עם פתיחת קמפיין הליכוד הבטיח נתניהו "ב-100 הימים הראשונים בכנסת הבאה נחוקק חוק שישנה את שיטת הממשל בישראל" • יו"ר העבודה הרצוג הגיב: "תשע שנים במצטבר של נתניהו כרה"מ מוכיחות היטב: הבעיה היא לא במשילות אלא במושל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח אמש את קמפיין הליכוד לבחירות הקרבות והפתיע כאשר אמר כי בדעתו לחוקק אחר הבחירות שיטת ממשל חדשה, בה ימונה יו"ר המפלגה הגדולה לראש הממשלה, עם אפשרות קלושה להדחתו.

לדברי נתניהו, החוק לשינוי שיטת הממשל יבטיח יציבות ויכולת למשול ולהנהיג את המדינה לדורות הבאים.

נתניהו הזכיר כי ב-66 שנות קיומה של ישראל היו לנו 33 ממשלות. בממוצע כל שנתיים התחלפה ממשלה. דבר זה מקשה מאוד על ניהול המדינה ועל קבלת החלטות לטווח ארוך. "בקדנציה הנוכחית נתקלתי בתופעה זו במלוא חומרתה עקב ריבוי מפלגות בינוניות, מפלגות סקטוריאליות ומפלגות אווירה – בזמן שלמפלגת השלטון הליכוד היו רק 18 מנדטים" התלונן ראש הממשלה.

"שינוי שיטת הממשל שאני מוביל יבטיח שתהיה מפלגת שלטון גדולה אשר תיבחר על ידי האזרחים ותהיה ממשלה יציבה במשך ארבע שנים.

"לאחר חקיקת החוק לשינוי שיטת הממשל בכנסת הבאה, תיכנס השיטה החדשה בבחירות שיהיו בע״ה בעוד ארבע שנים: ראש המפלגה הגדולה הוא זה שאוטומטית ירכיב את הממשלה. הממשלה תכהן במשך קדנציה מלאה בת ארבע שנים. אי אפשר יהיה להפיל את הממשלה, אלא במקרי קיצון ברוב גדול של חברי כנסת. זה יעודד אותנו להתכנס לשתי מפלגות גדולות: הליכוד ומפלגת העבודה, והציבור יבחר מי מהן תוביל את המדינה.

קרא עוד:

[postim]

יו"ר העבודה ח"כ בוז'י הרצוג המנצל עד תום את ההשוואה המרוממת לה הוא זוכה כל העת מפי בכירי הליכוד, הגיב בחריפות לחוק הדיקטטורה של ראה"מ, והציע לו לחוקק את חוק יסוד "נתניהו ברחוב בלפור".

"תשע שנים במצטבר של נתניהו כרה"מ מוכיחות היטב: הבעיה היא לא במשילות אלא במושל" עקץ הרצוג.

כתגובה להשמצותיו ורמיזותיו המפורשות של נתניהו כי הרצוג ולבני אינם יכולים להתמודד בזירה המדינית והבטחונית, אמר הרצוג כי "נתניהו לחוץ. בנאומו המנותק אתמול דיבר מעל לראשם של אזרחי ישראל, הוא לא מכיר אותם ולא מודע למצוקותיהם. אם בנאום כל כך ארוך ומייגע נתניהו לא הזכיר אפילו פעם אחת את יוקר המחיה, יוקר הדיור, בעיות הפרנסה או הפערים החברתיים כנראה שהוא איבד לחלוטין את הקשר עם המציאות הישראלית.