אייל זמיר לפיקוד הדרום, עמיקם נורקין לאגף התכנון ותמיר היימן למכללות • מפקדי חיל האוויר והים יזכו לשנה חמישית בתפקיד • תמיהה במערכת הצבאית על החלפתו של אלוף סמי תורג'מן לאחר שנתיים בלבד בפיקוד הדרום

יומיים בלבד לאחר כניסתו לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל, החליט רב-אלוף גדי איזנקוט על שורת מינויים בקרב הקצונה הבכירה.

שר הביטחון משה יעלון אישר הבוקר את המינויים החדשים. כי מזכירו הצבאי של ראש הממשלה, אלוף אייל זמיר, ימונה למפקד פיקוד הדרום, במקומו של אלוף סמי תורג'מן המכהן בתפקידו זה שנתיים בלבד. זמיר (49), נולד באילת והעפיל בתפקידים שונים בחיל השריון. הוא היה גם מפקד עוצבת געש בגולן וראש מטה זרוע היבשה.

קרא עוד:

[postim]

בין הרמטכ"ל החדש לאלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן, שוררים קשרים אישיים חמים והערכה רבה, ולכן ההחלטה על החלפתו של תורג'מן אחרי שנתיים בלבד בתפקידו מרימה גבות. אם כי יתכן כי איזנקוט מייעד לתורג'מן תפקיד בכיר אחר במטה הכללי.

גורם המעורה בהחלטה אמר כי "החלטתו של איזנקוט בנוגע לפיקוד הדרום מקצועית לחלוטין", וכי "התחלופה בין האלופים לא תהיה בחודשים הקרובים".

אשל ורוטברג יישארו לשנה נוספת – כדי לייצב את המערכת

מינויים נוספים הם של תת-אלוף עמיקם נורקין, אשר יועלה לדרגת אלוף וימונה לראש אגף התכנון במטה הכללי. נורקין, המשמש כראש מטה חיל האוויר בחצי השנה האחרונה, יחליף את אלוף נמרוד שפר המכהן בראשות האגף מאז 2012. אלוף תמיר היימן, יחליף את אלוף יוסי ביידץ וימונה למפקד המכללות הצבאיות, בנוסף לתפקידו כמפקד הגיס הצפוני.

איזנקוט החליט גם להאריך בשנה נוספת את כהונתם של מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג ושל מפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל, והשניים יכהנו בתפקידיהם חמש שנים. שני האלופים מוערכים מאוד בצמרת צה"ל, והארכת כהונתם נועדה כדי לשדר יציבות במערכת, בתקופת חילופי הרמטכ"ל והבחירות.

כהונתו של אלוף רוטברג בפיקוד על חיל הים תהיה אחת הארוכות בתולדות החיל, שנייה רק לכהונתו של אלוף זאב אלמוג אשר שימש בתפקיד 6 שנים. גם בחיל האוויר, אלוף אמיר אשל הוא הראשון מזה שנים הזוכה לשנה חמישית בתפקיד, וכהונתו תהיה הארוכה ביותר מאז זו של אלוף עמוס לפידות, אשר הסתיימה בשנת 1987.

המירוץ לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא כבר מתחיל

ארבעה תפקידים בכירים נותרו עדיין פתוחים: מפקד זרוע היבשה, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, נספח צה"ל בוושינגטון וראש אגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה.

לדברי פרשנים, מאותת איזנקוט בסבב המינויים האחרון, כי המתמודדים לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא בעוד כשנתיים, לאחר סיום כהונתו של הסגן הנוכחי יאיר גולן, יהיו שלושה אלופים: אלוף פיקוד הדרום סמי תורגמן, אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי ומפקד חיל הים אמיר אשל.