הרשות הפלסטינית תצטרף רשמית כחברה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, ב-1 באפריל • הוגשה בקשה לחקירת 'פשעי מלחמה' של ישראל במהלך המבצעים 'שובו אחים' ו'צוק איתן'

הרשות הפלסטינית תצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי ב-1 באפריל, כך הודיע מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון.

הכרזתו של באן בשעות המאוחרות של ליל יום רביעי, הגיעה ימים ספורים לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, חתם על אמנת רומא. על פי האמנה הבינלאומית, החותמים מקבלים עליהם את סמכות השיפוט של בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה. ההצטרפות לבית המשפט תאפשר לפלסטינים להגיש כתב אישום בפשעי מלחמה נגד ישראל. מזכ"ל האו"ם אישר גם את חברותם של הפלסטינים ב -16 אמנות והסכמים.

קרא עוד:

[postim]

הפלסטינים כבר הגישו בקשה לבית הדין הפלילי הבינלאומי לחקור את ישראל על פשעי מלחמה בעקבות שרשרת האירועים שהחלו ב-13 ביוני – יממה לאחר חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים על ידי פלסטינים מחברון. מבצע החיפושים אחר הנערים והמבצע הצבאי בן 50 הימים ברצועת עזה במהלך הקיץ, כלולים שניהם תחת אותה הבקשה.

ההליכים המשפטיים נגד ישראל יחלו במועד ההצטרפות הרשמי – 1 באפריל, אז תהפוך הש"פ למדינה ה-123 החברה בבית המשפט. ישראל אינה חברה בבית הדין הבינלאומי לאח שלא אישררה את חתימתה על האמנה, ההחלטה שלא לאשרר את האמנה התקבלה לאחר שנוסף לאמנה סעיף הקובע כי העברתה של אוכלוסיית הכובש לשטח הכבוש במישרין או בעקיפין תיחשב כפשע מלחמה‏. משרד החוץ פרסם שורה של הסתייגויות לגבי האמנה, ובהן התייחסה גם לסעיף זה: "הכללת סעיף זה כפשע מלחמה, דבר שנעשה בלחץ ארצות ערב, וכן הניסוח "במישרין או בעקיפין", נראים בבירור כניסיון להשתמש בבית המשפט כדי לכפות על ישראל פיתרון לסוגיית ההתנחלויות, ללא צורך במשא ומתן כפי שהוסכם בין הצדדים" אמרו אז. למרות זאת, חקירת ביתהדין בהאג עשויה להוביל להאשמות בפשעי מלחמת גם נגד הפלסטינים.

המהלך של הפלסטינים להצטרף לבית הדין הפלילי הבינלאומי ואמנות בינלאומיות אחרות הובל ע"י יו"ר הרש"פ לאחר שהחלטת המדינה הפלסטינית שהוגשה למועצת הביטחון של האו"ם בסוף החודש שעבר לא הצליחה לעבור. בתגובה, הקפיאה ישראל כחצי מיליארד ש"ח מהכנסות המיסים שהיא גובה עבור הרשות הפלסטינית.

אבו מאזן הודיע כי ישקול להגיש שוב את הצעת ההחלטה למועצת הביטחון, אך נתקל באזהרה צרפתית שלא לעשות כן.