לקחי 'צוק איתן': התמודדות עם מנהרות, כבר באימון המתקדם

כחלק מהפקת הלקחים המיידית ממבצע 'צוק איתן' בדרום ועל רקע התחממות אפשרית בגבול הצפון, קיימו לוחמי האימון המתקדם של גבעתי בשבוע שעבר תרגיל שתרחישיו נלקחו במדוייק מפעילות החטיבה ב"צוק איתן" • התרגיל נערך במתחם לש"ב שהוקם במיוחד, המתחם הייחודי עתיד לשמש לאימון של יחידות נוספות

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

 • כשלבן שלך יהיה טוב, לך תהיה נחת: הרישום בישיבה שמשנה חיים בעיצומו!

  תוכן מקודם

 • ניתוח לב פתוח: אם לילד חרדי בן 10 מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

בעקבות מבצע "צוק איתן", שבוע המלחמה שסיכם את האימון המתקדם בגבעתי כלל לראשונה גם התמודדות עם המתווה התת-קרקעי. התרגיל נערך במתחם לש"ב (לוחמה בשטח בנוי) ייחודי, אשר הוקם בבסיס אימונים חטיבתי של גבעתי במיוחד לצורך זה.

המתחם מדמה בצורה מדויקת ככל האפשר כפר עזתי בפאתי רפיח – ספציפית את שכונת חירבת א-חזיה בה פעלה חטיבת גבעתי בעת המבצע. "התרגיל תיאר בצורה מדויקת לחימה בשכונה עזתית, עם תווך תת קרקעי ומנהור, עירוב אוכלוסיה אזרחית, ולחימה בשטח פתוח, שטח בנוי כמו גם את המעבר ביניהם", פירט מפקד האימון המתקדם, רס"ן אלרואי בוכניק.

לוחמי האימון המתקדם הינם לוחמי גבעתי הראשונים שיצטרפו לשורות הגדודים לאחר "צוק איתן", והם הוכשרו בעוד חטיבתם לחמה ברצועת עזה. שבוע המלחמה, אשר בסופו צעדו 40 ק"מ לעבר הכומתה הסגולה, הותאם במיוחד על מנת לדמות תרחיש דומה לזה הנראה במבצע. בין היתר, תרגלו הלוחמים איתור מנהרות בשיטה שפותחה על ידי חטיבת גבעתי טרם המבצע. "מה שמייחד את שבוע המלחמה של מחזור זה, אליו נערכנו בתקופת מבצע 'צוק איתן', הוא שבנינו אימון שידמה אחד לאחד את ההתקפה של חטיבת גבעתי ברצועה", סיפר רס"ן בוכניק.

אימון לוחמה בשטח בנוי. דוצ

התרחיש: לחימה בפאתי רפיח

התרגיל התחיל ב"שטחנו". ישוב סמוך גדר, עמדת תצפית, ואפילו ציר מערכת שמפריד בין הלוחמים ובין "הרצועה". כאשר הגיע הכוח לשטח הבנוי הוא נתקל במבנים ריקים, בתי ספר, מסגד, ואף במבני חמ"לים ובונקרים. "יש מבנים שהרסנו מבעוד מועד, שמדמים בניינים שנפגעו מהפצצות חיל האוויר", תיאר רס"ן בוכניק.

פלוגה של הגדס"ר המדברי, לצד מחלקה של גדוד הקרקל, דימו אויב, כמו גם אוכלוסייה אזרחית בלתי מעורבת. "בהתמודדות עם אוכלוסיה אזרחית דימינו מספר תרחישים, בין אם אוכלוסיה שנשארת בבית ולא מתפנה מהאיזור, אוכלוסיה המבכה על מישהו שנפגע, אוכלוסייה שנראית כפגיעה ובתוכה מתחבאת מחבלת מתאבדת, או מישהי בעלת מידע מודיעיני חיוני לגילוי מנהרות, אמל"ח ומחבלים", ציין.

מטרת המשימה ודרך הפעולה נשאבו ישירות ממשימת כוחות החי"ר בימי מבצע "צוק איתן". "תרגלנו כוח של פלוגה הנכנסת לתא שטח כפרי, יחד עם כוחות רק"ם, שיריון ו-D9. הם הגיעו למרחב בנוי במטרה להשמיד נקודות טרור ומנהרות התקפיות המובילות לשטחי ישראל שמהן יכול לצאת פיגוע, כמו גם למנוע ירי רק"ק (רקטות קרקע-קרקע)", פירט רס"ן בוכניק. "הם קיבלו גזרות לוחמה פלוגתיות, במטרה לתפוס שטח בנוי, לבודד אותו, ולאתר מנהרות בשטחו. זאת לצד השמדת כל רק"ק, משגר או אמל"ח שנמצא".

אימון לוחמה במנהרה בשטח בנוי. דוצ

"התרחיש עצמו והמתאר שיצרנו בו אינם תלושים מהמציאות", הדגיש מפקד האימון המתקדם. "זהו מתאר מוצלח, יצא לי להילחם ברצועה מספר פעמים וכשראיתי את התרחיש נדהמתי מהיכולת לדמות את המציאות. הצלחנו להביא את הלוחמים להתמודדות הקרובה ביותר למצב אמת. הפלוגות זכו באימון משמעותי ואינטנסיבי שיכול להכין למערכה הבאה בצורה טובה", קבע.

הלש"ביה החדשה והאימון הייחודי הם עוד נדבך בדרך להתמקצעות של חטיבת גבעתי בלחימה בגזרה הדרומית וברצועת עזה בפרט. הכפר שנבנה בבסיס האימונים של גבעתי עתיד לשמש גם לאימונים של יחידות נוספות. "אני מאמין שהתרגיל הזה יופץ גם בחטיבות אחרות אשר יבואו להתאמן פה, כי הוא מדמה לחימה בשכונה עזתית בצורה מדויקת שלא קיימת במקום אחר", טען רס"ן בוכניק.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן