בתגובה להפלת ההחלטה באו"ם בעד מדינה פלסטינית, הצטררפה הרש"פ לאמנה הבינלאומית שתאפשר לפלסטינים לתבוע את ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג • נתניהו: "מי שצריך לחשוש מבית הדין הבינלאומי בהאג זאת הרשות הפלסטינית שנמצאת בממשלת אחדות עם ארגון הטרור חמאס"

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, חתם על האמנה הבינלאומית שתאפשר לפלסטינים להגיש בקשה לחקירה של ישראל על פשעים נגד האנושות ופשעי מלחמה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

אמש (רביעי), יממה לאחר התבוסה של הצעת ההחלטה בעד מדינה פלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם, דווח כי אבו מאזן חתם על אמנת רומא של בית הדין הפלילי הבינלאומי, כמו גם על יותר מ-20 אמנות בינלאומיות אחרות.

אבו מאזן חתם על ההסכמים בישיבת חירום של הנהגת הרשות הפלסטינית ברמאללה, שנקראה בעקבות ההצבעה במועצת הביטחון, אם תאושר קבלתה של הרשות הפלסטינית להצטרף לאמנת רומא, יהיה זה צעד ראשון ומשמעותי בדרך להיותה חברה מלאה בבית המשפט, ולאחר מכן יתאפשר לבית הדין הפלילי הבינלאומי לפעול בסמכות שיפוטו על פשעים שבוצעו בשטח הפלסטיני. הקבלה תאפשר לרשות הפלסטינית לעתור לבית הדין הפלילי הבינלאומי לחקור את ישראל בפשעי מלחמה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את המהלך, ואמר כי "מי שצריך לחשוש מבית הדין הבינלאומי בהאג זאת הרשות הפלסטינית שנמצאת בממשלת אחדות עם חמאס, ארגון טרור מוצהר שכמו דאע"ש מבצע פשעי מלחמה.

נתניהו הזהיר: "אנו ננקוט בצעדי תגובה ונגן על חיילי צה״ל – הצבא המוסרי בעולם. גם את הניסיון הנוסף הזה לכפות עלינו תכתיבים נהדוף, בתקיפות ובנחישות, כפי שהדפנו את הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם. אני לא אתפשר על ביטחונם של אזרחי ישראל – ובנינו ובנותינו, חיילי ומפקדי צה"ל, בתוכם.

קרא עוד:

[postim]

גם ממשל אובמה הביע את תדהמתו מהמהלך, "אנו מוטרדים מאוד מהמהלך הפלסטיני שנעשה בנוגע לבית הדין הפלילי הבינלאומי. זהו צעד הסלמתי שלא ישיג אף אחת מהתוצאות שהפלסטינים רוצים להציג לאנשיהם", אמר ג'ף רת'ק, דובר מחלקת המדינה ביום רביעי.

"הצעד שננקט על ידי הרשות אינו תועלתי ואינו מקדם במאום את השאיפות של העם הפלסטיני למדינה ריבונית ועצמאית. הוא גורם לאווירה קשה בקרב הצד הישראלי, האנשים שאיתם הוא צריך בסופו של דבר לעשות שלום".

בין הארגונים האחרים והאמנות הבינלאומיות שהפלסטינים מבקשים להצטרף אליהם, נמצאים: האמנה לזכויות פוליטיות של נשים, האמנה בדבר איסורים או הגבלות על השימוש בכלי נשק מסויימים, האמנה לשימור מגוון ביולוגי, ועוד.

משרד החוץ זימן אמש את שגריר צרפת בישראל, פטריק מייסנוב, למתן "הבהרות" בנוגע להצבעה של ארצו בעד החלטת המדינה הפלסטינית במועצת הביטחון. בהצבעת הבעד תמכו שמונה מדינות, חמש נמנעו ושתיים התנגדו – ארצות הברית ואוסטרליה. תשעת הקולות הנחוצים לאישור לא הושגו, ובכך התמוסס האיום בפניה לאו"ם.