מתוכם כ-200 מיליון שקל בשנה הקרובה. נציגי האוצר למשא ומתן ביקשו לסיים את סבב השיחות הנוכחי, כדי לצאת להתייעצויות עם גורמים בתוך המשרד ומחוצה לו על מנת לבדוק את ההשלכות של דרישות ההסתדרות על כלכלת ישראל.

אז על מה רבים בעצם?

אז ככה, בישראל קיימת אפשרות להעסיק עובדים דרך 'מיקור חוץ' – עובדי קבלן. אפשרות זו מוזילה עלויות מכיוון שתנאיו של אותו עובד קבלן הינם פחות מעובד רגיל. לעובד קבלן בדרך כלל אין ותק לכן השכורת נמוכה, והוא לא מקבל פיצויים אם הוא מפוטר וכו'.

לגביי כמות עובדי הקבלן בארץ הדעות חלוקות. על פי ההסתדרות ישנם כ-300 אלף עובדי קבלן בישראל. על פי משרד האוצר ישנם פחות מ-100 אלף עובדי קבלן.

והמספרים חשובים, מכיוון שבמידה ויחליטו להשוות את תנאיהם של עובדי הקבלן, אזי לפי כמות העובדים כך גובה ההוצאה של המדינה.

בהסתדרות רוצים שהמדינה תקלוט את כל עובדי הקבלן שעובדים במשרדי הממשלה ובמגזר הציבורי, וכן תחייב גם את המעסיקים הפרטיים להשוות את תנאיהם של עובדי הקבלן לעובדים הרגילים.

המדינה מצידה לא מוכנה לקלוט אות עובדי הקבלן וטוענת שהמהלך יהרוס את הכלכלה החופשית במדינה.
המדינה כן מסכימה להיטיב את תנאיהם של עובדי הקבלן וכן לאכוף את כל חוקי העבודה על המעסיקים של עובדי הקבלן.

כאמור, היום בשתיים יצטרך להכריע בית הדין בעניין השביתה.