האם היום הקדוש ביותר עומד בסכנה? ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, מצטרף למאבק לאפשר תחבורה ציבורית בשבת • חולדאי: "מצפה מהממשלה ומשרד התחבורה להפעיל תחבורה ציבורית גם בשבתות וחגים"

המאבק על קדושת השבת בארץ ישראל, עולה מדרגה. אחרי שבחודשים האחרונים הציבור החרדי היה בכותרות, עכשיו תורה של השבת.

קרא עוד:

[postim]

ראש העיר תל-אביב-יפו, רון חולדאי, מצטרף לקריאות לקיים תחבורה ציבורית גם בשבתות. בסטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, כתב בין השאר: "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה ברבע מימות השנה לא פועלת תחבורה ציבורית בחג ובשבת. עלינו לשאול את עצמנו, מה עושה מי שאין ביכולתו לרכוש רכב פרטי ומבקש לבקר בשבת את משפחתו או לבלות בחוף הים?". כך על פי פרסומים בכלי התקשורת.

הנהגים ייאלצו לעבוד בשבת

כנראה שמר רון חולדאי מעדיף סביבה 'ירוקה' על חשבון השבת הקדושה. במידה ותופעל תחבורה ציבורית בשבת יאלצו הנהגים היהודיים לעבוד בשבת, וכמובן שהדבר יביא לחילול שבת המוני עוד יותר מהמצב כיום.

הכתובת לדברי חולדאי הוא משרד התחבורה: "המשרד הוא הגוף האמון על התחבורה הציבורית. אני מצפה מהמשרד ומהממשלה להקשיב לקולו של הציבור ולהפעיל תחבורה ציבורית גם בשבתות וחגים".

בשבת האחרונה התייצבו פעילים של ארגון "ישראל חופשית" בתחנות אוטובוס ברחבי העיר תל-אביב ו"חיכו" לאוטובוסים תוך שהם מניפים שלטים "מחכה לאוטובוס בשבת" במסגרת קמפיין חדש.

הסיבות: 'חברתית', 'סביבתית' ו'אורבנית'

גם חברת מועצת העיר, תמר זנדברג (מרצ), מיהרה להגיש הצעה לסדר במטרה לקדם את הנושא של תחבורה בשבת: "זה נושא מאד פשוט, מזמן הייתה צריכה להיות תחבורה ציבורית מכל הסיבות: חברתית, סביבתית ואורבנית".

כן, ברור שעדיף את הסיבות ה'חברתיות', ה'סביבתיות' ו'האורבניות' על פני קדושת השבת.

יש לציין, כי על פי ה'סטטוס קוו' לא מופעלת התחבורה הציבורית בשבת, אך לצערנו, בערים חיפה ואילת התחבורה הציבורית פועלת.

רכז סניף תל-אביב בארגון "ישראל חופשית", אומר כי הוא נאלץ להחזיק רכב פרטי רק לצורך התניידות בשבת: "הבעיה שלי קטנה יחסית לעומת חלק ניכר מהתל-אביבים שלא יכולים להרשות לעצמם רכב והם תקועים ביומם החופשי" (זה נשמע כמו – אוי, אוי, אוי. מסכן).

שיח אנטי דתי

השיח כיום במדינת ישראל נהפך לאנטי דתי בכל מובן, אנשים מתלוננים – למה בטקס ההשבעה שנערך לחיילים בכותל מושמעים רק דברים מהתנ"ך? מה זה צריך להיות הפרדה באוטובוסים? איך הדתיים לובשים בגדים צנועים? למה לא מתגייסים לצבא, ומה עם שוק העבודה? (בכוונה זה בסדר הזה מכיוון, שהמטרה הברורה בגיוס לצבא היא כניסה לשוק העבודה, ובסופו של דבר להיות 'כמוהם') כנראה שזה לא הספיק אז עכשיו גם יוצאים נגד היום הקדוש ביותר -השבת.

"סטטוס קוו"

דובר משרד התחבורה, אבנר עובדיה, מסר בתגובה: "קווי השירות בימי שבת ומנוחה מוסדרים בהתאם להחלטת הכנסת משנת 1991 ובהתאם לתקנה 386 (א) ולתקנות התעבורה. על פי החלטה זו ועל פי התקנות, קיימים קווים המורשים לפעול לפני צאת השבת וקווים המורשים לפעול אחרי צאת השבת. משרד התחבורה שומר על הסטטוס-קוו על פי החלטת הכנסת והתקנות בעניין הפעלת קווי אוטובוסים בימי שבת ומנוחה".