יו"ר הבית היהודי אמר בכנס השנתי של אייפא"ק, כי ההסכם יסלול לאיראן נתיב ברור לפצצה גרעינית בתוך שנים ספורות • החלופה, לתפיסתו: "להטיל עוד סנקציות כדי לאלץ את איראן לוותר" • נתניהו וקרי שוחחו אתמול בטלפון ודנו בנאום המתוכנן למחרתיים

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, כינה היום בוועידת איפא"ק את הסכם המתגבש בין איראן לשש המעצמות, "אסון בממדים היסטוריים".

בנט, אשר בא לארצות הברית כדי לתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו בהתנגדותו להסכם ובנאומו בקונגרס, אמר למשתתפי הוועידה כי "ההסכם המתגבש עם איראן נותן תעודת כשרות להעשרת אורניום ולתוכנית הגרעין האיראנית ויסלול לאיראן נתיב ברור להשגת נשק גרעיני תוך מספר שנים".

קרא עוד:

[postim]

לדברי יו"ר הבית היהודי, יש כאן הסכם מתגבש שהוא נגד האינטרס של העולם החופשי עם אלטרנטיבה ברורה. הוא הציע למעצמות, כי "במקום לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, ניתן להטיל עוד סנקציות ולהדק את הסנקציות הקיימות ולהביא את איראן למקום שאין לה ברירה אלא לוותר על תכניתה הגרעינית".

בהתייחסו למצב הביטחוני והגיאו-פוליטי במזרח התיכון, אמר בנט כי הסערה סביב ישראל יכולה להישאר אתנו עוד 10, 50 או 100 שנה. הוא הצהיר כי "ישראל היא מגדלור בסערה ואי של יציבות וחופש. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגן על עצמנו ולהבטיח את המשך שגשוגה של מדינת ישראל".

קרי: "נתניהו מוזמן לנאום", אך הוא מקווה שהנאום לא יהפוך למשחק פוליטי

מוקדם יותר הבוקר המריא ראש הממשלה נתניהו לוושינגטון, שם הוא צפוי לנאום מחר בפני ועידת אייפא"ק וביום שלישי בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס בגבעת הקפיטול.

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי הבהיר היום בראיון לתקשורת האמריקנית כי "מערכת היחסים שלנו עם ישראל בנושאי ביטחון קרובה יותר מבכל זמן אחר". קרי אמר בנימוס דיפלומטי כי נתניהו "מוזמן כמובן לנאום בארה"ב" ככל שיחפוץ, אך הוא מקווה שנאומו של ראש הממשלה לא יהפוך ל"משחק פוליטי".

בראיון לרשת ABC אמר היום קרי כי הסכם הגרעין אינו סגור ואין כל הבטחה שהוא אכן ייחתם בסוף, והבהיר את עמדת הממשל התומכת בהסכם, בנימוק כי חובה לבדוק אם הדיפלומטיה יכולה למנוע את הצורך בפעולה צבאית. "מגיע לנו ליהנות מהספק ולראות אם ניתן להשיג הסכם עם איראן", אמר, "התקווה שלנו היא שהדיפלומטיה תוכל לעבוד".

גורם מדיני אמריקני מסר כי אתמול שוחחו בטלפון ראש הממשלה נתניהו ומזכיר המדינה קרי. השיחה התמקדה, לדבריו, בשיחות הגרעין עם איראן, בנאומו המתוכנן של ראש הממשלה ובמצוקה הכלכלית של הרשות הפלסטינית, אשר כספי המיסים שלה מעוכבים בידי ישראל בחודשים האחרונים, כעונש על הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון.