"איננו יושבים בחיבוק ידיים מול הצעד הבוטה" הבטיח נתניהו "לא ניתן לגרור את חיילי צה"ל ומפקדי צה"ל לבית הדין הבינ"ל בהאג" • הקבינט גיבש שורת צעדים שתינקט נגד הרש"פ בשל הפרת הסטטוס-קוו המדיני ללא תיאום עם ישראל

נתניהו מחריף את הטון. בישיבת הממשלה הבוקר התייחס ראש הממשלה לצעד הפלסטיני בהצטרפות לאמנת רומא, ואמר כי "הרשות הפלסטינית בחרה לצאת לעימות עם מדינת ישראל, ואנחנו איננו יושבים בחיבוק ידיים. אנחנו לא ניתן לגרור את חיילי צה"ל ומפקדי צה"ל לבית הדין הבינ"ל בהאג.

"מי שצריך לתת את הדין אלה ראשי הרשות הפלסטינית, שכרתו ברית עם פושעי המלחמה של החמאס. חיילי צה"ל ימשיכו להגן על מדינת ישראל בנחישות ובעוצמה – וכפי שהם מגנים עלינו, אנחנו נגן עליהם, באותה נחישות ובאותה עוצמה" דברי נתניהו.

ההתבטאות החריפה מגיעה לאחר שבסוף השבוע הורה נתניהו על הקפאת כספי הרש"פ, מדובר בצעד שכבר נעשה כמה וכמה פעמים ובסופו של תהליך הוחזרו הכספים לרשות לאחר עיכוב בן מספר שבועות. הפעם, מעריכים גורמים מדיניים, כי נתניהו מעוניין להביא את אבו מאזן לנקודת שבירה שתביא אותו להפנמת המחיר של צעדים חד-צדדיים, אך מאידך, נזהרים בישראל שלא להביא להתפרקותה של הנהגת הרש"פ, כך שמידת האפקטיביות של הצעד לא ברורה.

קרא עוד:

[postim]

החתימה הפלסטינית על אמנת רומא ו-17 אמנות בינלאומיות נוספות באה לאחר כישלונם המדיני להביא להצבעתן של תשע חברות מועצת הביטחון לתמיכה במדינה פלסטינית. הפלסטינים הזהירו קודם לכן כי אם יוטל וטו על הצעתם או אם זו תופל אף ללא וטו, הרי שהרש"פ תצטרף לאמנות שיאפשרו לה לתבוע את ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. בעקבות מימוש האיום הפלסטיני, הקפיאה ישראל כחצי מיליארד שקלים מכספי המיסים של הרשות, וחסמה את העברתם.

נציגי הרפובליקנים בקונגרס הגיבו אף הם בחומרה כלפי הצעד "המתריס" של אבו מאזן, והזהירו כי הצעד הפלסטיני מסיג את תהליך השלום לאחור. קריאה נרחבת בקרב חברי קונגרס משני צידי הבית, לעצור את כספי הסיוע לרשות בשל ההפרה מצידה.