הפרופסור טרכטנברג הציג את המצע החברתי של המחנה הציוני

מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר האוצר הבא הציג את עיקרי 'התכנית לתיקון חברתי': קרקע חינם לדירה ראשונה, דירות להשכרה בהתאם למשכורת, סבסוד הלוואות לעסקים קטנים ומסגרות לילדים עד גיל 3 (צילום: לואיז גרין)
 • מזעזע: נסע לפרנס את משפחתו ונפטר בחו"ל מדום לב

  תוכן מקודם

 • "אבא עזב אותי בגיל 4" ניכור הורי או נטישה?

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • "נקרע לי הלב" הפרמדיק שטיפל ברב פרוש ז"ל

  תוכן מקודם

במסיבת עיתונאים בתל אביב במעמד ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, הציג היום מועמד המפלגה לתפקיד שר האוצר הפרופסור מנואל טרכטנברג את המצע הכלכלי שלה, הכולל תכנית מקיפה ל'תיקון חברתי', בעלות של כשבעה מיליארד שקלים.

התכנית שנחשפה מפורטת מאוד, וכוללת סעיפים בתחומי מערכות החינוך, הבריאות והרווחה, משבר הדיור, יוקר המחיה, סיוע לקשישים עניים ולעסקים קטנים, חדשנות וצמיחה במשק ועידוד התחרותיות.

הסעיף המרכזי בתכנית נקרא בשם 'קרקע חינם לדירה משלך', והוא מציע חלוקה מושכלת של קרקעות לצורך בניית בנייני מגורים המיועדים לרוכשי דירה ראשונה. עוד מציעה התכנית בסעיף הדיור, רפורמה מקיפה במערכת התכנון והכפפתה תחת סמכותו של שר בכיר ופרויקט דירות להשכרה בו ישלמו השוכרים על פי רמת הכנסתם החודשית.

בתחום החינוך, כוללת התכנית הקמת מסגרות חינם לילדים עד גיל 3, כדי לעודד יציאה של הורים לשוק העבודה, סייעת נוספת בגני הילדים לגילאי 3-4, סבסוד צהרונים עד גיל 9 והפחתת תשלומי ההורים למערכות החינוך. טרכטנברג הודיע כי יוביל לתקצוב דיפרנציאלי של מערכת החינוך לפי דירוג סוציו-אקונומי ומבלי להתחשב בהשתייכות המגזרית.

עלות התכנית נאמדת בכ-6.9 מיליארד שקלים לשנה, והיא תיכנס למימוש הדרגתי החל מתקציב 2016, אם המחנה הציוני ירכיב את הממשלה הבאה. טרכטנברג הסביר כי מקורות המימון הם גידול בצמיחה ובגביית המסים, אשר יוסיפו לקופת האוצר כ-9 מיליארד שקל וקיצוץ של סעיפים מיותרים רבים בתקציב עם שינוי סדרי העדיפויות, אשר יסתכם בכ-4 מיליארד שקל, סך הכל גידול קבוע של כ-13 מיליארד שקל בתקציב המדינה. טרכטנברג אף הצהיר כי בכוונתו להגדיל את הוצאות הממשלה וכי זה הצעד הנכון לעשות.

התכנית מציעה תוספת של 2.1 מיליארד ₪ לתקציב החינוך, 1.5 מיליארד ₪ למערכת הבריאות, מיליארד ₪ למיגור העוני בקרב קשישים, 900 מיליוני ₪ לרשת ביטחון וסיוע לעסקים קטנים וחצי מיליארד ₪ לתכנית הדיור.

יו"ר מפלגת העבודה ורשימת המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר במסיבת העיתונאים כי תכנית טרכטנברג מציעה מהפכה אמתית ושינוי תפישתי. "זו מהפכה שתורגש בכיס ובחשבון הבנק של כל אחת ואחד מאזרחי ישראל. המשאבים של הציבור שייכים לציבור. לכן, אחרי שנים שבהן הכסף של הציבור פוזר לכל עבר, אנחנו נחזיר אותו לציבור" .

הרצוג הוסיף: "כולנו רואים בימים אלה את העומס בבתי החולים, קראנו את דוחות העוני ואנחנו מבינים שלא ניתן להשלים עוד יום אחד עם מציאות שבה אנשים נותרים חסרי דיור ומשפחות לא גומרות את החודש. על הדברים שהצגנו כאן תוכרע מערכת הבחירות הזו, כי זו הכלכלה. ביבי, הציבור יודע שמגיע לו יותר".

ציפי לבני אמרה כי "אנחנו לא מפלגה של מגזר, לא רק מעמד הביניים, לא רק חלשים, לא רק עולים, לא רק מיעוטים – אלא מפלגת שלטון שמחויבת לכל אזרחי ישראל".

כתבות קשורות

כולם, חוץ מהערבים ומרצ: חברי הכנסת נגד החרם של בן אנד ג'ריס
השרה "מכחישת הקורונה" מגיבה: משרד הבריאות עסוק בהשמצות והכפשות
מסכה כפולה וחיסון שלישי: הסיבה האישית של נתניהו לפחד מהקורונה
הוועדה תבחן: החוק להגנה מפני הסתה נגד חרדים יעלה בהסכמה
האופוזיציה בעתירה לבג"ץ: "הקואליציה שברה את כללי המשחק הדמוקרטיים"
מתקפה על השרה: "שני מיליון תלמידי ישראל שבויים בידי מכחישת קורונה"
אישור חוק הדיינים: "מי שיבחר את הדיינים החדשים אלו אנשים לא ערכיים"
משרד הבריאות נערך לתת חיסון שלישי כבר בשבוע הבא • מה תופעות הלוואי?
שיא תחלואה נוסף וזינוק בחולים קשה - 314 מתחילת החודש
פרופ' אש מגנה את המתקפות על אלרעי פרייס: "עושה את עבודתה במסירות"
גפני בנאום חריף נגד רה"מ: "נפתלי בנט הוא הרוצח של חולי הקורונה" • צפו
אחרי הכישלון הצורב של הקואליציה: חוק הדיינים אושר סופית

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן