שמורת עברונה תישאר סגורה למטיילים כדי לשמור על בריאות הציבור

בהערכת מצב נוספת, בראשות המשרד להגנת הסביבה ובהשתתפות נציגי רשות הטבע והגנים וקצא״א, עלה כי בסוף השבוע האחרון כ-50 נהגי כלי רכב פרטיים ניסו להכנס לשמורת עברונה הסגורה • פקחים ושוטרים שסיירו בשטח מנעו מהמטיילים את הכניסה והפנו אותם למצפור עברונה הסמוך ממנו ניתן להשקיף על האזור המזוהם • בהתאם להוראת סגן השר להגנת הסביבה, ח״כ אופיר אקוניס, השמורה תישאר סגורה וזאת על מנת לדאוג לבריאות הציבור ולמנוע סכנה למטיילים • במקביל לכך יתקיימו בחג החנוכה פעילויות הסברה במצפור עברונה בעניין הפעילות המאומצת לשיקום השמורה שנפגעה • בסוף השבוע האחרון הגיעו כמאתיים מבקרים

תכנית נרחבת לשיקום האזור שנפגע תובא לאישור הממשלה ביום ראשון הבא. הצוותים בשטח מנסים למנוע הרעלת בעלי חיים העלולים לאכול מזון הספוג בנפט. סגן השר, אופיר אקוניס, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודו לצוותי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים על הטיפול באירוע.

קרא עוד:

[postim]

לדברי סגן השר אקוניס: ״אנחנו שולטים במצב והתמודדנו בהצלחה מול האיום המשמעותי של זיהום מפרץ אילת. הדאגה לבריאות הציבור היא בראש סדר העדיפויות שלנו ולכן הוריתי להשאיר את השמורה סגורה ולהפנות את הציבור למצפור עברונה הסמוך, לשם הגיעו כבר מאות מטיילים בסוף השבוע האחרון".

בסקירה שמסר בישיבת הממשלה בתחילת השבוע, דיווח סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס, כי הוסר החשש לזיהום מפרץ אילת. בסקירתו פירט סגן השר אקוניס כי במקביל להיערכות לשיטפונות וחפירת הסכרים אשר מנעו בסופו של דבר את התפשטות הנפט מעבר לאזור המזוהם, שאיבת הנפט המשיכה וכעת אין כל חשש לזיהום המפרץ. זאת לאחר שבאירוע דלפו, לפי דיווחי קצא"א, כ-5 מיליון ליטרים של נפט גולמי אשר פגעו בשמורת עברונה באופן קשה.

סגן השר אקוניס עדכן את השרים כי בהתאם להחלטתו, שמורת עברונה תישאר סגורה למטיילים וזאת על מנת לשמור על בריאות הציבור. בנוסף, ביום ראשון הקרוב יביא סגן השר אקוניס לאישור הממשלה תוכנית נרחבת לשיקום האזור. בימים אלה פועלים במשרד להגנת הסביבה וברשות הטבע והגנים לגיבוש פרטי התוכנית המלאים וזאת בשיתוף עם ארגוני הסביבה אשר נפגשו כבר ביום חמישי האחרון עם סגן השר וזאת מתוך רצון להגביר את השקיפות. גיבוש התוכנית ופעולות השיקום הנעשות בימים אלה בשמורה מתבצעות במקביל לחקירה פלילית של המשטרה הירוקה הבוחנת את כלל הנסיבות שהביאו לאירוע, תפקוד הגופים ומידת האחריות לתוצאות הקשות. במהלך הסקירה הציג סגן השר אקוניס צילומי אוויר עדכניים מהאזור המזוהם בשמורה ותיאר את פעולות השיקום ופינוי הקרקע המזוהמת המתבצעות במקום כרגע.

במהלך הסקירה נדונה גם הפגיעה בבעלי החיים. מנתונים שהוצגו לחברי הממשלה עולה כי בימים אלה עוברות כחצי מיליארד ציפורים נודדות מעל ישראל בדרכן לאפריקה. לציפורים אלה אין חוש ריח וישנו חשש כי הן ינסו לשתות מהנפט. רשות הטבע והגנים הציבה פקחים בשעות הלילה בשמורה על מנת למנוע מהציפורים לנחות בסמוך לזיהום. בנוסף, אנשי הרשות אוספים את זרעי עצי השיטה אשר נספגו בנפט על מנת למנוע הרעלת בעלי חיים שינסו לאכול אותם.

קורמורן מת מזיהום הנפט בשמורת עברונה. צילום מנחם זלוצקי,קורמורן מת מזיהום הנפט בשמורת עברונה. (צילום: מנחם זלוצקי)

בסוף הסקירה הודו סגן השר אקוניס וראש הממשלה נתניהו לאנשי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים על טיפולם באירוע. ראש הממשלה נתניהו אמר כי ישנה חשיבות גדולה לשמירה על בריאות הציבור ומניעת כניסת מטיילים לשמורה במקביל לשיקומה ולפעילות למניעת אסונות דומים בעתיד.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן