נשיא המדינה רובי ריבלין מתייחס גלויות לעימות עם נשיא ארה"ב סביב סוגיית הגרעין ואומר כי "גם ידידים יכולים להיות חלוקים בדעתם" • שר החוץ האיראני נגד נתניהו: "אנחנו לא מאיימים להשתמש בכוח, אנחנו לא אומרים שכל האופציות על השולחן" • הסכם מסגרת צפוי בתוך חודשיים. נתניהו: "נפעל בכל דרך לסכל הסכם רע ומסוכן שיטיל עננה כבדה על עתידה של מדינת ישראל"

נשיא המדינה חומק מהמעטה הממלכתי ומגבה את ראש הממשלה באי היכנעותו לתכתיבים אמריקניים. "יש לזכור כי גם ידידים יכולים להיות חלוקים בדעתם, וגם בין ידידים מותר להסכים שלא להסכים אם בנושא האיראני או בנושא הטרגדיה הישראלית-פלסטינית אותה אנו חיים שנים רבות", אמר היום ריבלין.

ריבלין שנועד הבוקר עם ראשי הנציגויות של משרד החוץ בצפון אמריקה וביניהם שגריר ישראל בקנדה, והקונסולים הכלליים בארה"ב וקנדה, אמר כי "קנדה וארצות הברית הן משענת משמעותית מאוד ליחסים הבינלאומיים שלנו" , אך עם זאת, הדגיש, כי "לעיתים, השליחות במדינות הידידותיות לנו קשה אף יותר".

היחסים המדיניים העכורים עם הממשל בארה"ב, יחד עם הביקורת ההולכת וגוברת נגד ראש הממשלה נתניהו ונגד השגריר בארה"ב רון דרמר, מטרידים את הנשיא בשבועות האחרונים. במהלך ביקורו בארה"ב הביע ריבלין את חוסר רצונו במפגש עם הנשיא אובמה שהיה עשוי להתפרש כהבעת מורת רוח מהתנהלותו של נתניהו בקרב חברי הקונגרס. היום, שבר ריבלין את שתיקתו ועודד את נציגי ישראל בארה"ב להשתמש בשום שכל ודעת בכדי להמשיך ולקיים את הקשרים החמים הקיימים בין המדינות, ולעמוד במבחנים כאלה ואחרים במהלך הזמן. "היחסים והידידות הם בין העמים. אנו ידידים חוצי מפלגות ודעות" אמר ריבלין.

קרא עוד:

[postim]

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ושר חוץ האיראני מוחמד זריף, נפגשו בסוף השבוע בשולי ועידת הביטחון במינכן. השניים הודיעו כי בכוונתם להשלים הסכם מסגרת מחייב עד סוף חודש מרץ.

"מכאן הדחיפות של מאמצינו לנסות לבלום הסכם רע ומסוכן זה", אמר הבוקר נתניהו בישיבת הקבינט. "המעצמות ואיראן שועטות קדימה להסכם שיאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני, דבר שיסכן את קיומה של מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה.

שר החוץ האיראני זריף, קרא במינכן להסרת הסנקציות מעל איראן "מי שמעוניין בפתרון, חייב להסיר את העיצומים" אמר זריף, והוסיף כי אינו מאמין שהארכת שיחות הגרעין תביא לתועלת כלשהי".

"אני לא חושב שאם לא יושג הסכם זה יהיה סוף העולם", הוסיף זריף. שר החוץ האיראני מתח ביקורת על נתניהו, ואמר כי ישראל מסתתרת מאחורי הגרעין האיראני ומציגה אותו כאיום קיומי, "הם לא יכולים ליצור מסך עשן כדי להסתיר את מעשי הזוועה שלהם נגד העם הפלסטיני. מעשי התוקפנות המתמשכים של ישראל נגד הפלסטינים, לבנון, ירדן וסוריה במסווה של איום איראני, הם היפותטיים יותר מכל דבר אחר" אמר זריף במהלך נאום בוועידה.

לעומת נתניהו שהבטיח כי ימשיך לפעול ולהוביל את המאמץ הבינלאומי נגד התחמשותה של איראן בנשק גרעיני "בכל דרך", אמר זריף בציניות כי איראן אינה מאיימת על אף אחד. "אנחנו לא מאיימים להשתמש בכוח, אנחנו לא אומרים שכל האופציות על השולחן", אמר זריף.