ירידה של כ-62% במספר החיילים שמנסים לתפוס טרמפים

הירידה נרשמה בארבע השנים האחרונות, ונזקפת לצעדי האכיפה של המשטרה הצבאית לצד פעולות ההסברה מצד המפקדים • במטרה להתמודד עם התופעה מקיים צה"ל מבצעי חטיפות דמה
 • תפילה נדירה במקומות הקדושים בעריו"כ לפתיחת שערים!

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • רוצה לזכות אחרים ולזכות בעצמך? הכנס עכשיו>>

  תוכן מקודם

 • הפוך פרווה? קל! בואו להכיר את משקה BARISTA המושלם לקפה >>>

  תוכן מקודם

תוך ארבע שנים: ירידה של כ-62 אחוזים במספר החיילים שנתפסו בגין עבירות טרמפים. ירידה זו נזקפת לצעדי האכיפה של המשטרה הצבאית, לצד פעולות הסברה מצד המפקדים. "הנתונים מראים כי פעולות האכיפה של חיל המשטרה הצבאית אפקטיביות ומצמצמות את תופעת עליית החיילים על טרמפים", אומר מפקד המשטרה הצבאית בפיקוד (ממצ"פ) המרכז, סא"ל ברק דנין.

הירידה היא הדרגתית, כאשר בשנת 2011 ניתנו 376 דו"חות בגין עבירות טרמפים, ב-2012 ניתנו 218 דו"חות וב-2013 ניתנו 193 דו"חות. המספר הנמוך ביותר נרשם בשנת 2014, כשעד כה ניתנו בה 142 דו"חות בלבד. "ברגע שאדם הושיט יד מבחינתי הוא סכנה פוטנציאלית, מכיוון שהכוונה לעלות על טרמפ קיימת", הסביר סא"ל דנין.

החל משנת 2013: הוגברה תדירות מבצעי חטיפות הדמה

בצה"ל קיימת הבנה עמוקה שאיום החטיפה הוא מרכזי ומשמעותי, ויכול להפוך לפיגוע אסטרטגי חמור ברמה מדינית. על כן, המשטרה הצבאית נוהגת לבצע מבצעי "חטיפות דמה", בשיתוף עם אגף המבצעים. המבצעים מתקיימים בשבוע מרוכז אחת לחודש, לצד פעילות שוטפת לאורך כל השנה.

כחלק מהבנת המשימה, הוגברו תדירויות המבצעים הללו החל משנת 2013. "בעבר המבצעים נערכו בתדירויות נמוכות, לרוב לפני חגים גדולים", סיפר ראש ענף שיטור, סא"ל יובל שנקין. "הפעילות מצריכה משאבים רבים וצוות איכותי, מכיוון שאדם שהיה לו אומץ להושיט יד לטרמפ, יהיה לו אומץ גם להתנגד. אנו עושים זאת במטרה לסייע למפקדים למגר את תופעת הנסיעה בטרמפים", הדגיש.

ירידה של כ-62 במספר החיילים שמנסים לתפוס טרמפים

האכיפה מתבצעת בכל המדינה, בעיקר בריכוזי חיילים – בסביבות בסיסים, בטרמפיאדות גדולות ובנתיבי נסיעה מרכזיים. על אף שהאיום קיים בכל מקום, במשטרה הצבאית מבינים כי באזור יהודה ושומרון הסיכון גדול אף יותר. תפיסה זו התחדדה ביוני האחרון עם חטיפת שלושת הנערים בצומת אלון שבות שבאזור גוש עציון.

בעקבות הבנה זו, אגף המבצעים מקצה לצורך פעילות האכיפה בפיקוד המרכז שני כלי רכב סמויים, בכל שבוע, המבצעים "חטיפות דמה". רכב אחד מסתובב לאורך כל השבוע באיו"ש, בעוד הרכב הנוסף נמצא בעורף המדינה. "אנחנו מתמקדים באיו"ש בגין הרגישות שבגזרה והממשקים עם האוכלוסייה הפלסטינית", הסביר סא"ל דנין. "באזור זה יכולת גבוהה יותר לממש את איום החטיפה".

100% מהחיילים שקיבלו דו"ח הכירו את האיסור על עלייה לטרמפים

ההתחממות בגזרת ירושלים, לצד אירוע החטיפה בקיץ האחרון, מחזקים את הבנת האיום. אך למרות המאמצים, על אף הירידה במספרים – חיילים עדיין עולים על טרמפים. "ציפינו שלאחר חטיפת הנערים תהיה נקודת מפנה אצל החיילים, שתחלחל ההבנה כי אם חטפו אזרחים קל וחומר יחטפו חיילים, שהם נכס אסטרטגי 'נחשק' יותר", סיפר מפקד בסיס משטרה צבאית ירושלים ואיו"ש, סרן רן מלכה, במבצע חטיפות דמה בחודש שעבר. "לצערנו לא כל החיילים לומדים, ויש כאלה שממשיכים לתפוס טרמפים. לכן האכיפה שלנו מאוד חשובה ואפקטיבית, בכדי למנוע את המקרים הבאים".

חיילים בטרמפיאדה. דוצ 1"חייל שיעלה על רכב יכול למצוא עצמו תוך דקות בכפר ערבי עוין". 
(צילום אילוסטרציה: דו"צ)

"אנחנו כבסיס שיטור בגזרת איו"ש מבינים שזו גזרה מבצעית, מלאה באירועים מבצעיים-פח"עים (פעילות חבלנית עוינת – מ.ה)", ציין סרן מלכה. "לכן, החשיבות בווידוא שחיילים לא מתפתים לתפוס טרמפים מחוץ למחנות צבאיים ומחוץ למוצבים גדולה. הפיתויים הם גדולים, אבל הסכנות פה גדולות בהרבה – חייל שיעלה על רכב יכול למצוא את עצמו תוך דקות ספורות בתוך כפר ערבי עוין", הדגיש.

המצב הביטחוני כיום מביא להגברת המודעות, אך לא למיגור התופעה. בבירור שנעשה לאחר כל נתינת דו"ח – התברר שמאה אחוזים מהחיילים שקיבלו דו"ח, הכירו את הפקודה האוסרת על כך. "העיסוק באכיפת נסיעה בטרמפים מתבצע כל השנה, גם בתקופות בהם המצב הביטחוני רגיש וגם כאשר המצב טוב יותר. אין ספק כאשר הגזרה יותר מאוימת אנחנו מזהים זהירות רבה יותר בקרב חיילי צה"ל", ציין ממצ"פ מרכז. "איום החטיפה מובן לכלל החיילים בצה"ל. כל חייל שניתן לו דוח לעלייה בטרמפים מודע לסכנה הכרוכה בכך ויתרה מכך הוא מודע לפקודה האוסרת לנסוע בטרמפים".

את ההתעלמות מהפקודה מסבירים החיילים בטוענות שונות. "אין שום תירוץ לנסיעה בטרמפים", הדגיש סא"ל דנין. "פעילות מיגור תופעת נסיעה בטרמפים היא משולבת: מסע ההסברה הגדול הקיים בצה"ל, לצד פעילות אכיפה של משטרה צבאית", ציין והוסיף כי "אנחנו מזהים אצל חיילים ירידה בנסיעה בטרמפים אך עדיין ישנם חיילים שהחשש הזה לא קיים אצלם ולא חודר אליהם. לכן אנחנו נמצאים בכל מקום – כדי למנוע את החטיפה הבאה".

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

המצוד הושלם: שני המחבלים האחרונים שנמלטו מהכלא נתפסו בג'נין
הפרופ' שמייעץ ל-FDA: "ישראלים צריכים להתחסן במנה שלישית נגד הקורונה"
ראש שירותי בריאות הציבור: "ארצות הברית מפגרת אחר ישראל במבצע החיסונים"
נתוני התחלואה: 4,863 נדבקו בנגיף הקורונה; 717 מאושפזים בביה"ח במצב קשה
מוצאי יום הקדוש בחצר הקודש תולדות אהרן
תיעוד • מוצאי יום הקודש בחצר הקודש קרעטשניף סיגעט
מְחַדֵּשׁ חֳדָשִׁים • קידוש לבנה בחצה"ק נדבורנה
בניין בחדרה פונה מדייריו; מפגעים ניסו לחצות מרצועת עזה • סיכום חדשות השבת
ראש הישיבה מרן הגרמ"צ ברגמן בערב ומוצאי יום הקדוש • גלריה
טוֹבִים מְאוֹרוֹת • קידוש לבנה בחצה"ק קאמארנא בני ברק
שׁוּבוּ לָכֶם לְאָהֳלֵיכֶם • הגרי"מ מורגנשטרן בהבדלה
הַמַּבְדִיל בֵּין קֹדֶשׁ לְחוֹל • האדמו"ר מנדבורנה ירושלים בהבדלה
מוצאי יום הכיפורים בחצה"ק ראחמיסטריווקא • גלריה
תיעוד: מוצאי יום כיפור אצל הגרב"צ מוצפי
חיפושים נרחבים: בן 30 נעדר לאחר שנכנס למים בחוף לא מוכרז בכנרת
פנינים לפרשת השבוע • הרב יוסף חיים אוהב ציון
פרשת האזינו • המגיד הירושלמי רבי אשר דרוק • צפו
מוצאי יום הכיפורים אצל הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו