מנותק מהמציאות? ליברמן הודיע כי מפלגתו תדרוש לקבל לידיה את תיק הביטחון כתנאי לכניסתה לממשלה העתידית • "אבקש מהנשיא להטיל עלי את הרכבת הממשלה" • 'ישראל ביתנו' עומדת בסקרים על כ-6 מנדטים בלבד

יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר אתמול בראיון לעיתונאית רינה מצליח בחדשות ערוץ 2, כי תנאי הסף שלו לכניסה לכל ממשלה שתקום לאחר הבחירות, יהיה מינויו לשר הביטחון. הוא הוסיף כי הוא בטוח ביכולתו לעמוד על דרישתו ולקבל לידיו את התיק הבכיר, וכי להערכתו ישראל ביתנו תשוב בבחירות לכוחה הנוכחי.

ליברמן נימק את דרישתו במתיחת ביקורת קשה על מדיניותם של ראש המשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, אשר העדיפו להגיע להסדר מול החמאס בסיום מבצע 'צוק איתן': "50 יום של מלחמה וחמאס נשאר בשלטון, ממשיך לייצר טילים". ביקורתו מתרחבת גם לדרך פעולתם של השניים באירועים ביטחוניים אחרים: "לא יכול להיות מצב כמו שהיה עכשיו בצפון, ששני חיילים נהרגו וישראל לא הגיבה. תראי איך הגיבו הירדנים על שרפת הטייס, כך צריכה להיות תגובה. זאת הגישה היחידה שהיא רלוונטית במזרח התיכון", הציג את תפיסתו הביטחונית.

לשאלת המראיינת על מי ימליץ אצל הנשיא לאחר הבחירות כמועמד הראוי להרכבת הממשלה, השיב יו"ר ישראל ביתנו כי ימליץ על עצמו, אולם רמז כי יו"ר הליכוד בנימין נתניהו הוא המועמד המועדף עליו מבין המועמדים הרלוונטיים, על אף שאינו פוסל אישית מי מבין המועמדים האחרים. ליברמן הבהיר כי בכל מקרה מפלגתו הינה חלק אינטגרלי מגוש הימין ותעשה הכל כדי שהמחנה הלאומי ימשיך לשלוט במדינה.

כחלק ממאמציו למצב מחדש את ישראל ביתנו כמפלגת ימין, עקץ ליברמן את ראש הממשלה נתניהו: "בניגוד לאחרים, עמדתנו ברורה ועקבית. מעולם לא זיגזגנו, לא אנחנו מסרנו את חברון ולא תמכנו בהתנתקות. כששרון אמר 'דין נצרים כדין תל אביב', הצטרפנו לממשלתו, אולם כשהחל לקדם את רעיון ההתנתקות ידענו לקום ולפרוש".

אמירותיו של יו"ר ישראל ביתנו נתפסות בשלב זה כמנותקות מן המציאות הפוליטית. המפלגה שבימי השיא שלה בכנסת ה-18 (2009-2013) עמדה על 15 ח"כים, נמצאת מאז בירידה מתמדת. בבחירות 2013 התאחדה עם הליכוד והשיגה 11 מושבים, מה שלהערכת פרשנים היה גבוה מכוחה היחסי בתוך הרשימה המאוחדת אשר קיבלה בבחירות 31 מנדטים בלבד.

בהמשך כהונתה של הכנסת ה-19 פרשה ישראל ביתנו מהסיעה המאוחדת עם הליכוד. מניין ח"כיה עלה בהמשך ל-13, עם כניסתו של ח"כ ראובן ריבלין לתפקיד נשיא המדינה ומינויו של ח"כ כרמל שאמה-הכהן לנציג ישראל ב-OECD בפריז.

את מערכת הבחירות האחרונה החלה מפלגתו של ליברמן בגובה יציב של 10-12 מנדטים ברוב הסקרים, אולם פרשת השחיתות הקשה שנחשפה בשורותיה דרדרה את מספר המנדטים הצפויים לה לכדי מחצית מכוחה. ליברמן, אשר הכריז בחגיגיות באירוע פתיחת הקמפיין כי משימתה של המפלגה היא לצמוח ל-16 מנדטים, ריענן את שורות המפלגה והחליף את רוב בכיריה, במאמץ לשקם את אמון הציבור בה, אולם הנזק שכבר נעשה הינו כפי הנראה גדול מדי. בחלק מהסקרים אף עומדת המפלגה על 4 מנדטים, בקרבה מסוכנת לאחוז החסימה שהועלה בתמיכתה בקדנציה האחרונה ל-3.25 אחוזים, שהם 3.9 מנדטים.