מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה הודיע לחברת קצא״א כי נאסר עליה להפעיל מחדש את צינור הנפט ממנו ארעה הדליפה עד לקבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה • עד כה פונו משמורת עברונה ומסביבתה כ-8,500 טון קרקע מזוהמת והסתיימה שאיבת הנפט הגולמי מהבריכות המרכזיות • נכון לעכשיו נערכים במשרד להגנת הסביבה לשטפונות הצפויים ביום שלישי, העלולים לפזר את הזיהום גם הלאה, אפילו עד מפרץ אילת • העבודות בשטח מתרכזות כרגע בפינוי הזיהום משמורת עברונה
דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (3)העבודות המסיביות לפינוי העפר המזוהם

בהערכת מצב שהסתיימה בשעות הצהריים היום (א') הודיע מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, לחברת קצא״א כי נאסר עליה להפעיל מחדש את צינור הנפט ממנו ארעה הדליפה עד לקבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה.

עד כה פונו 8,500 טון קרקע מזוהמת מהשמורה ומחוצה לה, והסתיימה שאיבת הנפט הגולמי מבריכות הנפט העיקריות. המשרד להגנת הסביבה נערך לאפשרות כי שיטפונות יפזרו את הזיהום ביום שלישי הקרוב עם ירידת הגשמים. אם יתרחשו שטפונות כבדים, הם עלולים להגיע אף למפרץ אילת. כעת מתרכזות העבודות בפינוי הזיהום משמורת עברונה.

7ישיבת עבודה של הצוותים המשותפים לפתרון האסון האקולוגי

כאלף קוב של נפט גולמי נשאבו עד כה מאגמי הדלק לאורך האיזור המזוהם בשמורת עברונה ומחוצה לה, בנוסף ל- 6,000 טון הקרקע המזוהמת שפונו מהאזור. העבודות נמשכות גם במהלך הלילה. המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים הנחו את קצא"א לקלוט עובדים נוספים וכלים שיזרזו את קצב העבודות, על מנת להיערך לגשם הצפוי ביום שלישי שעלול לגרום לשטפונות.

אירוע דליפת הנפט מצינור קצא"א

ביום רביעי בשבוע שעבר התקבל דיווח על דליפה מקו צינור נפט של קצא״א, דרומית ליישוב באר אורה. כוחות מתוגברים של המשרד להגנת הסביבה יצאו למקום, וגילו כי מדובר בדליפה של מיליוני ליטרים של נפט גולמי. השפך נמשך לאורך מספר קילומטרים, שהגיעו גם לשמורת עברונה, מהשמורות החשובות בערבה, שם נמצאים דקלי הדום הצפוניים ביותר בעולם ואוכלוסיית צבאים נרחבת. נפט גולמי עלול לזהם את הקרקע, גורם למפגעי ריח ועלול לפגוע בחי ובצומח.

8עובד המשרד להגנת הסביבה בעבודות הטיהור

לאחר בדיקה מהאוויר התגלה, כי כרגע אין חשש לדקלי הדום בשמורת עברונה. עם זאת, יש פגיעה קשה בשמורה. הזיהום לא הגיע לירדן. בעקבות האירוע, המשרד להגנת הסביבה פנה לעיריית אילת והמליץ לא לקיים תחרות ריצה שתוכננה באזור אשר מושפע מדליפת הנפט.

המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה תפתח בחקירה לבדיקת נסיבות האירוע. במשטרה הירוקה הוקם צוות חקירה מיוחד שיפעל בשיתוף גורמים מחוץ למשרד להגנת הסביבה. החקירה תבחן גם האם ניתן היה למנוע את הדליפה וכיצד היא טופלה על ידי הגורמים השונים.

דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (6)

דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (5)

דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (4)

דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (2)

דליפת הנפט בה. צילום המשרד להגנת הסביבהבערה (1)