היועהמ"ש מינה צוות בינמשרדי לטיפול בבניה בלתי חוקית

היועהמ"ש הבהיר כי הוא רואה בהצלחת הועדה יעד אסטרטגי שעל רשויות המדינה להוביל על-מנת לבצר את שלטון החוק • הצוות יתייחס בעבודתו ובהמלצותיו לסוגיית מיפוי התופעה, ובחינת דרכי האכיפה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מינה צוות בינמשרדי שיעסוק בבניה הבלתי חוקית בישראל, במיפוי התופעה וכן בדרכים השונות להתמודדות עמה.

​כאמור בכתב המינוי, המאבק בתופעה זאת הוא יעד אסטרטגי שעל רשויות המדינה להוביל על-מנת לבצר את שלטון החוק ללא מורא וללא משוא פנים. בראש הצוות יעמוד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), ארז קמיניץ.

החלטה על מינוי הצוות התקבלה בהמשך לדיון שהתקיים בנוכחות פרקליט המדינה, מפכ"ל המשטרה ובכירי משרד המשפטים ומשטרת ישראל, וכן בהמשך לבקשתו של שר הפנים למנות צוות לבחינת הנושא.

הצוות ימנה גורמים ממשלתיים בכירים העוסקים באכיפת דיני מקרקעין ותכנון ובניה במשרד המשפטים, במשרד הפנים, במשטרת ישראל וברשות מקרקעי ישראל. הצוות ימפה את תופעת הבנייה הבלתי חוקית, ינתח את התייחסות המשטרה לצרכי האכיפה בתחום ויניח את מסקנותיו והצעותיו לפתרונות בפני היועץ המשפטי לממשלה ושר הפנים.

שר הפנים גלעד ארדן, אמר כי "עלינו להתמודד בצורה נחושה עם תופעת הבנייה הבלתי חוקית ולהוביל אכיפה משמעותית ובלתי מתפשרת כלפיי מפרי חוק."

הבניה הכלתי חוקית- "מכת מדינה"

דיני התכנון והבניה משקפים הכרעה של המחוקק באשר לאופן הפעלתה של רגולציה על הקרקע. רגולציה זו נועדה לקבוע את שימושי הקרקע וכן את עוצמות הבינוי המותרים במקרקעין. ככזאת, היא חייבת להיעשות תוך שמירה על שלטון החוק, עקרונות של צדק טבעי והגינות שלטונית. תופעת הבניה הבלתי חוקית בישראל מסכלת את היכולת לממש עקרונות אלה, שכן הפרט עושה דין לעצמו ורומס את עקרון שלטון החוק. כידוע, תופעה זאת מטרידה את רשויות אכיפת החוק מזה זמן רב, ובית המשפט אף ראה בה מעין "מכת מדינה".

בין היתר, יתייחס הצוות בעבודתו ובהמלצותיו לסוגיות הבאות:
1. מיפוי התופעה, בהתאם למאפיינים של סוגי העבירות השונות בתחום האמור, בין היתר בהתייחס לאזורים השונים ברחבי מדינת ישראל, לרבות הזיקה בינה ובין תופעת הפלישות למקרקעי ציבור.
2. מיפוי השימוש בכל סוגי הצווים המנהליים והשיפוטיים, הנוגעים לבנייה בלתי חוקית ולפלישה לקרקע וכן סיוע המשטרה לאכיפתם של צווים אלה, כל זאת תוך התייחסות למגזרים שונים באוכלוסייה.
3. המלצות אופרטיביות באשר לקידום הלחימה בבנייה הבלתי חוקית, ובכלל זה:
המלצות באשר לדרכים להגברת מימוש צווים מנהליים ושיפוטיים וכן באשר לדרכים שיש לנקוט לצורך הגברת סיוע המשטרה באכיפתם. בחינת דרכים לטיוב ולשימוש בכלי אכיפה מנהליים ושיפוטיים. בחינת דרכים לעיגון והפעלה של כלים לאכיפה כלכלית. בחינת אפשרות לקבוע סדרי עדיפויות ביחס להוצאת צווים מנהליים ושיפוטיים וכן ביחס לאכיפה של צווים כאמור.

צילום אילוסטרציה: Josh Evnin

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *