הנשיא ריבלין: "אני חושש כשאני נדרש להדליק מחשב…״

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש עם 'שומרי מסך' הפועלים למיגור הסכנות במרשתת, הודה להם על פעילותם ואמר כי "שפת הטוקבקיסטים באינטרנט, לא מזהמת רק אותה, אלא גם מכתימה את הדיון הציבורי שלנו״ • "אני “נשיא לא טכנולוגי”. אני נשיא אנלוגי, בעולם דיגיטלי. אני מעדיף לכתוב, בעקר בעט, ומוטב עט נובע...

אנו כיהודים שומרי תורה ומצוות, אמונים על ביצור חומותינו מכל משמר כנגד סכנות האינטרנט והמכשירים הטכנולוגיים לסוגיהם, אך בשנים האחרונות חודרת ההכרה בדבר הקלקול הנגרם משימוש לא ראוי במרשתת, בכל המגזרים.

ברחבי העולם ציינו אמש את 'יום האינטרנט הבטוח הבינלאומי'. לרגל החשיבות הרבה אותה מייחס נשיא המדינה רובי ריבלין לזהירות מהידרדרות השיח הציבורי, ערך הנשיא ביקור במשרדי גוגל תל אביב, שם נפגש עם כ-150 בני נוער המשתתפים בתוכנית "שומרי המסך", לקידום גלישה בטוחה בקרב בני נוער. בפתח ביקורו נועד הנשיא עם מנהלי גוגל תל אביב: מאיר ברנד מנכ"ל גוגל ישראל, ופרופ' יוסי מטיאס מנכ"ל מרכז המחקר והפיתוח של גוגל בישראל.

אנשי גוגל הציגו לנשיא סרטון שערכו לכבוד ביקורו, על בסיס הנאום שנשא הנשיא בפתח מושב החורף של הכנסת במהלכו הקריא חלק מהתגובות הקשות שקיבל לפעילותו בעמוד הפייסבוק שלו.

הנשיא הודה לילדים ולאנשי Google על הסרט המרגש ובדברים שנשא אמר: ״אני מבקש להתוודות בפניכם, בלחש בבקשה, ולהודות, שאני "נשיא לא טכנולוגי". אני נשיא אנלוגי, בעולם דיגיטלי. אני מעדיף לכתוב, בעקר בעט, (ומוטב עט נובע). אם אני צריך מידע, אני לא רץ מיד ל-Google, אני קודם כל בודק באנציקלופדיה, (אתם יודעים, אלו הכרכים הגדולים האלה עם האבק..)…

״צפיתי עכשיו יחד אתכם, בסרטון המיוחד והמרגש שהכנתם עבור המפגש שלנו. מרגש, וכואב. שמעתי את עצמי חוזר על חלק מהתגובות שנכתבו כלפי ונגדי. תגובות שהן חיצי רעל ארסיים. כאלה שכל מטרתן, כפי שאמרתי אז, היא להשתיק את הדיון, לשתק את הדובר. כשקראתי לראשונה את התגובות האלו, עמדתי נדהם. אתוודה בפניכם, שכאשר נדרשתי לקרוא אותן בקול, ושמעתי את עצמי, קולי רעד. כמי שפעל שנים רבות בזירה הפרלמנטרית והפוליטית, הייתי נוכח בוויכוחים ציבוריים נוקבים; הייתי שותף במחלוקות קשות וכואבות שנאמרו בהן מלים קשות, אך מעולם לא נתקלתי, בשפה אלימה, בריונית, גסה ודוחה, כמו שפת הטוקבקיסטים באינטרנט. השפה הזאת, היא אומנם ייחודית לרשת, אבל אני חושש שהיא לא מזהמת רק אותה, אלא גם מכתימה את הדיון הציבורי שלנו״ אמר הנשיא.

״הביטויים ששמעתם, הם אומנם דוגמאות למילים שנכתבו עלי. אבל אני לא היחיד. ואני לא לבד. בעניין הזה, כפי שאמרתי- כולנו שווים. אף אחד אינו חסין. כולם חשופים לשיח כוחני ומשפיל. לשיח שלא רק שאין בו הקשבה, אלא שאין בו אפילו וויכוח" סיים ריבלין את תוכחתו.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן