פגישה מתוחה מאוד נערכה בין השגריר דרמר לשבעה מחוקקים דמוקרטים, מתומכיה הנלהבים של ישראל, בנוגע לנאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס האמריקני • אחד הצירים לדרמר: "לא מאמינים לך" • סגן הנשיא ביידן אינו מתחייב להיות נוכח בשעת נאום נתניהו בקונגרס • ניסיון פיוס של יו"ר הכנסת אדלשטיין נכשל

שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, נפגש אתמול עם שבעה חברי הקונגרס האמריקני, כולם יהודים, חברי המפלגה הדמוקרטית ומתומכיה הנלהבים של ישראל, במטרה לנסות ולהרגיע את הרוחות הזועמות במפלגה הדמוקרטית על כוונת ראש הממשלה נתניהו לנאום בקונגרס בחודש הבא נגד ההסכם המתגבש עם איראן.

הנאום המתוכנן נתפס כנקיטת צד במאבק הפוליטי בארה"ב על ידי שיתוף פעולה בוטה עם הרפובליקנים וכזלזול עמוק בנשיא אובמה, דבר שאינו מקובל בתרבות האמריקנית המעריצה ומכבדת את מנהיגה בכל מחיר.

מחוקקים דמוקרטים רבים הודיעו כי לא ישהו בקונגרס בעת נאום נתניהו, כצעד מחאה. אתמול אף פורסם כי סגן הנשיא ג'ו ביידן, אשר מתוקף תפקידו משמש כנשיא הסנאט, אינו מתחייב להיות נוכח בנאום, זהו צעד חסר תקדים מצד הממשל האמריקאי הרואה את פרשת הנאום בחומרה רבה. על אף הנוהל הדיפלומטי הקובע כי סגן הנשיא מכבד בהשתתפותו לצד יו"ר בית הנבחרים את נאומיהם של מנהיגים זרים בפני הקונגרס, הודיע אמש דובר הבית הלבן כי השתתפותו של ביידן תיבחן על פי לוח הזמנים של סגן הנשיא ואף תילקח בחשבון עובדת סמיכותו של הנאום לבחירות בישראל.

קרא עוד:

[postim]

כאמור, המחוקקים שנפגשו עם דרמר דרשו ממנו לדחות את נאום נתניהו עד לאחר הבחירות בישראל ב-17 למרץ, והציעו לחילופין שבביקורו בעוד כחודש, ייפגש נתניהו לשיחות פרטיות עם סנטורים וחברי בית הנבחרים. הם התריעו בחומרה על העלאת גובה הלהבות הפוליטיות בארה"ב על ידי נתניהו, והבהירו לדרמר כי על ישראל למצוא דרך לצנן את הרוחות.

חברי קונגרס פרו-ישראלים: "על נתניהו לבטל את הנאום"

בפגישה שארגן חבר בית הנבחרים סטיב ישראל, השתתפו גם עמיתיו דבי וסרמן-שולץ, ג'ן שקובסקי, ג'רולד נדלר, סנדר לוין, ניטה לואי וטד דויטש. כולם בעלי השפעה ומגדירים את עצמם כתומכיה המובהקים של ישראל, מה שמוכח גם מרקורד ההצבעות שלהם בבית הנבחרים. האתר האמריקני 'פוליטיקו' מדווח, כי הנציגים לא האמינו לדברי השגריר דרמר על כך שלא צפה את המהומה המפלגתית כשסיכם על הנאום רק עם יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר ועקף את הבית הלבן. חברי הקונגרס היו מאוחדים בדעה שאם ישראל רוצה לתקן את המצב, על ראש הממשלה נתניהו לעשות יותר מאשר לשלוח את השגריר להתנצלות. לדבריהם, כדי להוכיח את כנותו צריך נתניהו לבטל את הנאום או לדחות אותו. גורמים בסביבתם של חברי בית הנבחרים ציינו כי הנציגים יצאו מהפגישה בתחושה מתוסכלת.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ניסה גם הוא להרגיע את הרוחות הסוערות בוושינגטון. אדלשטיין, המבקר בימים אלו בארצות הברית, נפגש אתמול עם היו"ר הרפובליקאי של בית הנבחרים הלעומתי כלפי אובמה, ג'ון ביינר, אשר יזם את הנאום יחד עם השגריר דרמר. על פי 'פוליטיקו', לפגישה לא הוזמנה מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית, ננסי פלוסי, ואילו נציגים דמוקרטים אחרים שהוזמנו אליה, נאלצו לבטל את השתתפותם כמחאה.