הראשון לציון: לא אאשר גיורים של רבני ערים, גם אם בג"ץ יכפה אותי

הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א התבטא בכאב כי חלק מהגיורים הנעשים כיום הינם מנוגדים להלכה • על פי הרפורמה שאושרה בממשלה לפני תקופה קצרה, רבני הערים יכולים להקים בעצמם בתי דין מיוחדים לגיור • ברבנות הראשית חוששים מגיורי סרק בידי רבנים מקלים

הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, יצא במתקפה חריפה נגד רפורמת הגיור שאושרה בממשלה לפני מספר חודשים, על פיה כל רב עיר יכול לגייר ככל שיחפוץ.

בהקלטה שפורסמה ב'כיכר השבת' נשמע הגר"י יוסף מספר על דיון שהיה לו בנושא עם רבה הראשי החדש של ירושלים, הרב אריה שטרן מהציונות הדתית: "נפגשתי עם הרב הראשי של ירושלים, מה הוא אומר לי? 'לא צריכים לקיים את התורה, הגרים, ולקבל את כל השבת. צריכים לשמור את השבת במידה מסוימת'. מה הפירוש? לעשות קידוש ואחר כך ללכת לים, העיקר שיעשה קידוש", תיאר הראשון לציון.

קרא עוד:

[postim]

הגר"י מספר כי שאל את הרב שטרן בפליאה, "מאיפה כבודו ממציא את זה? לא צריך לקיים את כל השבת כולה? את כל המצוות כולן? איפה זה כתוב? קבלת מצוות זה חלק מעיקרי היהדות".

הרב שטרן ניסה להסביר כי כוונת ההלכה היא שהגר יהיה מסורתי, והגר"י יוסף השיב בחריפות: "אתה מגלה פנים בתורה שלא כהלכה"

"רוצים לגייר ילדים, כאשר ברור שאחר כך לא ישמרו שבת"

בהמשך מספר הראשון לציון גם על שיחה שהיתה לו בנושא עם אחד מיוזמי הרפורמה והדוחפים העיקריים למימושה, רבה של שוהם ויו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו: "נפגשתי עם איזה רב עיר אחד, שלהם, הרב סתיו קוראים לו. אמרתי לו 'אתה רוצה לגייר את כל הילדים האלו?', הוא אמר לי 'לא את כולם, בשלב הראשון אני רוצה לגייר 20 אלף', למה אתה רוצה לגייר אותם? 'זה זכות שלהם, ילדים קטנים שיהיו יהודים, אפילו אם אחרי זה הוא יהיה רשע – יהיה לו גן עדן, יהיה לו עולם הבא, יכנס לגיהנום כמה זמן ואחר כך יכנס לגן עדן, אז זה זכות בשבילו".

הגאון הרב יוסף השיב גם לרב סתיו דברים כדרבונות: "אמרתי לו, 'זה זכות בשבילו? כשאתה יודע מראש שאמא שלו הולכת לכנסייה ואבא שלו הולך לכנסייה ואוכלים חזיר בבית? ברור שהוא יחלל שבת, זה נקרא זכות בשבילו? ככה הוא גוי, הוא לא חייב במצוות אז בסדר, אין לו עונש'".

"אין דבר כזה. אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה"

בכאב גדול אמר הגר"י, כי "הלכו ועשו חוק שרבני ערים יכולים לגייר, ואז עקפו אותי. הרב הראשי של ירושלים יכול לגייר, הרב הראשי של שוהם יכול לגייר. הם גיירו כבר כמה אנשים בערד, הסמכות של הרב הראשי לעצור את זה. נתתי הוראה ליו"ר מערך הגיור שכל הגיורים שהם עושים עכשיו אני לא חותם עליהם, אני לא מאשר, אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה. אמרו לי, 'יהיה עליך בג"ץ', בג"ץ יחייב אותי. בג"ץ, ירחם השם, אני לא מאשר, אין דבר כזה. אני לא אחתום על דבר שהוא נגד ההלכה".

רפורמת הגיור אושרה בשלהי כהונתה של הממשלה, שבועות ספורים לפני שהתפרקה והוכרזה הקדמת הבחירות, חרף התנגדותם העזה של הרבנים הראשיים ושל המפלגות החרדיות. יוזם החוק היה ח"כ אלעזר שטרן ממפלגת התנועה, כיום ביש עתיד, והוא נתמך בידי מפלגות יש עתיד, ישראל ביתנו והתנועה. כפי הנראה כעת, הרפורמה תתבטל או לפחות תתוקן בממשלה הבאה, בידי המפלגות החרדיות אשר ישבו בקואליציה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו