נתניהו ויעלון סיירו היום בגבול הצפון שסער אך לפני שבוע, ובחרו להאשים דווקא את איראן • שר הביטחון: איראן מנסה לערער את יציבות המשטרים הערביים המתונים באזור • נתניהו שב והבהיר כי ישראל תתנגד בכל תוקף להסכם הגרעין האיראני המתגבש בינה למעצמות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון קיימו היום סיור במוצבי צה"ל לאורך הגבול הסורי והגבול הלבנוני, ברמת הגולן, בהר החרמון ובהר דוב, שם נהרגו בשבוע שעבר שני חיילים מאש נ"ט של חיזבאללה.

ראש הממשלה אמר בסיור כי "באתי לכאן עם שר הביטחון ועם מפקדי צה"ל כדי לראות את היערכות הכוחות אל מול האיומים המתפתחים ברמת הגולן". נתניהו קשר בין האירועים הביטחוניים האחרונים לבין הסכם הגרעין עם איראן, ואמר "איראן מנסה לפתוח כאן חזית חדשה בנוסף לחזיתות בדרום לבנון וברצועת עזה. במקום שהגורמים המובילים בקהילה הבינלאומית יידרשו מאיראן לחדול מהטרור שהיא מפעילה באזור ובעולם כולו, הם רצים להסכם שיאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני".

נתניהו הוסיף כי "העסקה הזו מסוכנת מאוד, מסוכנת לישראל, מסוכנת לאזור ולעולם כולו ואנחנו נתנגד לה בתוקף". בהתייחסו לרצח המזוויע של הטייס הירדני מועאז אל-קסאסבה בידי ארגון המדינה האיסלאמית אמר, "אני מבקש לשלוח תנחומים למלך עבדאללה ולעם הירדני בעקבות הרצח המזעזע של הטייס על ידי דאע"ש. בדאע"ש שורפים אנשים חיים ובאיראן תולים אותם בכיכר העיר, אלה ואלה מונעים מאיסלאם קיצוני שהאכזריות שלו אינה יודעת גבולות, אבל הסכנה הגדולה ביותר לאנושות היא שהאכזריות הזאת תגובה בנשק גרעיני".

קרא עוד:

[postim]

שר הביטחון משה יעלון אמר בסיור בחרמון כי "באנו לראות כאן את השלכות המציאות הביטחונית. איראן מנסה – לא מהיום, אבל לאחרונה ביתר שאת – לפתוח חזית מולנו ברמת הגולן. איראן מעורבת כאן בבניית תשתיות, בתקיפת תשתיות טרור, בביצוע פעילות חבלנית ברמת הגולן. זו איראן".

"זו איראן, ששולחת זרועות לאפגניסטן ולעיראק, ללבנון ולסוריה, לאחרונה לתימן ולמקומות אחרים. ובכל מקום שהיא מעורבת אין יציבות. זו איראן, שיש מי שמנסה כעת להגיע אתה לאיזשהו הסכם רע בנושא הגרעין, תוך התעלמות מהפעילות הזו שהיא לא חותרת רק נגד אינטרסים ישראליים, היא חותרת נגד אינטרסים של משטרים ערביים מתונים באזור, ונגד אינטרסים מערביים.

שר הביטחון סיים באומרו כי "צה"ל כאן ערוך, דרוך, מוכן לכל התפתחות, ואני קורא לעם ישראל להגיע לכאן ולגלוש".

נתניהו ויעלון בחרמון (2)"זרועותיה של איראן פועלות כאן" נתניהו ויעלון מעיינים במפת האזור

אמש דיווחו סוכנויות הידיעות, כי ישנה התקדמות גדולה במשא ומתן האמור להסתיים בסוף החודש הבא, וכי על פי ההסכם המתגבש, איראן תוכל להמשיך ולהחזיק בכעשרת אלפים צנטריפוגות, מספר דומה למה שיש ברשותה היום, אולם תידרש לשנות את הרכבן כך שלא יוכלו להעשיר אורניום לרמה צבאית. דיפלומטים בווינה, מושב הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הוסיפו כי איראן אף תידרש להוציא מרשותה את רוב האורניום המועשר, כך שהעשרת האורניום לרמה צבאית תהיה כמעט בלתי אפשרית עבורה.

בישראל מודאגים מאוד מההסכם ההולך ומתגבש לקראת חתימה, וגורם מדיני בכיר אמר היום לאתר nrg, כי על פי המידע שהתקבל בירושלים, שש המעצמות השותפות לשיחות הגרעין, “הלכו לקראת האיראנים בנושא הצנטריפוגות”, והוסיף כי “האינדיקציות מלמדות שהצדדים מתקרבים להסכם. הכרה בינלאומית בזכות של איראן להעשרת אורניום, והותרת מספר גדול של צנטריפוגות, יהפכו את איראן דה פקטו למדינת סף גרעינית”.