שלושה מעובדי משרד החוץ, זומנו לשימוע לפני פיטורין עקב התבטאויות פומביות שלהם נגד נתניהו, ליברמן ובנט | תגובות מעורבות בקרב עמיתיהם: "סתימת פיות" או "מעשה הכרחי"?

בהוראת שר החוץ אביגדור ליברמן, השעה אתמול משרד החוץ באופן מידי שלושה מעובדיו, בהם השגריר בשווייץ, לאחר שפרסמו התבטאויות חמורות נגד ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ ליברמן ושר הכלכלה בנט, כך חשף אתמול העיתונאי אריאל כהנא ב-nrg.

השלושה, שגריר ישראל בשוויץ יגאל כספי, יועץ בשגרירות בהודו אסף מורן ועובד החטיבה למחקר מדיני של המשרד ירון גמבורג, לשעבר דובר השגרירות בפריז, פרסמו בחודש האחרון מספר התבטאויות חריפות נגד הדרג הפוליטי הממונה עליהם. באחד הפרסומים ציטט השגריר כספי ביקורת עיתונאית כלפי נסיעת נתניהו לנאום בפני הקונגרס האמריקני: "כבר אי אפשר להסתפק בלהפחיד אותנו כאן בעברית? צריך לטוס עד ארה"ב לקונגרס, ושם באנגלית לספר כמה מסוכן הגרעין האיראני?". נגד השר הממונה עליו, ליברמן, כתב כספי דברים חריפים אף יותר: "מזעזע איך ליברמן נפנף את השרים שלו, לא שהם היו טובים במיוחד, ובכל זאת השימוש שלו באנשים, הבאתם והזזתם כשנמאס לו מזוויע".

היועץ בניו-דלהי אסף מורן כתב גם הוא נגד ראש הממשלה: "נתניהו הבין, לעשות הכל רק לא לדבר על נושאים החברתיים. בכיינות, שחיתות, שרה, עמותות, ביטחון, הכל רק לא אג'נדה שמחליפה שלטון", ואילו גמבורג הטיח בבנט כי הוא "ימין הזוי, משיחי, אלים, ואנטי חברתי".

על פי תקנון שירות המדינה, לעובדי המדינה אסור למתוח ביקורת פומבית ולהתבטא בצורה פוגעת ומעליבה נגד הדרג הפוליטי או משרדי הממשלה.

דיפלומטים ותיקים התרעמו אתמול על הפעולה, הפזיזה לדעתם, של משרד החוץ. "מדובר בשערורייה, אנחנו חיים בדמוקרטיה ולא יתכן לאסור הבעת דעה פוליטית". עמיתיהם דווקא תמכו בהחלטת המשרד, ואמרו כי דעתו של מי שמייצג את ישראל כלפי העולם אינה מתקבלת כדעה פרטית, ואמירה פומבית של דיפלומט נתפסת כעמדת הממשלה.

ממשרד החוץ נמסר כי "שלושת העובדים הללו מושעים מעבודתם באופן מידי. כספי ומורן יוחזרו לארץ ולשלושתם יהיה שימוע לפני פיטורין בהנחיית השר. לא יכול להיות שעובדים שאמורים לייצג את המדינה יכתבו דברים כאלו על ראש הממשלה, על שרים ועל מדיניות הממשלה. הם יכולים לעשות זאת כאנשים פרטיים אבל לא בזמן שהם עובדי מדינה שאמורים לייצג אותה בעולם״.